Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

vita 22:20, 03 lut 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4029
Cięcie drzewek i krzewów to już nie problem. Przydało się okienko pogodowe, zaglądałam do Ciebie wtedy i trudno mi było uwierzyć, że już taka aura. Też miałam swoje okienko pogodowe (he, he, pamiętasz okienka)? i sporo w ogrodzie wycięłam i wyczyściłam. A czy buki też nie płaczą po późnym cięciu? Bardzo doceniam, podziwiam Twoją wiedzę o ogrodnictwie, taką metodyczną, ja mam chaotyczną i radosną, cóż począć Ile to do kalendarzowej wiosny zostało?
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Agatorek 22:46, 03 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


One są na tak wielu listach zakupowych, że wcale się Ci nie dziwię.


Przezornie zamówiłam sobie jakiś czas temu sadzonki w sześciopakach . Są małe, ale szybko przyrastają.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rojodziejowa 22:48, 03 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8409
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Graby nie płaczą, tzn. po cięciu nie wyciekają im soki tak jak brzozom i klonom. Można spokojnie zaczekać z cięciem. One ruszają dopiero w kwietniu.

Mnie zależy na lutowym cięciu, bo dostęp do krzewów mam przez bylinowe i cebulowe nasadzenia. Żeby ich nie zdeptać, to trzeba to zrobić w miarę szybko.


A to mogę wyluzować Dzięki!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Ewik 18:36, 04 lut 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Oszronione foty cudne. Alden -kę polecam jest cudna i u mnie bez podpor sobie radzi.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
darkowa 22:07, 04 lut 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Haniu ,jak ja uwielbiam Twoje racjonalne podejście....

Do ogrodu i ..życia

pozdrawiam
____________________
krystyna
Rojodziejowa 15:30, 05 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8409
Haniu, czytałam, że na zimę zostawiasz ziemie. A grządkach w ostrej skibie… ja jestem oczywiście spóżniona. Poza tym planujemy znów przenieść miejsce na szklarnię. Jak najlepiej w tym momencie zadziałać? Wymienić ziemię jak już się ustabilizuje pogoda na jakąś sporą głębokość? Bo do ogrodu raczej teraz nie wejdę, no chyba że w jakimś okienku pogodowym…
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Gruszka_na_w... 21:48, 05 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Rojodziejowa napisał(a)
Haniu, czytałam, że na zimę zostawiasz ziemie. A grządkach w ostrej skibie… ja jestem oczywiście spóżniona. Poza tym planujemy znów przenieść miejsce na szklarnię. Jak najlepiej w tym momencie zadziałać? Wymienić ziemię jak już się ustabilizuje pogoda na jakąś sporą głębokość? Bo do ogrodu raczej teraz nie wejdę, no chyba że w jakimś okienku pogodowym…


Jeśli dobrze rozumiem, to chodzi Ci o glebę, która znajdzie się w obrysie przyszłej szklarni.
Jeśli tak, to strategia może wyglądać tak (w zależności od stanu owej gleby)
1} Jeśli w tym miejscu jest rodzima glina (porolnicza), to wystarczy ją na wiosnę przekopać na głębokość dwóch szpadli z kompostem. Świeżego obornika już nie można zastosować, bo nie zdąży się rozłożyć. Posadzone w szklarence rośliny zasilać gnojówką z pokrzywy, a od końca czerwca ze skrzypu.

2) Jeśli był tam jakiś pobudowlany ugór, a zależy Ci na sadzeniu roślin już w tym sezonie, to trzeba by wybrać wyjałowioną glebę na głębokość dwóch szpadli.

3) Jesienią, po zebraniu plonów można glebę przekopać z obornikiem.

4) Rośliny krótkiego dnia (sałaty, szpinak, rzodkiewka) nie lubią zbyt zasobnej gleby i nawożenia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:49, 05 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
darkowa napisał(a)
Haniu ,jak ja uwielbiam Twoje racjonalne podejście....

Do ogrodu i ..życia

pozdrawiam


Cenie je (podejście), ale nie zawsze je lubię.
Buziaki Krysiu!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:49, 05 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Ewik napisał(a)
Oszronione foty cudne. Alden -kę polecam jest cudna i u mnie bez podpor sobie radzi.


Dzięki za informację. Cenna jest.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:57, 05 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
vita napisał(a)
Cięcie drzewek i krzewów to już nie problem. Przydało się okienko pogodowe, zaglądałam do Ciebie wtedy i trudno mi było uwierzyć, że już taka aura. Też miałam swoje okienko pogodowe (he, he, pamiętasz okienka)? i sporo w ogrodzie wycięłam i wyczyściłam. A czy buki też nie płaczą po późnym cięciu? Bardzo doceniam, podziwiam Twoją wiedzę o ogrodnictwie, taką metodyczną, ja mam chaotyczną i radosną, cóż począć Ile to do kalendarzowej wiosny zostało?


Okienka oczywiście pamiętam, choć z racji specjalizacji nie miałam ich prawie w ogóle. U mnie buki ruszają dopiero pod koniec kwietnia. Moje są już dorosłe. Główne cięcie mają pod koniec czerwca. Pod koniec zimy i jesienią czasem zdarza się cięcie kosmetyczne, jeśli wypuszczą jakieś "wąsy" powyżej linii żywopłotu.

Moja wiedza wzięła się z kilkuletniego czytania "Działkowca"(lata temu miałam ROD-owską działkę), zbierania informacji od starych działkowców i własnych obserwacji. Z biegiem lat wtargnęła sie w te działania rutyna. Całkiem mimochodem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies