Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:05, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Kokesz napisał(a)
Mahonię mam i ja przepięknie pachnie wiosną jedyna jej wada to odrosty korzeniowe.


U mnie odrostów nie daje, ale zdarza się, że napotykam jej siewki w zakamarkach ogrodu. Jej owoce są zjadane przez ptaki, a niestrawione pestki czasem wykiełkują.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:19, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Martka napisał(a)
Haniu, nie do wiary, u Irenki Milki i u Ciebie tyle już się dzieje Magnolia w pąkach, mahonie zbierają się. Ogród nie szczędzi wrażeń nawet o tej porze roku, wiele akcentów zielonych jeszcze ma scenę dla siebie. Nie na długo na szczęście

Wiele razy pokazywałaś mahonię. Zastanawiam się, dlaczego tak rzadko pokazuje się w innych ogrodach, czy ma jakieś wady? Wszak jest zimozielona, ładnie się przebarwia jesienią, a na wiosnę wcześnie rusza z kwitnieniem, nawet dla niemiłośników koloru żółtego taka dawka tego koloru nie powinna być problemem.





Irenka, podobnie jak Galgasia, mieszka w wyjątkowo przyjaznej strefie klimatycznej. W stosunku do Wrocławia mam dwutygodniowe opóźnienie w wegetacji, choć to tylko 60 km.

Mahonia nieco przypomina ostrokrzew. Ma trochę kłujące listki. W zimniejszych regionach kraju lub podczas bardzo mroźnych zim listki mogą przemarzać.
Ze starszych stażem forumek miała ją u siebie Madżenka. Od paru lat już się nie udziela na forum, ale warto poznać jej ogród
Madżenie ogrodnika

To od Madżenki zaczerpnęłam pomysł cięcia mahonii w półkuliste formy.
W formie nieciętej mahonia potrafi wybujać na spory krzew, co przy nieco kłujących listkach może być w niektórych ogrodach problemem.
A tak żartobliwie- to ma w nazwie pospolita. To też może być przyczyna mniejszej popularności. Jest tyle innych wymyślnych krzaczorów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:23, 04 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
LIDKA napisał(a)


Zwykle sprawdzam ale brak mi doświaczenia jeszcze.
wiek mam słuszny może już ale ogrodniczo jestem w żłobku.


Najlepiej eksperymentować delikatnie, żeby nie zaszkodzić. To tak jak z pierwszym cięciem.
Byle nie wysypywać całego wiadra pod jedna roślinę i trzymać się zasady, że nie używać pod rośliny kwaśnolubne (rodki, azalie, borówki, wrzosy, wrzosiec, klony palmowe)
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 22:39, 04 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


To od Madżenki zaczerpnęłam pomysł cięcia mahonii w półkuliste formy.
W formie nieciętej mahonia potrafi wybujać na spory krzew, co przy nieco kłujących listkach może być w niektórych ogrodach problemem.
A tak żartobliwie- to ma w nazwie pospolita. To też może być przyczyna mniejszej popularności. Jest tyle innych wymyślnych krzaczorów.


Mahonia jest pospolita, ale z pewnością nie trywialna Podoba mi się bardzo. Pytanie, czy w mojej strefie nie będzie problemów z przemarzaniem w zimie.

Ogród Madżenki znam, wątek swego czasu przeczytałam od A do Z. Na tamtym etapie moich wyobrażeń chciałam zrobić u siebie w ogrodzie wszystko tak jak ona, nawet kulki z trzmielin Od niej mam graby. Pamiętam nawet, w którym rogu miała te mahonie. Szkoda, że tam cisza, ale też rozumiem.
nicol21 23:03, 04 lut 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10328
Poczytałam o popiole. U siebie czasem wysypuję, ale też jest czysty.Choć o toksynach z palonych traw nie wiedziałam.
Zatem to co ma sąsiad to mahonia, rzeczywiście pachnie rewelacyjnie w trakcie kwitnienia, ale pokrój ani wygląd nie w moim typie. Ale dobrze wiedzieć co to za krzaczek jest obok.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
inka74 00:26, 05 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Madżenka jest aktywna na Facebooku choć w trochę innej formie i od niedawna pojawia się i znika na Insta.

____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Magara 00:36, 05 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6701
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Książka i film należały do moich ulubionych.
Kiedy się długo żyje, to człek niechcący wpada w dziwne pętle.
Grałam w kometkę na ulicy, bo przejeżdżał tamtędy jeden samochód na kilka dni. Telewizor w domu pojawił się, kiedy miałam 7 lat. Wcześniej chodziło się całym stadem do osobników, którzy mieli szczęście nabyć odbiornik wcześniej. I radio było z magicznym zielonym oczkiem i spisem różnych miast świata na froncie. A jakie można było snuć marzenia odczytując ich nazwy.

Książkę przeczytałam chyba dziesiąt razy, filmu nigdy nie widziałam, trzeba nadrobić.
Haniu, zakładam i wiem, że stuletnią staruszką nie jesteś Ale to co piszesz uświadamia mi po raz enty jak bardzo świat się zmienił i jak bardzo pognał do przodu w ciągu ostatnich 50 lat. I jak bardzo co 10 lat w tej 50latce wszystko skakało do przodu. Czy to dobrze czy źle - nie mam zdania Mam 45 lat i pasierba młodszego ode mnie o 15 - niby niewiele, mamy masę wspólnych tematów, ale doświadczenia z dzieciństwa jego i mojego to przepaść technologiczna On nie rozumie, że telefonów nie było, telewizja była czarnobiała, a bilety na skm były kartonikiem, który się dziurkowało w automacie a nie w aplikacji I wiele, wiele innych spraw Ot, taka refleksja mnie naszła
Dobrze, że natura aż tak bardzo nie wyrywa się do przodu jak ludzkość
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Ewik 10:27, 05 lut 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Sporo sie u Ciebie dzieje i dobrze, pomysł z liścmi szafirków super, zaraz przetestuje .Nie wiem czy to zależy od odmiany, bo nie wszystkie wypuszczają liście jesienią .Proso , mimo, że u mnie słaba gleba też sie pokładało , wydałam wszystkie.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Gruszka_na_w... 13:07, 07 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Martka napisał(a)


Mahonia jest pospolita, ale z pewnością nie trywialna Podoba mi się bardzo. Pytanie, czy w mojej strefie nie będzie problemów z przemarzaniem w zimie.

Ogród Madżenki znam, wątek swego czasu przeczytałam od A do Z. Na tamtym etapie moich wyobrażeń chciałam zrobić u siebie w ogrodzie wszystko tak jak ona, nawet kulki z trzmielin Od niej mam graby. Pamiętam nawet, w którym rogu miała te mahonie. Szkoda, że tam cisza, ale też rozumiem.


Mahonia szybko się regeneruje. Po kwitnieniu można ją ciąć. Jest miododajna. Dobrze się sprawdzi, gdzieś na uboczu jako pierwszy pożytek dla bzyków.

Sporo tych dawnych forumek ucichło na forum. Rozumiem to. Doba nie jest z gumy, a inne życiowe pasje mogą być na danym etapie życia bardziej pociągające.
Kulki z trzmieliny nigdy mnie nie pociągały. Graby już tak.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:15, 07 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
inka74 napisał(a)
Madżenka jest aktywna na Facebooku choć w trochę innej formie i od niedawna pojawia się i znika na Insta.



Bardzo pilnuję, żeby internet nie pochłonął mnie zupełnie. Z tego powodu konta na Fb i Instagramie nie mam. Fora tematyczne (mimo, że to trochę podobne światy do tych wyżej) pozwalają na rozwinięcie głębszych relacji międzyludzkich. Czasem śledząc jakiś wątek od lat, nawiązuje się specyficzny rodzaj więzi. Tak miałam na forum budowlanym i tak mam tutaj.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies