Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:45, 08 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
sylwia_slomczewska napisał(a)

Warzywa korzeniowe wolą glebę dwa sezony po oborniku niż w tym samy lub kolejnym roku. Jak maja składniki pod nosem( korzeniem) to go nie puszczają w głąb bo nie muszą szukać składników pokarmowych. Dla nich lepiej jak te składniki woda z deszczu spłucze w głębsze partie ziemi.
a tak na marginesie u nas rolnicy marchew i pietruszkę sieją na takich jakby kopcach, czyli najpierw usypują rzędy tak jakby ziemniaki kopcowali, a potem sieja na samym ich szczycie. Ziemia wtedy pulchna korzeń idzie łatwo w dół, woda i składniki pokarmowe na dole no to korzeń długi i prosty. Taka jest kwintesencja sukcesu w uprawie tych warzyw


O nawożeniu wiedziałam. Wypróbuję w tym sezonie metodę wysiewu na wzgórku. A nuż się uda.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:53, 08 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Judith napisał(a)

Ministerstwo Ochrony Środowiska zostało przez dojna zmianę zlikwidowane. Mamy obecnie tylko Ministerstwo Środowiska, którego główny ideolog uznał, że należy "czynić sobie ziemię poddaną".


Już mi się nawet nie chce znać nazwiska aktualnego włodarza owego ministerstwa. Pewnie intelektem nie ustępuje reszcie. Swoje rozeznanie zakończyłam na niesławnym Szyszce. Mam nadzieję, że ziemia nie jest mu lekką. Za dojnymi zmianami już też nie nadążam. Na tapecie aktualnie jest wnuczek+, willa+ i długoletnie pożycie poświadczone papierkiem, też +. Podejrzewam, że lista idiotyzmów nie jest i nie będzie zamknięta.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:56, 08 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Anda napisał(a)


Boszsz...

W Niemczech nie lepiej, wszystko w jednym - Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Nuklearnego i Ochrony Konsumentów

No, ale trzeba walczyć z biurokracją, a nie ją rozbudowywać. Jednakowoż każdy land ma własne ministerstwa i organy ochrony przyrody. Tak więc nie jest aż tak źle


Połączenie bezpieczeństwa nuklearnego z ochroną konsumentów jest zadziwiające. Dobrze, że choć władze lokalne wciąż zachowują zdrowy rozsądek. Ale one częściej muszą patrzeć w oczy wyborcom.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anuska2507 21:57, 08 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
sylwia_slomczewska napisał(a)

a tak na marginesie u nas rolnicy marchew i pietruszkę sieją na takich jakby kopcach, czyli najpierw usypują rzędy tak jakby ziemniaki kopcowali, a potem sieja na samym ich szczycie.

W moim rodzinnym domu często się tak wysiewało marchew, buraczki, czasem też inne warzywa - właśnie na takich redlinach usypanych sadzarką do ziemniaków przy okazji sadzenia
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Gruszka_na_w... 22:00, 08 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
anuska2507 napisał(a)

W moim rodzinnym domu często się tak wysiewało marchew, buraczki, czasem też inne warzywa - właśnie na takich redlinach usypanych sadzarką do ziemniaków przy okazji sadzenia


Sadzarka robi spore te pagórki. Trochę byłoby mi szkoda powierzchni warzywnika. Na szczęście buraki rosną mi idealnie na płaskim.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:52, 08 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6587
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


W życiu bym nie podejrzewała wcześniej, że dożyję czasów, kiedy to trzeba będzie chronić lasy przed działaniem służb leśnych i ministra ochrony środowiska.

Tnie się na potęgę Szósty rok spędzam przy lesie, Lasy Państwowe mam praktycznie wszędzie dookoła i od dobrych dwóch lat cały sezon głównie piły słychać - gospodarka leśna oczywiście sezon lęgowy ma w poważaniu bo może, wszak gospodarka "ku chwale" najważniejsza
Od znajomych wiem, że kontenerowce w bazie promowej załadowywane są drewnem do kokardę.
Od leśniczego wiem, że sami nie wiedzą o co chodzi z tą ilością wycinek i po jaką cholerę to do Chin idzie i w jakim stanie tam dopływa (pakowane jest świeże=mokre).
Już tak całkiem na marginesie - ceny drewna dla indywidualnego odbiorcy poszybowały o jakieś 100 procent w ciągu ostatniego roku, przynajmniej w naszej okolicy. I drewno opałowe, i deski, łaty, kontrłaty, wszystko.
Sporo ostatnio czytam, przypominając sobie historię. I to co obserwuję bardzo mi przypomina czasy minione... Nie Carskiej Rosji, te późniejsze
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
LIDKA 08:48, 09 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7006
U mnie ludzie w autach w kolejce w nocy siedzą pod leśniczówką bo leśniczy sprzedaje tylko we wtorki. I zawsze mu nie starcza dla wszystkich chętnych. Koncy sie drewno kominkowe i też już się rozglądamy.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 10:04, 09 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
LIDKA napisał(a)
U mnie ludzie w autach w kolejce w nocy siedzą pod leśniczówką bo leśniczy sprzedaje tylko we wtorki. I zawsze mu nie starcza dla wszystkich chętnych. Koncy sie drewno kominkowe i też już się rozglądamy.


Palicie mokrym? To bez sensu. Ono ma znikomą kaloryczność i strasznie śmierdzi podczas spalania. Komin oblepia smołą. Nie szkoda Wam przewodów kominowych?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:11, 09 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Magara napisał(a)

Tnie się na potęgę Szósty rok spędzam przy lesie, Lasy Państwowe mam praktycznie wszędzie dookoła i od dobrych dwóch lat cały sezon głównie piły słychać - gospodarka leśna oczywiście sezon lęgowy ma w poważaniu bo może, wszak gospodarka "ku chwale" najważniejsza
Od znajomych wiem, że kontenerowce w bazie promowej załadowywane są drewnem do kokardę.
Od leśniczego wiem, że sami nie wiedzą o co chodzi z tą ilością wycinek i po jaką cholerę to do Chin idzie i w jakim stanie tam dopływa (pakowane jest świeże=mokre).
Już tak całkiem na marginesie - ceny drewna dla indywidualnego odbiorcy poszybowały o jakieś 100 procent w ciągu ostatniego roku, przynajmniej w naszej okolicy. I drewno opałowe, i deski, łaty, kontrłaty, wszystko.
Sporo ostatnio czytam, przypominając sobie historię. I to co obserwuję bardzo mi przypomina czasy minione... Nie Carskiej Rosji, te późniejsze


Z rachunkiem ekonomicznym i racjonalnym myśleniem często nam bywa nie po drodze. Owacje na stojąco dostaje chamstwo, buta i łganie jak z nut. Na takie widoki opadają mi wszystkie członki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Rojodziejowa 12:47, 09 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8370
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Z rachunkiem ekonomicznym i racjonalnym myśleniem często nam bywa nie po drodze. Owacje na stojąco dostaje chamstwo, buta i łganie jak z nut. Na takie widoki opadają mi wszystkie członki.


Idealnie to ujęłaś Haniu - jak zwykle zresztą.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies