Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Kokesz 10:57, 19 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ze wszystkich zakupionych pomidorów byłam zadowolona, dlatego powtarzam ich wysiew. O ile pamiętam, to on jeden miał problem ze 100% wschodem po wysiewie. Z 5 nasionek wykiełkowały dwa.
Dobrze, że zajrzałaś! Mam pytanie dotyczące uszczykiwania porów. Gdzie znajdę, tę polecaną przez Ciebie, metodę stosowaną przez Carol?



Pytałam o tego pomidora ale bardziej pod kątem smaku. Miałyśmy go z Zuzą Antracyt i obie stwierdziłyśmy, że jest zupełnie bez smaku, raczej go nie powtórzę.
Karo in the Garden znajdziesz na Insta
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gruszka_na_w... 11:39, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Sugar Baby sadzę, ze względu na bardzo krótki okres wchodzenia w owocowanie. On wymaga bardzo zasobnej gleby, systematycznego dokarmiania i dostarczania mikropierwiastków. Do smaku owoców nie miałam zastrzeżeń.
Chyba muszę założyć konto na Insta,

Edit: a ja cały czas sądziłam, że o tym uszczykiwaniu mówiła Carol z GW. A tu chodzi o naszą swojską Karolinę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 11:42, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Z nowości ogrodniczych:
Lało w nocy, teraz też leje. Ręce mi opadają. Glina osiągnęła wyżyny ciapowatości.
Po niespełna dobie kiełki wypuściły nasionka New Big Dwarf.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anuska2507 11:59, 19 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
A co to uszczykiwanie porów ma zapewnić?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
sylwia_slomc... 12:00, 19 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ze wszystkich zakupionych pomidorów byłam zadowolona, dlatego powtarzam ich wysiew. O ile pamiętam, to on jeden miał problem ze 100% wschodem po wysiewie. Z 5 nasionek wykiełkowały dwa.
Dobrze, że zajrzałaś! Mam pytanie dotyczące uszczykiwania porów. Gdzie znajdę, tę polecaną przez Ciebie, metodę stosowaną przez Carol?

A po co te pory uszczykiwać? U nas rolnicy w masowych ilościach sadzą i nie uszczykują niczego. Przed mrozem na zimę jedynie kopcują. Po posadzeniu wiosną por nie może zmarznąć bo pójdzie zamiast w liście w kwiat i to tyle w ich temacie, uprawa jest prosta, nie wiem czy jest ktoś komu by się nie udała.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kokesz 12:04, 19 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Z nowości ogrodniczych:
Lało w nocy, teraz też leje. Ręce mi opadają. Glina osiągnęła wyżyny ciapowatości.
Po niespełna dobie kiełki wypuściły nasionka New Big Dwarf.


Przetestowałam, zgodnie z zaleceniami Karo, żeby pomidory ale też i inne wysiewy,po wykiełkowaniu, trzymać na nieogrzewanym parapecie. U mnie mają temperaturę ok 16 stopni. Nie wyciągają się wtedy, tylko idą w korzeń.
Ubiegłoroczne pomidory po 1,5 m-ca od wysiewu czyli ok 15.04, wysiewałam na początku marca.



I przed sadzeniem, czyli początek maja


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Rojodziejowa 12:18, 19 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8697
Ale piękne sadzonki!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Kokesz 12:19, 19 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
sylwia_slomczewska napisał(a)

A po co te pory uszczykiwać? U nas rolnicy w masowych ilościach sadzą i nie uszczykują niczego. Przed mrozem na zimę jedynie kopcują. Po posadzeniu wiosną por nie może zmarznąć bo pójdzie zamiast w liście w kwiat i to tyle w ich temacie, uprawa jest prosta, nie wiem czy jest ktoś komu by się nie udała.


Wklejam tylko wycinek, reszta jest tutaj

Rozsada

Rozsada pora dla przemysłu przygotowywana jest w gospodarstwie. Nasiona wysiewane są około 20 marca w skrzynki wysiewne, wypełnione Substratem Select i TS3 W celu wzmocnienia młodych roślin praktykuje się przycinanie liści. Proces ten przyczynia się do silniejszego rozwój systemu korzeniowego oraz części podliścieniowej. Wykonywano go 3 razy. Rośliny do końca maja są wysadzane na miejsce stałe w rzędach, oddalonych od siebie co 65 cm i co 8–10 cm w rzędzie. Zbiory rozpoczynają się w drugiej połowie października albo pod koniec i trwają przez miesiąc.

Przetestowałam i pory faktycznie idą bardziej w masę, nie są takie wiotkie.
Można poczytać w necie o produkcji rozsady pora np w Holandii, tam też są przycinane.
Pewnie inaczej ma się wysiew pora bezpośrednio na polu.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 12:33, 19 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Sylwia, ten siew o którym piszesz,to na zbiór jesienny, siew bezpośrednio do gruntu, czy z rozsady na zbiór wczesny?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Patrycja_KG_Lu 12:38, 19 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2765
Kokesz napisał(a)
Pytałam o tego pomidora ale bardziej pod kątem smaku. Miałyśmy go z Zuzą Antracyt i obie stwierdziłyśmy, że jest zupełnie bez smaku, raczej go nie powtórzę.
Karo in the Garden znajdziesz na Insta
Karo in the Garden też obserwuje od dawna. Dla mnie to królowa pomidorów. Piękne ma, super opisuje odmiany, daje zdjęcia po przekrojeniu, waży ile uzyskuje z krzaka. Ma w wyróżnionych na insta „Pomidorowe przedszkole”, gdzie jest kwintesencja jej wiedzy pomidorowej dla początkujących.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies