Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Pszczelarnia 21:12, 05 gru 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Hania, jak myślisz, na jaką szerokość mogę utrzymać w ryzach świerka serbskiego? Kupiłam na choinkę do ogrodu ale nie może być po prostu iglakiem niekontrolowanym w tym miejscu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:36, 05 gru 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Pszczelarnia napisał(a)
Hania, jak myślisz, na jaką szerokość mogę utrzymać w ryzach świerka serbskiego? Kupiłam na choinkę do ogrodu ale nie może być po prostu iglakiem niekontrolowanym w tym miejscu.


U mnie te świerki bez cięcia utrzymują stałą szerokość w okolicach 1,5 metra. I nie mają raczej tendencji do tego, aby rosnąć szerzej. One mają miękkie gałązki. Dobrze reagują na cięcie, bo sadzi się z nich żywopłoty.
Na zdjęciu, po lewej masz 10letni niecięty egzemplarz. Porównaj go z szerokością grabów Fastigiata



Gdybyś miała ochotę go ciąć, to z nieopatrznie posadzonego świerka Karaib (na żywo zobaczyłam dorosły egzemplarz w Wojsławicach i od razu chwyciłam za nożyce; dorasta do 20 m) wyprowadziłam na niewielki stożek. Cięcie robię raz w roku w czerwcu. Sądzę, że świerk serbski też można by tak ciąć.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Margo2 21:30, 06 gru 2022


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 759
Haniu, dawno się nie odzywałam, ale jestem w miarę na bieżąco w Twoim ogrodzie.
Jednak tym razem muszę pozachwycać się Twoim uporządkowanym jesiennym ogrodem.
Tak naprawdę teraz widać jego strukturę i rewelacyjnie dobrane rośliny, które cieszą nie tylko latem.
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
Agatorek 23:28, 06 gru 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Prawie bym przegapiła tyle zdjeć. I to jakich! Widoki i kolory przyciągają wzrok, a takie bujne rabaty są moim celem . Pięknie jest



Czy ten zimozielony w prawej części zdjęcia to jakiś cyprysik?
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 12:35, 07 gru 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Agatorek napisał(a)
Prawie bym przegapiła tyle zdjeć. I to jakich! Widoki i kolory przyciągają wzrok, a takie bujne rabaty są moim celem . Pięknie jest



Czy ten zimozielony w prawej części zdjęcia to jakiś cyprysik?


Na grabach wciąż są listki. Nudy nie ma.
Ten na zdjęciu to Cyprysik groszkowy 'Filifera Nana' . Na froncie mam odmianę Aurea. Ożywia ciemne zielenie.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kordina 10:13, 10 gru 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kiedy parę lat temu spopularyzowano w Polsce pojęcie "hygge", to uświadomiłam sobie, że od zawsze pielęgnowałam w sobie zdolność do cieszenia się tym, co mam, szukania drobinek radości, które są wokół mnie, na wyciągnięcie ręki. Jesień odbieram bardzo fizycznie. To dla mnie moment, kiedy mogę zwolnić po aktywnym i pracowitym okresie wiosenno-letnim, zanurzyć się w mżawkę oraz mgłę, szarości i zgniłości; odbyć "żałobę" za bujnością zieleni. Lubię to uczucie. Inny stan świadomości, ale też piękny.


Pięknie to napisałaś, bardzo z tym rezonuję a ja jeszcze pielęgnuję w sobie wdzięczność za te drobinki właśnie i wtedy one urastają do o wiele większych rozmiarów, aż przesłaniają te negatywne. Myślę też, że praca w ogrodzie, kontakt z ziemią, z pięknem natury ma w sobie coś z medytacji, a więc medytujmy
Pozdrawianki serdeczne ślę

____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Gruszka_na_w... 12:51, 10 gru 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Kordina napisał(a)


Pięknie to napisałaś, bardzo z tym rezonuję a ja jeszcze pielęgnuję w sobie wdzięczność za te drobinki właśnie i wtedy one urastają do o wiele większych rozmiarów, aż przesłaniają te negatywne. Myślę też, że praca w ogrodzie, kontakt z ziemią, z pięknem natury ma w sobie coś z medytacji, a więc medytujmy
Pozdrawianki serdeczne ślę



Zdolność do wdzięczności to jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia stanów. Często nie uświadamiamy sobie nawet jak bardzo jest dla nas ważny. Bardzo porządkuje własny stan ducha oraz relacje z innymi. Dla mnie to było wielkie odkrycie i cieszę się, że udało mi się odkryć siłę tkwiącą w poczuciu wdzięczności.
Do tradycyjnej medytacji wciąż mi daleko. Ona wymaga poskromienia wewnętrznej energii, a z tym u mnie jeszcze krucho, ale lubię czasem popadać w stany refleksyjne.
Pozdrawiam!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 14:32, 10 gru 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, jak Ty pięknie myślisz i piszesz i do tego dumasz i działasz w pięknym ogrodzie ❤️
Basieksp 17:10, 10 gru 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10196
Zgadam się z Martką lubię tu zaglądać i czytać sobie te przmyślenia, no i ogród podziwiać też
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 20:26, 10 gru 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Martko, Basiu Prac ogrodowych nie ma, to pozostaje tylko filozofowanie. Czymś trzeba zająć głowę.
Oprowadzałam dzisiaj po ogrodzie młodzieńca z grupy wiekowej 35+. Musiałam mu tłumaczyć proces powstawania kompostu z odpadów bio (sądził, że kompost powstaje przez lata) oraz zaprzeczać temu, że drzewa liściaste w ogrodzie nie są ogrodniczym przekleństwem. Okazało się, że wszyscy znajomi ostrzegają go przed sadzeniem liściastych. Kwitnące co roku byliny też były dla niego odkryciem. Myślał, że trzeba je co roku wsadzać na nowo. Ale podziwiałam go za chęć poszerzenia wiedzy, zadawanie pytań i chęci, aby mieć w ogrodzie coś więcej niż trawnik i tuje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies