Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Tess 20:07, 04 lut 2022


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12093
Haniu, zajrzysz do mnie?
Szukam wsparcia.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Gruszka_na_w... 20:07, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
inka74 napisał(a)


Czy myślicie, że ktokolwiek kto chciałby efektywnie skorzystać z tego typu porady i dowiedzieć się więcej do tego dotrze?

Piszę o tym, bo na forum pojawiły się następne nowe osoby, bez wątków, podpatrujące działania starszych doświadczeniem ogrodników. Taki okres roku po prostu. I sama byłam świadkiem kilkunastu akcji z całkowicie błędnym wykorzystaniem tego typu porad. Po prostu Kochane, pamiętajcie o tym następnym razem przekazując poradę "ku pamięci", że nie każdy ma taką ogromną wiedzę jak wy same.


Przyjmuję z pokorą celne i cenne uwagi. Postaram się o nich pamiętać.
Czasem mam problem ze zrozumieniem, że ktoś chce szybkiej recepty "na cito" i nie interesuje go zgłębianie problemu.
Sama lubię zgłębiać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
LIDKA 20:18, 04 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7200
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Lidziu, ale w jakim celu?


Pytam o popiól pod buki bo mam chyba kwaśną glebe. Skrzyp mi rosnie na potęgę choc kwasomierzem nie sprawdzałam.

Ziemie to odkwasza, bo piszecie żeby nie dawać pod kwasoluby???

Popiól mam czysty z kominka bez śmieci i chemii. Z liściastego drewna
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 20:23, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Tess napisał(a)
Haniu, zajrzysz do mnie?
Szukam wsparcia.


Wsparłam i dodatkowo umieszczę u siebie link do petycji

link do petycji

Wszystkich, którym są bliskie sprawy ochrony przyrody, proszę o podpisanie i dodatkowo o rozreklamowanie wśród znajomych na forach społecznościowych. Może sie uda.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:32, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
LIDKA napisał(a)


Pytam o popiól pod buki bo mam chyba kwaśną glebe. Skrzyp mi rosnie na potęgę choc kwasomierzem nie sprawdzałam.

Ziemie to odkwasza, bo piszecie żeby nie dawać pod kwasoluby???

Popiól mam czysty z kominka bez śmieci i chemii. Z liściastego drewna


Przed sadzeniem roślin zawsze sprawdzaj, jakie mają wymagania glebowe. Większość roślin jest tolerancyjna, jeśli chodzi o odczyn gleby.
Dziewczyny sadzą różne drzewa w ogrodach zalesionych i nie spotkałam się z informacją, żeby tę glebę odkwaszały.
Jeśli buk wykazuje jakieś objawy chorobowe, kiepsko rośnie, to najlepiej najpierw zbadać kwasomierzem odczyn.
Popiół zawiera sporo potasu, a ten ma dobroczynne działanie dla kwiatów. Sprawdza się też w sadzie i warzywniku.
Możesz ten popiół drobnymi garstkami rozsypywać na rabatach. Z pewnością nie zaszkodzisz.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:09, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Z aktualności ogrodowych.
Rozpoczęłam przycinanie drzewek owocowych. W gotowości do wiosny są już 3 jabłonki. W kolejce stoją trzy grusze. Jeśli aura będzie sprzyjać (brak deszczu), to dokończę jutro.
Po raz pierwszy miałam przyjemność skorzystania z sekatora na wysięgniku, czyli tzw. żyrafy. Dzięki temu uniknęłam skomplikowanego skakania po drabinie pomiędzy gałęziami. Sekator waży ok. 1 kg, wiec operowanie nim nie jest zbyt męczące. Trochę trudności sprawiało trafienie z nożycami w wyżej położone bardzo drobne gałązki, ale dałam radę.
Odkopałam przysypane kopcem kreta przebiśniegi Woronowii. Może coś z nich będzie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 21:11, 04 lut 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11698
Ja daję popiół pod graby (one też preferują odczyn zasadowy gleby). Wyglądają na zadowolone, podobnie jak cisy, bukszpany i większość astrów. Do skrzyń warzywnych i pod pomidory też sypię. W ogrodzie mam glebę lekko kwaśną.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Martka 21:44, 04 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, nie do wiary, u Irenki Milki i u Ciebie tyle już się dzieje Magnolia w pąkach, mahonie zbierają się. Ogród nie szczędzi wrażeń nawet o tej porze roku, wiele akcentów zielonych jeszcze ma scenę dla siebie. Nie na długo na szczęście

Wiele razy pokazywałaś mahonię. Zastanawiam się, dlaczego tak rzadko pokazuje się w innych ogrodach, czy ma jakieś wady? Wszak jest zimozielona, ładnie się przebarwia jesienią, a na wiosnę wcześnie rusza z kwitnieniem, nawet dla niemiłośników koloru żółtego taka dawka tego koloru nie powinna być problemem.

Lampy gaszone przez latarnika - jakie piękne wspomnienia, wierzyć się nie chce, że taki świat naprawdę istniał. Jak w starym kinie!

Kokesz 21:53, 04 lut 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
Mahonię mam i ja przepięknie pachnie wiosną jedyna jej wada to odrosty korzeniowe.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
LIDKA 21:55, 04 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7200
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Przed sadzeniem roślin zawsze sprawdzaj, jakie mają wymagania glebowe. Większość roślin jest tolerancyjna, jeśli chodzi o odczyn gleby.
Dziewczyny sadzą różne drzewa w ogrodach zalesionych i nie spotkałam się z informacją, żeby tę glebę odkwaszały.
Jeśli buk wykazuje jakieś objawy chorobowe, kiepsko rośnie, to najlepiej najpierw zbadać kwasomierzem odczyn.
Popiół zawiera sporo potasu, a ten ma dobroczynne działanie dla kwiatów. Sprawdza się też w sadzie i warzywniku.
Możesz ten popiół drobnymi garstkami rozsypywać na rabatach. Z pewnością nie zaszkodzisz.


Zwykle sprawdzam ale brak mi doświaczenia jeszcze.
wiek mam słuszny może już ale ogrodniczo jestem w żłobku.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies