Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Anda 09:12, 17 lut 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33593
Fajna wymiana o przepisach Uśmiałam się Ja też zapisywałem sobie przepisy mamy albo dzwoniłam do niej i dopytywałam np. w czasie pieczenia kurczaka. Moje kuchenne dorastanie odbywało się niestety już za granicą.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ewik 10:19, 17 lut 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Przychodze z pytaniem , kiedy przycinamy jabłonki ozdobne? potrzebuje podciać kilka dolnych gałązek i sie zastanawiam kiedy to poczynić .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Gruszka_na_w... 13:16, 17 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ewik napisał(a)
Przychodze z pytaniem , kiedy przycinamy jabłonki ozdobne? potrzebuje podciać kilka dolnych gałązek i sie zastanawiam kiedy to poczynić .


Teraz. Traktuje się je tak samo jak zwykłe jabłonki. Owocnego cięcia!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:34, 17 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Anda napisał(a)
Fajna wymiana o przepisach Uśmiałam się Ja też zapisywałem sobie przepisy mamy albo dzwoniłam do niej i dopytywałam np. w czasie pieczenia kurczaka. Moje kuchenne dorastanie odbywało się niestety już za granicą.


Rodzinne przepisy kulinarne są jedną z najpiękniejszych pamiątek.
A propos przepisów, to przypomniał mi się felieton Alana Titchmarsha ze styczniowego numeru GW. Alan zastanawiał się nad tym, co ogrodnik powinien jeść na śniadanie, aby mieć siły do ciężkich prac ogrodowych. Wykluczył tradycyjny angielski zestaw, czyli jajka sadzone, plasterek boczku, kiełbaski, pomidory i kaszankę. Pełny brzuch uniemożliwiałby schylanie się bez stękania.
Po śniadaniu rzadko pracuję w ogrodzie. Najczęściej do prac ogrodowych wyruszam wczesnym popołudniem. Ostatnimi czasy lubię mieć pod ręką ten zestaw:







Przygotowanie dwóch porcji zajmuje ok. kwadransa. Placuszki mogą być na bazie różnych mąk: żytniej, orkiszowej, kukurydzianej, kokosowej, owsianej. Znakomicie smakują z owocami.

W środku talerzyka są słynne kulki mocy. Ich bazą są daktyle, mąka kokosowa i płatki owsiane. Można dodać wymiennie orzechy włoskie, orzechy nerkowca, pestki dyni lub słonecznika. Otoczkę też można zmieniać. Wykorzystałam świeżo utarte kakao, ale mogą też być wiórki kokosowe lub sezam. Smakuje to wszystko wybornie, a na brak energii nie można narzekać.
A co Wy lubicie podjadać przed i w trakcie prac ogrodowych?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Ewik 14:09, 17 lut 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Teraz. Traktuje się je tak samo jak zwykłe jabłonki. Owocnego cięcia!


Pięknie dziękuję
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
antracyt 15:31, 17 lut 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11748
Taki zestawik jak dla mnie wyjątkowo apetyczny na śniadanie, tylko dodałabym odrobinę jogurtu
Ostatnio nakręciłam się na zielone i zjadam nałogowo sałaty wszelakie z serem, oliwą, pomidorami, dużą garścią natki pietruszki i ciepłą grzanką. Informacje o szkodliwości nowalijek (o dziwo) nie interesują mnie wcale, organizm domaga się chlorofilu jak wody
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 16:05, 17 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
antracyt napisał(a)
Taki zestawik jak dla mnie wyjątkowo apetyczny na śniadanie, tylko dodałabym odrobinę jogurtu
Ostatnio nakręciłam się na zielone i zjadam nałogowo sałaty wszelakie z serem, oliwą, pomidorami, dużą garścią natki pietruszki i ciepłą grzanką. Informacje o szkodliwości nowalijek (o dziwo) nie interesują mnie wcale, organizm domaga się chlorofilu jak wody


Dobry wybór. Zielonego nigdy za wiele. Sałat jeszcze nie kupuję, ale wykorzystuję własną natkę i zakupione suszone glony, aby zaspokoić popyt na chlorofil.
Jogurt naturalny jest w cieście placuszkowym.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 16:16, 17 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10059
Haniu, a te kulki mocy to jak się robi? Mówisz, ze słynne, ale ja pierwsze słyszę… Choć coś jakby z Anią Lewandowską mi sue kojarzy…?
A placuszki i dodatki wyglądają tak smakowicie, ze może nawet się przemogę i zdziałam coś w kuchni?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 16:24, 17 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Judith napisał(a)
Haniu, a te kulki mocy to jak się robi? Mówisz, ze słynne, ale ja pierwsze słyszę… Choć coś jakby z Anią Lewandowską mi sue kojarzy…?
A placuszki i dodatki wyglądają tak smakowicie, ze może nawet się przemogę i zdziałam coś w kuchni?


Tak, to tymi kulkami karmiony jest mąż Anny.
Z tego przepisu wychodzą 4 kulki.

Garstkę daktyli zalewa się wrzącą wodą na 20 min. Do wąskiego naczynia wsypuję łyżkę mąki kokosowej oraz łyżkę płatków owsianych. Dodaję 3 orzechy włoskie lub 5 wcześniej namoczonych orzechów nerkowca (mogą być migdały lub inne orzechy). Wrzucam daktyle i dodaję trochę wody z moczenia daktyli. Masa jest gęsta i tym dodatkiem wody ułatwiam pracę blenderowi. Formuję kulki w dłoniach, obtaczam. Odstawiam do lodówki na 2 h.
Swoją mąkę kupiłam w Kauflandzie. Mają tam spory wybór najróżniejszych mąk.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kokesz 16:52, 17 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
antracyt napisał(a)
Taki zestawik jak dla mnie wyjątkowo apetyczny na śniadanie, tylko dodałabym odrobinę jogurtu
Ostatnio nakręciłam się na zielone i zjadam nałogowo sałaty wszelakie z serem, oliwą, pomidorami, dużą garścią natki pietruszki i ciepłą grzanką. Informacje o szkodliwości nowalijek (o dziwo) nie interesują mnie wcale, organizm domaga się chlorofilu jak wody


Przypomniał mi się mój zeszłoroczny, niekontrolowany samosiew sałaty w moim ogrodzie
Przez dwa miesiące jadłam codziennie ok główki sałaty
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies