Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 13:13, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
anuska2507 napisał(a)
A co to uszczykiwanie porów ma zapewnić?


Siewki tyją i są bardziej zwarte.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:25, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Kokesz napisał(a)


Przetestowałam, zgodnie z zaleceniami Karo, żeby pomidory ale też i inne wysiewy,po wykiełkowaniu, trzymać na nieogrzewanym parapecie. U mnie mają temperaturę ok 16 stopni. Nie wyciągają się wtedy, tylko idą w korzeń.
Ubiegłoroczne pomidory po 1,5 m-ca od wysiewu czyli ok 15.04, wysiewałam na początku marca.




U mnie żaden parapet nie jest ogrzewany. Pomidory wysiewam w dwóch 70 cm skrzynkach. Po wysiewie są przykryte folią, którą ściągam po wyrośnięciu siewek do krawędzi skrzynki. Wysiew robię ok. 15 marca, a do gruntu wsadzam w okolicach 15 maja, w zależności od prognoz. Na jakość sadzonek nie mogę narzekać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:29, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
sylwia_slomczewska napisał(a)

A po co te pory uszczykiwać? U nas rolnicy w masowych ilościach sadzą i nie uszczykują niczego. Przed mrozem na zimę jedynie kopcują. Po posadzeniu wiosną por nie może zmarznąć bo pójdzie zamiast w liście w kwiat i to tyle w ich temacie, uprawa jest prosta, nie wiem czy jest ktoś komu by się nie udała.


Uprawa przemysłowa pora to jednak coś innego niż uprawa amatorska na niewielkiej powierzchni. Można roślinki bardziej dopieścić bez stosowania chemii w opryskach i sztucznych nawozów.
Pory wsadzam do gruntu w II połowie kwietnia. Razem z selerami. Obie rośliny plonują mi bardzo dobrze. Pory wymagają jedynie dwukrotnego obsypania, a selery odsłonięcia szyjki i odcięcia korzeni bocznych.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anuska2507 13:40, 19 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2583
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Siewki tyją i są bardziej zwarte.

Przetestuję w tym roku, bo do tej pory nie uszczykiwałam.
Tak samo wypróbuję w tym roku obcinanie korzeni selerom, bo te - w przeciwieństwie do porów - w ogóle nie chcą współpracować. Dam im ostatnią szansę
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Mirka 13:57, 19 lut 2023


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


U mnie żaden parapet nie jest ogrzewany. Pomidory wysiewam w dwóch 70 cm skrzynkach. Po wysiewie są przykryte folią, którą ściągam po wyrośnięciu siewek do krawędzi skrzynki. Wysiew robię ok. 15 marca, a do gruntu wsadzam w okolicach 15 maja, w zależności od prognoz. Na jakość sadzonek nie mogę narzekać.
Haniu a co z pikowaniem siewek?
Jak wysokie masz skrzynki i ile ziemi tam sypiesz? Fajnie jak byś miała jakieś zdjęcia poglądowe
Spróbuje twojego sposobu w tym roku
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Gruszka_na_w... 13:59, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
anuska2507 napisał(a)

Przetestuję w tym roku, bo do tej pory nie uszczykiwałam.
Tak samo wypróbuję w tym roku obcinanie korzeni selerom, bo te - w przeciwieństwie do porów - w ogóle nie chcą współpracować. Dam im ostatnią szansę


Z uszczykiwaniem pora też będę debiutowała.

Zanim się dowiedziałam o tym odsłanianiu szyjki selerom i obcinaniu korzeni bocznych, to z selera miałam głównie liście.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kokesz 14:01, 19 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6693
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Z uszczykiwaniem pora też będę debiutowała.

Zanim się dowiedziałam o tym odsłanianiu szyjki selerom i obcinaniu korzeni bocznych, to z selera miałam głównie liście.


Jak też miałam małe selery z masą liści, niby odcinałam korzenie ale nie odsłaniałam szyjki.
Zastosuję te metody w tym sezonie
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 14:04, 19 lut 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6693
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Uprawa przemysłowa pora to jednak coś innego niż uprawa amatorska na niewielkiej powierzchni. Można roślinki bardziej dopieścić bez stosowania chemii w opryskach i sztucznych nawozów.
Pory wsadzam do gruntu w II połowie kwietnia. Razem z selerami. Obie rośliny plonują mi bardzo dobrze. Pory wymagają jedynie dwukrotnego obsypania, a selery odsłonięcia szyjki i odcięcia korzeni bocznych.


Oglądałam kiedyś filmik chyba na YT z przemysłowej produkcji rozsady pora w Holandii.
Mieli wszystko zautomatyzowane, łącznie z przycinaniem.
Później wysyłają je w świat do dalszej produkcji.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gruszka_na_w... 14:30, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Mirka napisał(a)
Haniu a co z pikowaniem siewek?
Jak wysokie masz skrzynki i ile ziemi tam sypiesz? Fajnie jak byś miała jakieś zdjęcia poglądowe
Spróbuje twojego sposobu w tym roku


Siewek pomidorów nie pikuję. Mam typowe skrzynki balkonowe . Wypełniam dno keramzytem i wsypuję ziemi na wysokość 3/4 skrzynki. Wysiew nasion w każdej skrzynce robię w dwóch rzędach. Nasiona wsadzam w odległości ok. 5 cm od siebie. Perlitu nie stosowałam, bo u mnie w sklepach nie był dostępny.

Rzadko robię zdjęcia wysiewom. Znalazłam dwa swoje zdjęcia w czeluściach forum. Na fotografii są miesięczne sadzonki. Zwykle fotografuję sadzonki po umieszczeniu ich na zagonku.





Skrzynki codziennie obracam, aby siewki były równomiernie doświetlone.
W skrzynkach są pomidory wysokie i karłowe, samokończące. Stąd różnica ich wysokości.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:33, 19 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22343
Kokesz napisał(a)


Oglądałam kiedyś filmik chyba na YT z przemysłowej produkcji rozsady pora w Holandii.
Mieli wszystko zautomatyzowane, łącznie z przycinaniem.
Później wysyłają je w świat do dalszej produkcji.


Na rozsadzie zarabia się chyba najwięcej. Czytałam ostatnio wywiad z przewodniczącym Agrounii. Jego rodzina uprawia kapustę pekińska. Za kilogram płacą mu niecałą złotówkę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies