Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Pszczelarnia 16:40, 22 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Złapałam się za głowę. Cuda wianki będą w tym suchym cieniu pod świerkiem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:07, 22 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Pszczelarnia napisał(a)
Złapałam się za głowę. Cuda wianki będą w tym suchym cieniu pod świerkiem.


Przesadziłyśmy?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Pszczelarnia 12:13, 23 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
inka74 12:56, 23 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Asia a ty nie chciałabyś wprowadzić prostokątnych skrzyń-donic bez dna z bloczków komórkowych na tę rabatę pod sosną? Kasia z ogrodu złudzeń i niespodzianek robiła takie pod dom. To proste i tanie jest. Możesz pomalować na szary kolor. Przełamały by tę płaską przestrzeń, pozwoliły na wsadzenie czegokolwiek innego niż kwasoluby i zasłoniły brzydkie doły rodków jednocześnie dając tło niższym roślinom. Można zestopniować ich wysokość. Ogólnie nie chodzi o duże kolumbryny a takie akcenty pionowe. Żeby ci to zwizualizować to potrzebuję zdjęcie rabaty teraz robione od strony szubienicy, jakoś nie mogę znaleźć na wątku. Albo w końcu muszę na tę kawę przyjechać tylko nie mam na razie kiedy bo znowu mam cały tydzień jeżdżenia po szpitalach i po Polsce.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
makadamia 08:51, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
TAR napisał(a)
tak, dzwonki kwitna długo po kilka razy, moze by serduszki daly rade, w polcieniu rosnie mi swietnie knautia.

w tym moim suchym cieniu obecnie rosna też fotergile, pieknotki, perukowce Young Lady i Golden Spirit, dzieki cieniowi nie sa wsciekle zółte a soczyscie limonkowe, przepiekny jest perukowiec Kanari, jego kwiaty sa biale i jasno zielone a nie pudrowo rozowe jak pozostałych, peruczki nie rażą tak bardzo.



serduszki uwielbiam - to takie przyjemne roślinki: pięknie kwitną wiosną a potem znikają i robią miejsce dla innych
mam je i będę dzielić

krzewów pięknych jest dużo, ale w tym miejscu już nie chcę. Urosną jeszcze orszeliny, urośnie rodek i już zrobi się pełno.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:01, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
Ja chyba bardziej wielopniowe drzewko lub krzaczek bym widziała, od dołu podkrzesane. W sumie ciężka sprawa, hmm...


TAR napisał(a)
mnie na tej rabacie brakuje wiekszych krzewow, moze niskiego pelnego drzewka wokol ktorego budowalabym cala reszte ale nie za wiele gatunkow za to gęsto w nasadzeniach


Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Dobry tok myślenia. Warto byłoby wprowadzić tam gwiazdę rabaty.


Ten rodek miał robić ... może nie za "gwiazdę" ale za taki solidny fundament całej rabaty

Krzewów dużych w tym miejscu już wystarczy. Nie chcę żeby zrobiło się zbyt ciężko. Natomiast nad drzewkiem przemyśliwuję.

Musiałoby rosnąć bliżej podjazdu, żeby nie zasłonić tych resztek słońca, które tam dociera. Myślałam nad powtórzeniem kaliny szczepionej wysoko, albo tego dąbka co go sadziłam w zeszłym roku (tak, wiem, że mu ciężko będzie). Ale jak mnie przekonacie do jakiegoś ciut większego drzewka to pretensji mieć nie będę

Tylko musi być takie, które nie potrzebuje dużo słońca. Tam cień jest z obu stron: od budyku i od świerków. Słońce tylko w południe i o zachodzie słońca.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:05, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
anna_t napisał(a)
Może jakiś dereń pagodowy?jak będziesz hortke podlewać to i jemu się dostanie


Ja wiem, że na zdjęciach widać głównie gołą ziemię, ale nie dajcie się zmylić.
Żeby wsadzić tam derenia pagodowego (kousa, chińskiego czy którykolwiek z tych większych krzewów) to musiałabym wysadzić większość krzewów które tam rosną. Nie o to mi chodzi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:08, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)
Złapałam się za głowę. Cuda wianki będą w tym suchym cieniu pod świerkiem.


Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Przesadziłyśmy?


____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:29, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
Asia a ty nie chciałabyś wprowadzić prostokątnych skrzyń-donic bez dna z bloczków komórkowych na tę rabatę pod sosną? Kasia z ogrodu złudzeń i niespodzianek robiła takie pod dom. To proste i tanie jest. Możesz pomalować na szary kolor. Przełamały by tę płaską przestrzeń, pozwoliły na wsadzenie czegokolwiek innego niż kwasoluby i zasłoniły brzydkie doły rodków jednocześnie dając tło niższym roślinom. Można zestopniować ich wysokość. Ogólnie nie chodzi o duże kolumbryny a takie akcenty pionowe. Żeby ci to zwizualizować to potrzebuję zdjęcie rabaty teraz robione od strony szubienicy, jakoś nie mogę znaleźć na wątku. Albo w końcu muszę na tę kawę przyjechać tylko nie mam na razie kiedy bo znowu mam cały tydzień jeżdżenia po szpitalach i po Polsce.


Będzie problem z tym zdjęciem, bo z tej perspektywy chyba nie robiłam ani razu. Na razie wrzucam zdjęcia sprzed miesiąca, które zrobiłam dla swoich celów archiwalnych i nie zamierzałam upubliczniać.
Widać na nich "bunkier" który mi wykopał młodszy syn na wypadek III wojny światowej (najwyraźniej właśnie o takich rzeczach myśli moje dziecko; ostatnio powiedziało mi, czego się boi: czarnych dziur i korona wirusa). W puszkach trzymał granaty (czyli szyszki), stosik gałęzi świerkowych to miało być łóżko polowe, a drewno do kominka to chyba okopy. Absolutnie nic nie wolno mi było sprzątnąć.
Tak więc ten... Wybaczcie





Na tym zdjęciu zaznaczyłam obszar, pod którym absolutnie nic oprócz bluszczu nie chce rosnąć:

Dalej, z wielką biedą i przy intensywnym wspomaganiu, niektóre rośliny już dają radę.
Gdyby się udało, to posadziłabym tam parę krzewów zimozielonych dla zrobienia przesłony.
O skrzyniach w tym miejscu nie myślałam. Zupełnie ich sobie tutaj nie wyobrażam. Ale może mam kiepską wyobraźnię
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:45, 24 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Znalazłam zdjęcie z 2016 r.


Docelowo będzie to wyglądać mniej więcej tak:



Zdecydowanie muszę tam w środku wsadzić jakieś zimozielone krzewy (tam z tyłu, bliżej żywopłotku z bukszpanów).
Oczywiście lepiej by było, żeby przed świerkiem też coś rosło, żeby "zamknęło koło" ale jakoś donice mi się tutaj zupełnie nie widzą. Nie będą wyglądały ... dziwnie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies