Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Margerytka40 16:57, 21 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
A rutewki orlikolistne,rdesty,irysy syberyjskie. Zakładam, że tam półcień
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Kasya 16:59, 21 lut 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41854
Ale same byliny ? Czy jakieś krzaczki ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Margerytka40 17:03, 21 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Z trawiastych może Luzula nivea, Briza media.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
makadamia 17:42, 21 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Margerytka40 napisał(a)
A rutewki orlikolistne,rdesty,irysy syberyjskie. Zakładam, że tam półcień


Zdecydowanie półcień. Słońce tylko w południe. Przy przejściu najwięcej, im bliżej podjazdu tym mniej.

Na irysy syberyjskie zdecydowanie za sucho. Rdesty... spróbuję, ale podejrzewam że też. Rutewki będę próbować.
Może jarzmianki poradzą sobie z korzeniami świerka?
Kosmatkę ogólnie muszę wypróbować, bo wszyscy ją polecają do suchego cienia.
Drżączkę podobno też do suchego polecają. Nie chciałam już kolejnych traw wprowadzać do ogrodu ale może, może...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
April 17:46, 21 lut 2020


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10163
Miałam kosmatkę Igel i na suchym nie dała rady.
____________________
April April podbija las Mazowsze
makadamia 17:49, 21 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasya napisał(a)
Ale same byliny ? Czy jakieś krzaczki ?


Część azalii chciałam tam zostawić, resztę porozrzucać po cienistej części ogrodu. Nie mam pewności jak to się sprawdzi.

Jeżeli rabata miałaby się zamienić na bardziej bylinowo-kwiatową, to mogłabym wprowadzić kulki bukszpanowe, jak na pozostałych rabatach.

Ewentualnie, nie śmiejcie się, ostatnio zastanawiałam się nad irgą poziomą. Ona budzi złe skojarzenia przez zaniedbaną zieleń miejską, ale jej czerwone koraliki i charakterystyczny układ gałązek bardzo mi się podoba.

No i jeszcze mogłabym powtórzyć tawuły anthony waterer, które mam pod tym centralnym świerkiem i chyba sobie radzą.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
TAR 17:50, 21 lut 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7290
rutewki orlikolistne zdecydowanie wola wilgoc, w suchym potrafia zanikac, jak podloze wilgotne to i w sloncu dadza rade.

uwielbiam irgi i mam ich cale mnostwo w ogrodzie w miejscach trudnych, mniej widowiskowych, mniej odwiedzanych. roslina cudo, bezproblemowa, lubiaca ciecie, zima kolorowa, pozytywna. sto razy bardziej je wole jak problematyczne bukszpany

czesc moich irg, ktore okrywaja denko od przepompowni zaczelo sie wspinac po ogrodzeniu, ekstra. tne ja nawet 3 razy w roku zeby nie opanowala zbyt wiele przestrzeni. a wiosna tez jest ładna kiedy kwitnie tymi drobnybi bialymi kwiatuszkami. one pachna i lubia je owady.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Margerytka40 17:54, 21 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
A koniecznie musisz mieć tam kwiatowo? Bo hosty dobrze sobie radzą w takim suchym półcieniu. Może nie przyrastają tak jak w bardziej wilgotnym miejscu ale radzą sobie.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
makadamia 17:59, 21 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
April napisał(a)
Miałam kosmatkę Igel i na suchym nie dała rady.


hmm, trochę dziwne.
ale to się w sumie dobrze składa, bo właśnie się klepnęłam w czoło, że przecież miałam się trzymać hakonek, które mi nieźle rosną.

No i szukam kwitnących, żeby ostatnie resztki słońca wykorzystać



____________________
Asia-podmiejski ogrodek
April 18:01, 21 lut 2020


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10163

za to rutewki orlikolistne są u mnie super. Nie nadążam czasem za roślinami i opisanymi wymogami
____________________
April April podbija las Mazowsze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies