Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Gruszka_na_w... 18:29, 21 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
makadamia napisał(a)


Zdecydowanie półcień. Słońce tylko w południe. Przy przejściu najwięcej, im bliżej podjazdu tym mniej.

Na irysy syberyjskie zdecydowanie za sucho. Rdesty... spróbuję, ale podejrzewam że też. Rutewki będę próbować.
Może jarzmianki poradzą sobie z korzeniami świerka?
Kosmatkę ogólnie muszę wypróbować, bo wszyscy ją polecają do suchego cienia.
Drżączkę podobno też do suchego polecają. Nie chciałam już kolejnych traw wprowadzać do ogrodu ale może, może...


Kosmatki nie sadź. To nie jest trawa do mieszanych nasadzeń. Rozłazi się jak perz na duże odległości. Mocno się wysiewa.

U mnie na suchej(bo podwyższonej) rabacie dla kwaśnolubów świetnie rośnie perovskia. Z rozplenicą byłoby jej do twarzy. Możesz wykorzystać czysty gatunek pierisa. Dobrze reaguje na cięcie. Kolor listków ładnie mu się zmienia.

W półcieniu poradzą też sobie astry. Antracytowa Zuza kupiła ciekawe odmiany.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
makadamia 18:30, 21 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
TAR napisał(a)
Asiu u mnie w poprzednim ogrodzie glownie to byl suchy cien z kiepska gleba, doskonale rosly tam dzwonki brzoskwiniolistne, hosty no name (takie z dzialeczek mamowych) o dziwo kolkwicja szalała i kwitła, azalie, marcinki, chryzantemy. musze przepatrzec stare zdjecia z poprzedniego ogrodu


o, o dzwonkach brzoskwiniolistnych słyszę już kolejny raz. I podobno długo kwitną - to prawda?

kruszynę fine line mam w ilości dwie sztuki i chętnie powiększę stan posiadania
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
April 18:34, 21 lut 2020


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10163
TAR napisał(a)


najwiecej mam ich w suchym cieniu, w kiepskiej, slabej glebie i nie wiedzialam co tam posadzic. trafilo na irgi i to byl strzal w 10, daja tam rade rowniez rozchodniki, tawuły, czerwone pecherznice


Ja to muszę zapamiętać.Przyda mi się.
Choć mam miejsca w których padła mi lawenda i pęcherznice i sosny i tawuła szara dogorywa i leszczyna umarta, i.... mogę tak długo.
W zeszłym roku posadziłam właśnie trzy irgi płożące, na próbę. Się zobaczy,jestem pełna nadziei. Nadzieja umiera ostatnia.
Tak więc, nie wszystko mi rośnie.
____________________
April April podbija las Mazowsze
makadamia 18:47, 21 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kosmatki nie sadź. To nie jest trawa do mieszanych nasadzeń. Rozłazi się jak perz na duże odległości. Mocno się wysiewa.

U mnie na suchej(bo podwyższonej) rabacie dla kwaśnolubów świetnie rośnie perovskia. Z rozplenicą byłoby jej do twarzy. Możesz wykorzystać czysty gatunek pierisa. Dobrze reaguje na cięcie. Kolor listków ładnie mu się zmienia.

W półcieniu poradzą też sobie astry. Antracytowa Zuza kupiła ciekawe odmiany.


O astrach to mi kiedyś już Ania Kwartecik mówiła. Skończyło się na zakupie barbuli.
Perowskię mam i bardzo bym chciała więcej, ale obawiam się, że jednak w tym miejscu będzie dla niej za ciemno.

Podsumowując:

tiarella na początek,
potem różaneczniki
potem naparstnice, dzwonek, ewentualnie jarzmianki
potem potem mi te tawuły jednak pasują, parzydło też chętnie dodam (w tym czasie będzie też orszelina)
potem hortensje i rozplenice, zobaczymy, czy zawilce się poprawią, jeśli lepiej przygotuję im ziemię.

nad rutewkami i irgami jeszcze bym pomyślała.

widzi się Wam taki zestaw?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 18:50, 21 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
April napisał(a)


Ja to muszę zapamiętać.Przyda mi się.
Choć mam miejsca w których padła mi lawenda i pęcherznice i sosny i tawuła szara dogorywa i leszczyna umarta, i.... mogę tak długo.
W zeszłym roku posadziłam właśnie trzy irgi płożące, na próbę. Się zobaczy,jestem pełna nadziei. Nadzieja umiera ostatnia.
Tak więc, nie wszystko mi rośnie.


Przyznam się, że irgę streib's fielding mam.
Przy kominku mi padła, ale właśnie z boku tej kwaśnej rabaty, już pod samym świerkiem, daje radę. Planuję ją dokupić na te miejsca po których się chodzi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
TAR 19:01, 21 lut 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7292
tak, dzwonki kwitna długo po kilka razy, moze by serduszki daly rade, w polcieniu rosnie mi swietnie knautia.

w tym moim suchym cieniu obecnie rosna też fotergile, pieknotki, perukowce Young Lady i Golden Spirit, dzieki cieniowi nie sa wsciekle zółte a soczyscie limonkowe, przepiekny jest perukowiec Kanari, jego kwiaty sa biale i jasno zielone a nie pudrowo rozowe jak pozostałych, peruczki nie rażą tak bardzo.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
inka74 19:05, 21 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Ja chyba bardziej wielopniowe drzewko lub krzaczek bym widziała, od dołu podkrzesane. W sumie ciężka sprawa, hmm... Wszystko co mi do głowy przychodzi albo wymaga słońca albo wody albo jest na zasadowe stanowiska. U mnie jeszcze na suchym cieniu dobrze serduszka sobie radzi. A cisa mam posadzonego niedaleko hortensji tylko u mnie glina, inaczej ziemia się zachowuje
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
TAR 19:10, 21 lut 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7292
mnie na tej rabacie brakuje wiekszych krzewow, moze niskiego pelnego drzewka wokol ktorego budowalabym cala reszte ale nie za wiele gatunkow za to gęsto w nasadzeniach
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gruszka_na_w... 19:35, 21 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
TAR napisał(a)
mnie na tej rabacie brakuje wiekszych krzewow, moze niskiego pelnego drzewka wokol ktorego budowalabym cala reszte ale nie za wiele gatunkow za to gęsto w nasadzeniach


Dobry tok myślenia. Warto byłoby wprowadzić tam gwiazdę rabaty.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anna_t 08:00, 22 lut 2020


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Może jakiś dereń pagodowy?jak będziesz hortke podlewać to i jemu się dostanie
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies