Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 13:20, 07 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
nicol21 napisał(a)
Poczytałam o popiole. U siebie czasem wysypuję, ale też jest czysty.Choć o toksynach z palonych traw nie wiedziałam.
Zatem to co ma sąsiad to mahonia, rzeczywiście pachnie rewelacyjnie w trakcie kwitnienia, ale pokrój ani wygląd nie w moim typie. Ale dobrze wiedzieć co to za krzaczek jest obok.


Kiedy planowałam ogród, to od początku zakładałam, że ma to być miejsce przyjazne nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Interesowała mnie np. miododajność roślin. Z tego powodu do ogrodu zawitały mahonie, irgi, derenie jadalne. Widok pierwszych bzyków po zimie zawsze działa krzepiąco.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:37, 07 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)

Książkę przeczytałam chyba dziesiąt razy, filmu nigdy nie widziałam, trzeba nadrobić.
Haniu, zakładam i wiem, że stuletnią staruszką nie jesteś Ale to co piszesz uświadamia mi po raz enty jak bardzo świat się zmienił i jak bardzo pognał do przodu w ciągu ostatnich 50 lat. I jak bardzo co 10 lat w tej 50latce wszystko skakało do przodu. Czy to dobrze czy źle - nie mam zdania Mam 45 lat i pasierba młodszego ode mnie o 15 - niby niewiele, mamy masę wspólnych tematów, ale doświadczenia z dzieciństwa jego i mojego to przepaść technologiczna On nie rozumie, że telefonów nie było, telewizja była czarnobiała, a bilety na skm były kartonikiem, który się dziurkowało w automacie a nie w aplikacji I wiele, wiele innych spraw Ot, taka refleksja mnie naszła
Dobrze, że natura aż tak bardzo nie wyrywa się do przodu jak ludzkość


Film nieco trąci myszką, ale mam dziwną słabość do klimatu lat 60-tych.
Zawsze mnie śmieszy przypominanie sobie tematów szkolnych wypracowań z mojego dzieciństwa typu "Jak będzie wyglądał świat w 2000 roku ?". Ten 2000 rok wydawał się kosmicznie odległy. Wyobraźni starczyło nam tylko na wymyślanie różnego rodzaju robotów. Mój M bardzo pilnuje, aby nadążać za technologicznymi nowinkami. Mnie one zupełnie nie pociągają. Nie zainteresował mnie na dłużej tablet, smartfon, ebook. Starannie dobieram współczesne wynalazki, które mają mi towarzyszyć w codziennym życiu.
Czytałam ostatnio artykuł o pamiątkach, które gromadzimy w życiu. Moje pokolenie ma papierowe zdjęcia, listy, czasem bilety. Co pomoże zapamiętać ważne osoby i chwile tym młodszym pokoleniom?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:39, 07 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ewik napisał(a)
Sporo sie u Ciebie dzieje i dobrze, pomysł z liścmi szafirków super, zaraz przetestuje .Nie wiem czy to zależy od odmiany, bo nie wszystkie wypuszczają liście jesienią .Proso , mimo, że u mnie słaba gleba też sie pokładało , wydałam wszystkie.


Proso lubi słońce. Taka jego uroda, że nie wszędzie mu pasuje. Dobrze, że jest tych traw spory wybór i każdy może trafić na te pasujące.
U mnie rosną tylko te najzwyklejsze szafirki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:46, 07 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Haniu, jak świat światem starsze pokolenia dziwiły się tym młodszym i chyba to się już nie zmieni
Nowinki niektóre są fajne. Ja się bardzo długo broniłam przed czytnikiem, nie wyobrażałam sobie czytania książki w formie innej niż papierowa. Przyszedł covid, zamknęli biblioteki i siłą rzeczy musiałam się przemóc. Było ciężko ale absolutnie nie żałuję. Nawet moja mama, która ma 80kę na karku mówi, że bez kindla już sobie nie wyobraża życia
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Milka 06:55, 08 lut 2022


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


U mnie odrostów nie daje, ale zdarza się, że napotykam jej siewki w zakamarkach ogrodu. Jej owoce są zjadane przez ptaki, a niestrawione pestki czasem wykiełkują.

Mahonię mam od 25 lat i kocham ją niezmiernie. Patrząc na ptaki i ja spróbowałam jej owoce, są pyszne, coś jak borówki, ale pestka w środku i trzeba uważać
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Judith 09:22, 08 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
Magaro! Wiek 45 lat to młodość, a nie wiek średni czy starsze pokolenie!
Ja doskonale pamiętam czasy, gdy telefon (stacjonarny!) był rarytasem i czekało się na niego 15 lat, ale tak długo żyję z technologią, że nie wyobrażam sobie życia bez smartfona, czytnika czy komputera . Tamte czasy były moje i te czasy też sa moje . Ba! Podobnie jak Twoja mama - moja (70 plus) również preferuje czytnik (lekki!), śmiga po internecie, płaci w sklepie smartfonem i korzysta z aplikacji ułatwiających zycie (mama jest mieszczuchem, więc to np. popularny program do wyszukiwania połączeń komunikacją miejską).
Nie przemawia do mnie współczesny polski rap i idole z internetu, ale nie musi. Za to mój dzieć od małego zaznajamiany był z klasykami muzyki rockowej i już mając kilka lat potrafił po pierwszych kilku nutach rozpoznać "starocie" Bohemian Rapsody, Purple Rain czy Thunderstruck .
Dzisiaj mamy nieograniczone możliwości wyboru - i tu będzie truizm - co jest szczęściem i nieszczęściem. Myślę sobie, że my mamy najlepiej z tymi wyborami - znając to co było i to co jest, potrafimy często lepiej wybierać. Nasze dzieci, które innego świata nie znają często lecą głową w dół w wirtualny świat. To jest trudny problem, ale poza tą dyskusją .

EDIT: Haniu Gruszko, rozpędziłam się z odezwą do Magary, a to przecież twój watek, pomrocznośc mnie naszła... Wybacz .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 12:46, 08 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Milka napisał(a)

Mahonię mam od 25 lat i kocham ją niezmiernie. Patrząc na ptaki i ja spróbowałam jej owoce, są pyszne, coś jak borówki, ale pestka w środku i trzeba uważać


Też próbowałam owoców mahonii. Kwaskowe są. Szkoda, że trudno robić z nich przetwory z uwagi na te pestki. Na drylowanie za małe.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:48, 08 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Judith napisał(a)

EDIT: Haniu Gruszko, rozpędziłam się z odezwą do Magary, a to przecież twój watek, pomrocznośc mnie naszła... Wybacz .


Wiesz, że ja mam słabość do tego typu rozważań. Chyba nawet dają mi więcej radochy niż dyskusje o kolejnej odmianie kwiecia czy innego badylka.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:01, 08 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)
Haniu, jak świat światem starsze pokolenia dziwiły się tym młodszym i chyba to się już nie zmieni
Nowinki niektóre są fajne. Ja się bardzo długo broniłam przed czytnikiem, nie wyobrażałam sobie czytania książki w formie innej niż papierowa. Przyszedł covid, zamknęli biblioteki i siłą rzeczy musiałam się przemóc. Było ciężko ale absolutnie nie żałuję. Nawet moja mama, która ma 80kę na karku mówi, że bez kindla już sobie nie wyobraża życia


Mnie tam młodzi nie dziwią. Przez całe życie pełno ich było wokół mnie. Wbrew pozorom świetnie się odnajdywali w tradycyjnych klimatach. Wystarczyło stworzyć odpowiednie warunki.
Dzisiaj w wiadomościach dnia pojawiła się informacja o sporej ilości samobójstw u dzieciaków i młodzieży. Czasem myślę, że za dużo w ich życiu tych nowoczesnych wynalazków, a za mało drugiego człowieka.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 13:59, 08 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Judith - no ja się bardzo młodo czuję

Haniu - te dzisiejsze dzieciaki nie potrafią inaczej, a myślę, że zbyt wiele spraw je przerasta Kiedyś ne było telefonów, fejsbuków, a ludzie, i młodsi i starsi, potrafili się spotykać, odwiedzać, z okazją czy bez, z zapowiedzią czy bez... Teraz jest inaczej...
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies