Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 09:44, 07 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
beta napisał(a)

kominek



Noa ładnie, Beatka znalazła lepsze zdjęcie ode mnie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:55, 07 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszka napisał(a)


A z kominka prowansji nie da się zrobić i otynkować, albo chociaż na biało lub jasno szaro pomalować?


Pewnie się da ale Toszko - tak jak wcześniej napisałam: głównym problemem są te świerki. Są tak przytłaczające, że przebywanie pod nimi jest niezbyt przyjemne.
Żeby zagospodarować ten kominek wypoczynkowo, musiałabym je wszystkie wyciąć, co by nas całkowicie odsłoniło na blok, który parę lat temu nam wybudowano pod bokiem.
Wtedy faktycznie można by było przed kominkiem zrobić placyk i ustawić na nim kanapę i fotele - mogłoby być całkiem przyjemnie.

Nie jest wykluczone, że za parę lat nie zacznę kombinować, jakby tych świerków się pozbyć, a jednocześnie od sąsiadów osłonić, ale póki co - mamy tyle pilniejszych robót do zrobienia. Chociażby kominek w salonie, z którego często korzystamy zimą, a straszy dużo bardziej niż ten w ogrodzie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:10, 07 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
W razie czego sposób na świerki mam... na priv mogę dać
ale to już będzie definitywne posunięcie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 10:14, 07 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
AniMa napisał(a)
Ja swojego mocno cięłam w marcu, tak ok. w maju i końcem sierpnia -już tak delikatnie. Powoli, ale ładnie się zagęszcza.


Hmmm, tutaj wyguglowałam takie rady:

http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/ciecie-i-przycinanie-roslin/jasminowiec-wonny-ciecie-kiedy-i-jak-przycinac-jasminowiec,26_2883.html

Wynika z nich, że w marcu robi się cięcie prześwietlające, czyli wycina się jedynie stare i krzyżujące się gałęzie a skracanie pędów dopiero po kwitnieniu, za to przed wypuszczeniem nowych gałęzi, czyli na początku czerwca. Jeżeli w marcu cięłaś krzew dookoła (tak jak np.: tnie się tawułkę), to faktycznie pozbywałaś się pędów kwitnących.
W sierpniu już bym nie cięła, bo też wycinasz wtedy pędy, które będą kwitły.

Zaniepokoiło mnie co innego - w artykule radzą, żeby na wiosnę po posadzeniu przyciąć go przy samej ziemi. Wcale nie zamierzałam tego robić, bo moje sadzonki już w tym roku na tych paru gałązeczkach mi zakwitły. Jak skrócę je do ziemi, to faktycznie kwiatów doczekam się za cztery lata.

Poza tym, zalecają cięcie odmładzające co kilka lat, czytaj - co pięć lat w zasadzie do samej ziemi ściąć. W tej sytuacji faktycznie - duży nie urośnie, ale i kwitnąć nie będzie miał kiedy.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:20, 07 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po sadzeniu zaleca się nisko ciąć, aby bryła korzeniowa poszła w masę i aby odrastająca część zielona była mocna, nie rachityczna (bo słabe korzenie nie sa w stanie wykarmić).
Cięcie odmładzające można zrobić dwufazowo - w jednym roku połowa krzaka, a w następnym druga
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 10:20, 07 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszka napisał(a)
W razie czego sposób na świerki mam... na priv mogę dać
ale to już będzie definitywne posunięcie


W sensie - jak się ich pozbyć? Technicznie nie ma problemu - u nas urząd gminny bez problemu daje pozwolenia, a i znajomego mam, który bardzo sprawie sobie radzi z takimi rzeczami. Jak zimą wycinał u nas dwa świerki, to o trzeciej po południu już śladu po nich nie było (łącznie ze sprzątniętymi trocinami) a myśmy wódkę pili

Problemem jest zasłonięcie się od sąsiadów, którzy z balkonu na czwartym piętrze będą doskonale widzieli, co jemy na śniadanie (w weekendy lubimy jadać na tarasie)

To jest główny powód, dla których się ich nie chcę pozbywać.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:22, 07 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
aaaaa jak tak, to tak
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 10:22, 07 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszka napisał(a)
Po sadzeniu zaleca się nisko ciąć, aby bryła korzeniowa poszła w masę i aby odrastająca część zielona była mocna, nie rachityczna (bo słabe korzenie nie sa w stanie wykarmić).
Cięcie odmładzające można zrobić dwufazowo - w jednym roku połowa krzaka, a w następnym druga


Czyli potwierdzasz?
Szkoda, bo takie ładne, duże sadzonki udało mi się z krzaczora uzyskać - cieszyłam się że szybko będę miała zielono
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:27, 07 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pluszakowa napisał(a)


Ja mam taki http://www.e-katalogroslin.pl/plants/4270,jasminowiec-wonny-aureus_philadelphus-coronarius-aureus

i pachnie jak trzeba plus jest ładniejszy jako krzak, bo liście są takie jasne limonkowe i nie rośnie taki krzaczor jak z tych zwykłych. Te zwykłe były kiedyś u moich dziadków w ogrodzie i były próby ich trzymana w ryzach nieudane, bo po mocnym cięciu nie kwitną, a potem są gigantyczne. Także tego mogę polecić rośnie u mojej mamy już ponad 10 lat kwitnie i pachnie ładnie i nie ma monstrualnych rozmiarów 2,5 -3m, choć można śmiało przyciąć i dobrze to znosi. Ja mam sadzonki dzieciaczki z tamtego krzaka i bardzo się z nich cieszę


Jednym słowem - same zalety!
Moje mają jedną, za to nie do pobicia - już rosną! ROTFL

Ale jak mi padną na wiosnę po tym cięciu do samej ziemi, to obiecuję że się rozejrzę za aureusem
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
zoja 10:28, 07 wrz 2016


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Asiu przyszłam z re-wizytą
masz tak inny ogród niż ja, że czytałam Twój wątek trochę jak opowieść z innego świata
temat świerków i zacienienia zupełnie mi obcy...
ogród - miejsce na ogród - masz piękne, bardzo urokliwe i przy Twoim zapale pewnie już za rok będzie co podziwiać (jak obecne nasadzenia trochę podrosną)

Dziwi mnie natomiast, że nie masz ani jednej hortensji!!!??? jak Ty się uchowałaś na O.? ja bym chociaż jedną posadziła przy tarasie - o tej porze roku miałabyś kwiaty

Przepiękny ogród w cieniu drzew jest tutaj: http://www.ogrodowisko.pl/watek/6733-ogrod-z-rzezba

____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies