Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Pszczelarnia 10:57, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A zrobić tam na lekko rośliny do suchego cienia (ciemierniki cuchnące, epimedia, naparstnice żółte, hacone dla rozjaśnienia, pragnia albo ułudka - jeśli mają mocno zadarnić). Pozwolić rozrosnąć się RH (jeden rh to jednak za mało, dołożyć np. różaneczniki 'Pohjola's Daughter' nie do zdarcia - trzymają formę kopułki, wolno rosną na takim stanowisku i można je ciąć) i orszelinie.

Albo zostawić azalie japońskie białe w tym charakterze przy rh.



Dla mocniejszych akcentów można gdzieś dać głębowisko kul bukszpanowych albo mocne hosty Sum & Substance.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:09, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Asiu, ta ścieżka z bali fajna ale skacze bardzo. Jest mocny skok w bok tych bali. Jedne grzecznie rządkiem a drugie roztrzepane. Tak wiem, że przyzwyczajenie w sposobie pokonywania tego trawnika podpowiedziało takie ułożenie ale to mocno skacze tutaj w kontekście całego ogrodu mimo wpisania w geometryczną formę. Chyba, że hacone ja zakryje po brzegach.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Brzozowadzie... 11:34, 24 lut 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
A ze trzech ołówkowych cisów byś tu nie wsadziła między te kulki?
W suchym cieniu świetnie rosną trzmieliny, można ciąć w kulkę
Z roślin kwitnących, które sprawdzają się w suchym cieniu u mnie: serduszka, bezodmianowe jeżówki (tylko trochę blakną), dzwonek Poszarskiego, naparstnice, hosty.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 11:43, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)
A zrobić tam na lekko rośliny do suchego cienia (ciemierniki cuchnące, epimedia, naparstnice żółte, hacone dla rozjaśnienia, pragnia albo ułudka - jeśli mają mocno zadarnić). Pozwolić rozrosnąć się RH (jeden rh to jednak za mało, dołożyć np. różaneczniki 'Pohjola's Daughter' nie do zdarcia - trzymają formę kopułki, wolno rosną na takim stanowisku i można je ciąć) i orszelinie.

Albo zostawić azalie japońskie białe w tym charakterze przy rh.

Dla mocniejszych akcentów można gdzieś dać głębowisko kul bukszpanowych albo mocne hosty Sum & Substance.


Jest i drugi różanecznik, rośnie od strony podjazdu. Dostałam go w zeszłym roku od Mrokasi, w tym roku będę mogła ocenić, jak sobie radzi i czy przyrasta.

Te rośliny zadarniające to masz na myśli pod świerkiem, tam gdzie się poddałam i się pogodziłam z bluszczem, czy też na rabatę, zamiast tych wszystkich pięknych bylinek, które sobie wymyśliłam?

Azalii białych niestety nie posiadam. Nie wiem, co mnie zaćmiło, że samych różowych sobie nakupowałam. Chyba sobie nie zdawałam sprawy, jak one po oczach dają

Bukszpany słabo sobie radzą w towarzystwie tego świerka, ale akurat tą hostę, którą wymieniłaś to mam i brakowało mi na nią dobrego pomysłu

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
antracyt 11:44, 24 lut 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11700
Ciekawa jestem co powstanie na tej rabacie. Nie mam dużego doświadczenia z suchym cieniem, ale dzwonek brzoskwiniolistny sprawdza się u mnie w miejscach półcienistych, a wiem, że naturalnie można go u nas w suchych lasach znaleźć. Wsadzałam go jako pionowy biały akcent, zanim zaczęły u mnie rosnąć naparstnice.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
makadamia 11:46, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)
Asiu, ta ścieżka z bali fajna ale skacze bardzo. Jest mocny skok w bok tych bali. Jedne grzecznie rządkiem a drugie roztrzepane. Tak wiem, że przyzwyczajenie w sposobie pokonywania tego trawnika podpowiedziało takie ułożenie ale to mocno skacze tutaj w kontekście całego ogrodu mimo wpisania w geometryczną formę. Chyba, że hacone ja zakryje po brzegach.


"Forma podąża za funkcją"
Bale są ułożone według potrzeby: prosto, tam gdzie trzeba iść prosto, a przesunięte - tam gdzie trzeba iść po skosie. Przy kominku też są przesunięte.

One docelowo będą całkiem zarośnięte i mało widoczne, więc nie przywiązywałam zbytniej wagi do ułożenia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:47, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
antracyt napisał(a)
Ciekawa jestem co powstanie na tej rabacie. Nie mam dużego doświadczenia z suchym cieniem, ale dzwonek brzoskwiniolistny sprawdza się u mnie w miejscach półcienistych, a wiem, że naturalnie można go u nas w suchych lasach znaleźć. Wsadzałam go jako pionowy biały akcent, zanim zaczęły u mnie rosnąć naparstnice.


Kolejny głos na dzwonek brzoskwiniolistny. Będę go miała na pewno
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:58, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzozowadziewczyna napisał(a)
A ze trzech ołówkowych cisów byś tu nie wsadziła między te kulki?
W suchym cieniu świetnie rosną trzmieliny, można ciąć w kulkę
Z roślin kwitnących, które sprawdzają się w suchym cieniu u mnie: serduszka, bezodmianowe jeżówki (tylko trochę blakną), dzwonek Poszarskiego, naparstnice, hosty.


Trzmieliny znam tylko w tych pstrokatych odmianach, a pstrokacizny u mnie już dużo i więcej nie chcę.

Po entuzjastycznej recenzji Tarci stawiałabym raczej na te irgi.

Wykrzykników cisowych nigdzie nie mam i raczej nie planuję wprowadzać. Mam za to wykrzykniki z kruszyny fine line i tą mogłabym dołożyć



W tym roku planuję dopieścić ten żywopłot bukszpanowy przy podjeździe (na zdjęciach widoczny jako rząd rzadkich krzaczorków).
To jego ostatnia szansa. Jeżeli nadal się nie podniesie, to wszystkie bukszpany wykopię i porozrzucam po ogrodzie w formie kulek (miał być ogród bezobsługowy, buuu!) i zacznę się zastanawiać, czym je zastąpić
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mrokasia 12:05, 24 lut 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18037
makadamia napisał(a)


Wykrzykników cisowych nigdzie nie mam i raczej nie planuję wprowadzać. Mam za to wykrzykniki z kruszyny fine line i tą mogłabym dołożyć



A szkoda bo takie cisowe wykrzykniki dobrze by tu wyglądały. Masz przecież kolumnowe cisy przy ogrodzeniu.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Pszczelarnia 12:14, 24 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak obsadzisz roślinnością (dzwonki, hacone, serduszka itp.) to miejsce wokół pni świerkowych będzie mało istotne, byle ziemia była przykryta. Bluszcz zimozielono, ciemna zieleń, pragnia jasna zieleń i żółte kwiatki, ułudka niebieskie kwiatki ew. kokorycz).

Po całości bym nie zadarniała, lecz wyciągnęła z tej rabaty kwiatowe piętro.

Były głosy przeciwne wobec kosmatki (luzulla nivea) - ja ją mam i nie sieje mi się (albo tak skrzętnie pielę), daje smukłość w cieniu. Będę ją w tym roku dzielić.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies