Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

mikina34 09:31, 18 lut 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
U mnie zakwasy a ledwo co ruszone, bo dopiero małe przebudzenie na rabatach.
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
laurowisnia 09:51, 18 lut 2019


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
makadamia napisał(a)


Ale z dwóch osób ciężko pracujących większy sukces osiągnie ten utalentowany


To zdanie to znowu mocno dyskusyjne...

Przeczytałam te ostatnie rozważania, chyba dużo ich w Twoim wątku, do linków muszę wrócić i pooglądać.
Zgadzam się, że ogrodnictwo to rzemiosło, pamiętam jak zaczynałam pierwsze nasadzenia i te wszelakie obrazki - inspiracje bardzo do mnie przemawiały, ale nie widziałam na nich tego drugiego dna tzn. znajomości roślin od podszewki. Tych wszystkich danych, które pozwolą mi urzeczywistnić te obrazy.
Mam u siebie już wieloletnie rabaty bylinowe, nie mogę napisać, że wymagają zmiany co pięć lat, ciągle coś na nich zmieniam, zdarza się, że nic nie ruszam, albo coś dosadzę, coś rozsadzę, a coś usunę, są to drobne prace, które dają mi zadowolenie. Na rynku pojawiają się nowe ciekawsze rośliny i odmiany. Obecnie wybór jest bardzo duży.

U mnie zakwasów brak, był tylko spacer, a mało działania. Mokro jeszcze.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
makadamia 10:07, 18 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
laurowisnia napisał(a)


Zgadzam się, że ogrodnictwo to rzemiosło, pamiętam jak zaczynałam pierwsze nasadzenia i te wszelakie obrazki - inspiracje bardzo do mnie przemawiały, ale nie widziałam na nich tego drugiego dna tzn. znajomości roślin od podszewki. Tych wszystkich danych, które pozwolą mi urzeczywistnić te obrazy.


O, dokładnie.
Na początku w ogóle nie widzi się i nie docenia wielu rzeczy.
Przykładowo, te ramy ogrodu, o których Toszka nieznużenie pisze.
Ona co prawda pisze o nich ze względu na mikroklimat i warunki dla roślin ale strona estetyczna też jest ważna. Wiele nowych osób wchodzi na forum i zachwyca się jeżówkami, hortensjami czy trawami a nie zwraca uwagi na żywopłoty, na tle których one rosną. Ale bez tych żywopłotów te same hortensje i trawy zupełnie inaczej by wyglądały. No i klops, bo nagle się okazuje, że zamiast wybierać co piękniejszą odmianę kwiatków, trzeba ciężką kasę wydawać na nudne tuje
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:08, 18 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
mikina34 napisał(a)
U mnie zakwasy a ledwo co ruszone, bo dopiero małe przebudzenie na rabatach.


I dobrze, że sezon powoli się rozkręca. Zdążymy formy nabrać i z robotą bez problemu się wyrobić. A nie tak jak w zeszłym roku: najpierw długo było za zimno na robotę, a potem nagle zrobiło się za gorąco.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
inka74 11:04, 18 lut 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Tuja wcale nie musi być nudna. Dzięki formowaniu można mieć różne kształty
Ale prawda okrutna jest taka, że tło bardzo dużo daje. Bez niego lipa. Więc żeby mieć i tło i coś warstwowo na rabacie trzeba by miała ona min. 2 a najlepiej 3 metry głębokości. Biedni więc ci ogrodnicy co tyle miejsca nie mają. Skazani są na cisy, nieinwazyjne pnącza lub ładne płotki ozdobne.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mikina34 11:35, 18 lut 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Asiu, wstawiłam u siebie plan działki, zerknij proszę i podpowiedz co zrobić, żeby cokolwiek było tam widoczne
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
makadamia 11:46, 18 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
Tuja wcale nie musi być nudna. Dzięki formowaniu można mieć różne kształty
Ale prawda okrutna jest taka, że tło bardzo dużo daje. Bez niego lipa. Więc żeby mieć i tło i coś warstwowo na rabacie trzeba by miała ona min. 2 a najlepiej 3 metry głębokości. Biedni więc ci ogrodnicy co tyle miejsca nie mają. Skazani są na cisy, nieinwazyjne pnącza lub ładne płotki ozdobne.


Tak. Biedna ja. Też się nad sobą lituję
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:47, 18 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
mikina34 napisał(a)
Asiu, wstawiłam u siebie plan działki, zerknij proszę i podpowiedz co zrobić, żeby cokolwiek było tam widoczne


Zaraz zajrzę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 11:50, 18 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)


Ale z dwóch osób ciężko pracujących większy sukces osiągnie ten utalentowany


Ale czy starczy mu talentu na ciągłe osiąganie sukcesu (dobrego poziomu artystycznego) - temu nauczonemu ciężkiej pracy i systematyczności - starczy.
Co znaczy słowo sukces w odniesieniu do ogrodnictwa?

Proszę mnie nie "obgadywać" (omawiać). Bo nie mam jak się odnieść bez uzewnętrzniania.

Ja jestem człowiekiem pracy organicznej.






____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Makusia 12:13, 18 lut 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
inka74 napisał(a)
Tuja wcale nie musi być nudna. Dzięki formowaniu można mieć różne kształty
Ale prawda okrutna jest taka, że tło bardzo dużo daje. Bez niego lipa. Więc żeby mieć i tło i coś warstwowo na rabacie trzeba by miała ona min. 2 a najlepiej 3 metry głębokości. Biedni więc ci ogrodnicy co tyle miejsca nie mają. Skazani są na cisy, nieinwazyjne pnącza lub ładne płotki ozdobne.


Phi! Ja mam tyle na okularowej i jest to moja stanowczo ble rabat
Zatem moja prawda jest taka, że jak wąsko, to dobrze, bo się głowić nad piętrami nie trzeba
Złota myśl
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies