Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 09:45, 08 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Więc tak sobie myślę, żeby może rąbnąć wojtki na prawo od furtki, nad furtką zrobić bramę z cisa, a potem do końca te kolumnowe?

Problem jest - tak się cieszyłam, że te tuje takie wyrośnięte i zasłaniają mi ten odrapany dach. Zanim mi te nowe rośliny wyrosną, to na emeryturze będę

Z drugiej strony - ta w środku usycha, i tak trzeba ją będzie w najbliższych latach wyrzucić i trzeba się z tym faktem pogodzić.

Poradźcie kompleksowo.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:49, 08 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Inne problemy do rozwiązania:
- tam koło furtki stoi zbiornik na deszczówkę, do którego potrzebuję dojścia
- czy tuje obok cisów będą dobrze wyglądać?
- poniżej dachu jest pełen cień, a powyżej - pełne słońce - czy rośliny to wytrzymają?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
zoja 09:56, 08 wrz 2016


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Hmmm... to ja Ci w imieniu męża odpowiem, że najpierw powie NIE - bo te stare iglaki bardzo was od ulicy osłaniają i separują - a pisałaś, że on już krzyczy, że patelnia z podwórka się zrobiła.

Może pomysl jeszcze nad tym wycinaniem i najpierw stwórz ten żywopłot/ekran?
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
AniMa 10:10, 08 wrz 2016


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Asia, zgadnij co mi się śniło?: zamiast moich buksów śnił mi się TWÓJ KOMINEK!!!!
Co to Ogrodowisko robi z człowieka
Aczkolwiek przy kominku z rozpalonym ogniem, z małymi krzesełkami i podusiami osłoniętymi miśkami cisowymi miło mi się kawkę piło w tym śnie
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
makadamia 10:16, 08 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zoju, ale te iglaki osłaniają nas od moich rodziców!

[na marginesie: mnie w zasadzie nie przeszkadza, że od ulicy jesteśmy odsłonięci; tzn.: wiadomo, że kurz dokucza, ale to, że ludzie nas widzą nie powoduje u mnie dyskomfortu psychicznego; za to duży dyskomfort powoduje ta furtka, przez którą widzą nas rodzice i okna łazienki, które wychodzą na naszą stronę; chyba jestem wredna:/]

Z wycinaniem tui to jeszcze długo będziemy się namyśliwać, nie ma obawy

Zaczęłam ten temat, żeby w razie czego, za parę lat jak się już namyślimy, nie okazało się, że to co posadzę teraz jest do wymiany

Ale w sumie...przecież taki mały żywopłocik cisowy do wszystkiego pasuje, prawda?
Bukszpanowy byłby jeszcze lepszy, ale chyba nie urośnie mi na te 1,7 metra.
Ligustrowy by urósł, ale czy ja chcę ligustra u siebie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:19, 08 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
AniMa napisał(a)
Asia, zgadnij co mi się śniło?: zamiast moich buksów śnił mi się TWÓJ KOMINEK!!!!
Co to Ogrodowisko robi z człowieka
Aczkolwiek przy kominku z rozpalonym ogniem, z małymi krzesełkami i podusiami osłoniętymi miśkami cisowymi miło mi się kawkę piło w tym śnie


No padłam! Leżę i kwiczę!

Dobrze że to tylko sen, bo w realu to by Ci igieł nasypało do grzańca
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasia_w 10:20, 08 wrz 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Ja bym wszystko stare wycięła i dała cisy.
Albo trochę taniej- kupiła naprawdę dużych tuj i dodała do tej, co byś ją skserowała, przycięła od góry wszystko na równo.
Ale to jest koszt i czas. Masz problem.

Ligustr jest trudny, miałam wywaliłam
edit:sąsiadce krzaczory ligustrowe oddałam

Jeśli cisy: Wojtek, Dawid, Chudy będą Cię milijony kosztowały, bo trzeba bardzo gęsto nasadzić, żeby była ścianka. I wooolno rosną. Hiksi zdecydowanie jeśli cis. U mnie duże hiksi ( 100- 120 cm) są po 60-80 zł. A duże kolumnowe cisy (te chude odmiany) 120-140 zł
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
Toszka 10:35, 08 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Robustę sadź jak wertikale - nie za gęsto, ażurowo, dadzą taką nieoczywistą, a widoczną ściankę. Wcale tak wolno nie rosną. Ten łuk w płocie jest urokliwy i żal całkowicie zasłaniać.

Te tuje to tak Tessowo (na początku gąszczu) wyglądają. Ja bym wyciepała i dała szmaragdy (ta podobająca ci się kolumna to właśnie to).
Cisy też. Z oknem bym sobie poradziła sadząc drzewo niewysokie kuliste.


Od razu piszę, że na Chude majątku nie wydałam, a rosną tak szybko, że już je tnę, bo nie wiem kiedy złapały 2m

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 11:22, 08 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kasia_w napisał(a)
Ja bym wszystko stare wycięła i dała cisy.
Albo trochę taniej- kupiła naprawdę dużych tuj i dodała do tej, co byś ją skserowała, przycięła od góry wszystko na równo.
Ale to jest koszt i czas. Masz problem.

Ligustr jest trudny, miałam wywaliłam
edit:sąsiadce krzaczory ligustrowe oddałam

Jeśli cisy: Wojtek, Dawid, Chudy będą Cię milijony kosztowały, bo trzeba bardzo gęsto nasadzić, żeby była ścianka. I wooolno rosną. Hiksi zdecydowanie jeśli cis. U mnie duże hiksi ( 100- 120 cm) są po 60-80 zł. A duże kolumnowe cisy (te chude odmiany) 120-140 zł


Kasiu, ba!
Pewnie, że jakby się te drapaki nierówne wywaliło i zastąpiło jakimś eleganckim żywopłotem, to ogród byłby elegantszy i odświeżony, a rabaty łatwiejsze do zrobienia.
Ale Wy na monitorze nie widzicie, jaki ten dom sąsiedni jest przytłaczający.
Gruszka kiedyś trochę o tym pisała u siebie w wątku - "chwalicie, bo wrzucam wykadrowane obrazki, a ja nie pokazuję trampolin, słupów i rzędów tui, które widzę ze swojej "normalnej" wysokości".

I boję się, żebym po ścięciu nie żałowała...

O różnicach w cenach nie wiedziałam - nie jest to dobra wiadomość.
A z ligustrem to trochę jak z migdałkami - wszędzie są dookoła, ale kto się trochę zna, to się od nich trzyma z daleka
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:38, 08 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszka napisał(a)
Robustę sadź jak wertikale - nie za gęsto, ażurowo, dadzą taką nieoczywistą, a widoczną ściankę. Wcale tak wolno nie rosną. Ten łuk w płocie jest urokliwy i żal całkowicie zasłaniać.


Z tym płotem to tak samo jak z kominkiem
Robusta powiadasz? I że stosukowo szybko rośnie?
Znalazłam taką 60-70 cm za 32 zł - to dobra cena?

Toszka napisał(a)
Te tuje to tak Tessowo (na początku gąszczu) wyglądają. Ja bym wyciepała i dała szmaragdy (ta podobająca ci się kolumna to właśnie to).
Cisy też. Z oknem bym sobie poradziła sadząc drzewo niewysokie kuliste.


Prawda? a ta co obsycha, to wręcz jak na końcu gąszczu
Niestety, ten widoczek, co odsłania zupełnie mi się nie podoba, więc z metody Tess raczej nie skorzystam. Za to ciachnę wszystkie świerki od dołu

Jestem w szoku, że ta kolumnowa to szmaragd - wydaje mi się znacznie cieńsza niż szmaragdy. Ale jeśli tak, to super! I to drzewko to znakomity pomysł!

Dobra, mam koncepcję, którą mogę eMowi przedstawić do przemyślenia. Pozostaje tylko kwestia - czy tą tuję na prawo od furtki wyrzucić teraz, czy razem z pozostałymi.
I gdzie przenieść tego powojnika, którego pod nią posadziłam
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies