Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

antracyt 19:09, 10 paź 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11749
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Dzisiaj zaczęłam u siebie jesienne cięcie róż. Na pierwszy ogień poszła LO przy tarasie. Wypuściła 4 m baty. Przycięłam też pnącą przy drewutni i parkową naprzeciw tarasu. Postaraj się skracać pędy, kiedy w prognozach nie ma przymrozków.

W miejscowości obok podziwiam od kilku lat cudnej urody szpaler różany przy jednej z posesji. Prowadzony jak dla mnie idealnie i kwitnący pokazowo. Dzisiaj róże również w nim poszły pod sekator. U siebie też zerkam na kilka, które właśnie skończyły kolejne kwitnienie. Jeżeli pogoda pozwoli chyba je ciachnę w najbliższych dniach.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 19:37, 10 paź 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
antracyt napisał(a)

W miejscowości obok podziwiam od kilku lat cudnej urody szpaler różany przy jednej z posesji. Prowadzony jak dla mnie idealnie i kwitnący pokazowo. Dzisiaj róże również w nim poszły pod sekator. U siebie też zerkam na kilka, które właśnie skończyły kolejne kwitnienie. Jeżeli pogoda pozwoli chyba je ciachnę w najbliższych dniach.


Każdy tnie jak mu wygodnie. Wiosną mam sporo innych prac, a różnicy w kondycji róż wynikającej z jesiennego cięcia, nie zauważyłam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:37, 10 paź 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Muszelka napisał(a)
Nadal na bogato u Ciebie, Gruszko


Ubogo się zrobi po opadnięciu liści.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kordina 20:53, 10 paź 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Powiem krótko - hmmm
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Joku 20:56, 10 paź 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12189
Piękny obraz zacytowany przez Bożenę. Również wpadł mi w oko. Czytałam o przycinaniu róż. Ile obcięłaś albo ile zostawiłaś z tych 4 m? Mam podobnie i też się przymierzam do cięcia bo przejść nie mogę.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gruszka_na_w... 21:06, 10 paź 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kordina napisał(a)

Powiem krótko - hmmm


Że niby za duży busz? Wiem, ale nie mam sumienia usuwać tych samosiejek werbeny.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:19, 10 paź 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Joku napisał(a)
Piękny obraz zacytowany przez Bożenę. Również wpadł mi w oko. Czytałam o przycinaniu róż. Ile obcięłaś albo ile zostawiłaś z tych 4 m? Mam podobnie i też się przymierzam do cięcia bo przejść nie mogę.


Te główne pędy przycięłam w okolicach 2 m. Nie mam tam miejsca na kulkowanie czy też podwiązywanie dłuższych łodyg. Są teraz mniej więcej na wysokości balustrady tarasu. W sezonie i tak będą sporo wyższe.

Tak wyglądały w czerwcu.
początek miesiąca


i w czasie kwitnienia




____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kordina 21:20, 10 paź 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Że niby za duży busz? Wiem, ale nie mam sumienia usuwać tych samosiejek werbeny.

Nie! To mruk zachwytu nad pięknem obrazu Lubię gąszcz
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Gruszka_na_w... 21:30, 10 paź 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kordina napisał(a)

Nie! To mruk zachwytu nad pięknem obrazu Lubię gąszcz


Dzisiaj kończyłam czytać wrześniowy numer Gardener's World. Alan Titchmarsh w swoim felietonie pisał, że lubi sadzić rośliny gęsto, bo to zwalnia go z najbardziej nielubionej pracy, czyli systematycznego pielenia rabat. Coś w tym jest. Te rabaty były pobieżnie wzruszane w marcu, potem w maju (ale już tak raczej z brzegu) i podobnie we wrześniu. Chwastów tam prawie nie ma.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 21:57, 10 paź 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


W tym sezonie już nic nie kombinuje z nasadzeniami, ale kiełkuje mi w głowie kilka pomysłów na roślinne tetrisy.

Smutna dzisiaj jestem. W piątek rano leżał na trawiastej ścieżce maleńki jerzyk. Ważył tylko 136 g. Po konsultacji z jeżową fundacją miałam mu zapewnić opiekę przez tydzień, a potem zawieść go do nich. Dzisiaj w nocy jeżyk odszedł. Bardzo trudno było mu zapewnić całodobowe nagrzewanie. Kocie jedzenie musiałam mu przecierać przez sitko i karmić. Termofor za szybko się schładzał. Ehh...



Pozostałe ogrodowe jeże nie pokazują się w ciągu dnia, a jedzenie z miseczek znika.


Szkoda malucha, ale czasem nic nie poradzisz. Jak jedzenie znika to przyfiluj kto go wcina żeby szczurów nie dokarmiać, u nas znowu w wolierze zaczęło znikać szybciej niż zwykle dzisiaj znalazłam dziurę w deskach wygryzioną, od razu trutkę założyłam, dziurę zaślepiłam. Takiego gościa w wolierze mi nie trzeba, a już tym bardziej nie będę go karmić
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies