Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Kokesz 16:13, 18 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
O wymianie ziemi przy przesadzaniu róż też kiedyś czytałam, że zostają w tej ziemi jakieś nicienie i nowa róż nie będzie chciała rosnąć. Pamiętam, że pisało o wymianie ziemi albo nie sadzeniu w tym miejscu róż przez kilka lat. Dlatego moje róże rosną w ziemi w dużych donicach od trzech lat. Już chyba dwa razy zmieniały miejscówkę. Kilka innych roślin też tak mam w ziemi w donicach, np ciemierniki, bo też zaliczały tetrisy eM mnie wyzywa, że mam je w końcu wysadzić ale one bardzo dobrze rosną, na razie
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 16:18, 18 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
mrokasia napisał(a)


Protestuję, wcale tak nie było! A nawet jeśli to w początkach kwietnia chyba mało który ogród zachwyca bujnością. Może jakbyś miała dużo więcej zimozielonych rozrzuconych po rabatach a nie tylko jako żywopłoty... Ogrody bylinowe zazwyczaj wiosna są nieco pustawe...


Potwierdzam moja bylinówka też była zimą i wiosną goła, pod okiem Anitki rozrzuciłam tam zimozielone i jest o niebo lepiej
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Milka 07:39, 19 sty 2020


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
makadamia napisał(a)
Czy ktoś się mnie pytał ostatnio jaką książkę teraz czytam?

Dowiaduję się bardzo ciekawych rzeczy z "The well-tempered garden" Christophera Lloyda. Np.:

- magnolii nie tnie się nie dlatego, że im to szkodzi, tylko dlatego, że wypuszczają dużo świeżych, niezdrewniałych pędów, które zakwitną dopiero po kilku latach;

- jak się wymienia róże, to należy wymienić całą ziemię, w której rosły, bo często jest w niej jakiś wirus, który powoduje "zmniejszenie wigoru" (i - o ile dobrze zrozumiałam - większą podatność na typowe choroby róż, jak plamistość czy mączniak); zdaje się, że podatność na ten wirus nie zależy od odmiany róży, tylko od podkładki; wirus jest o tyle niebezpieczny, że można wykopać całkiem zdrową roślinę, wymienić ją na inną, i ta inna zachoruje. podobno dlatego początkujący różomaniacy mają często większe sukcesy w uprawie róż niż doświadczeni - po prostu mają jeszcze zdrową ziemię. To by wyjaśniało to co napisała Kasia: ta sama róża z dwóch różnych szkółek może się zupełnie inaczej zachowywać.
(całkiem dużo napisałam, jak na osobę, która nawet pół krzaczka róży w swoim życiu nie posadziła)

A ten kawałek postaram się jak najdokładniej przetłumaczyć, żebyście mogły docenić jego piękno:
"Mój ojciec, wielbiciel cisów, robił notatki ze swoich eksperymentów i stwierdził, że najlepsze wyniki otrzymał z 30-centymetrowych sadzonek. W ciągu 9 lat dogoniły sadzonki 90-centymetrowe. Sadzonki cisa wielkości 30-90 cm, posadzone w dobrej ziemi i mocno cięte, w ciągu 30 lat utworzą dojrzały, 6-metrowy okaz, nieodróżnialny od dużo starszych egzemplarzy".
To był wywód dowodzący, że cisy wcale tak wolno nie rosną - gdyby ktoś nie załapał.
Biorąc pod uwagę, że ja sadziłam cisy ok. 100 cm wysokości, powinnam otrzymać porządny żywopłot już za jakieś 20 lat, prawda? Hurra!


Co do magnolii, nie zgodzę się. Ważny jest termin cięcia, w pierwszym tygodniu po cięciu. Wszystkie, co tnę, mają pąki kwiatowe, nawet gdzieś u siebie pokazywałam.
A z cisami ciekawa sprawa, czyli jest szansa, że moje siewki szybko urosną. A tak w ogóle, to cisy bardzo szybko rosną jednak
Dawno nie byłam, Asiu pozdrawiam Bunkier...ciekawe
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
makadamia 07:45, 20 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Milka napisał(a)

Co do magnolii, nie zgodzę się. Ważny jest termin cięcia, w pierwszym tygodniu po cięciu. Wszystkie, co tnę, mają pąki kwiatowe, nawet gdzieś u siebie pokazywałam.
A z cisami ciekawa sprawa, czyli jest szansa, że moje siewki szybko urosną. A tak w ogóle, to cisy bardzo szybko rosną jednak
Dawno nie byłam, Asiu pozdrawiam Bunkier...ciekawe


Cześć Irenko!

No właśnie zdziwiłam się tą opinią, dlatego o niej napisałam.

Cisy: jak patrzę na siewkę, która ze trzy lata temu mi wykiełkowała, to rośnie bardzo szybko. Jak patrzę na sadzonki, które posadziłam na żywopłot to rosną baaardzo wolno
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 07:46, 20 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)


Potwierdzam moja bylinówka też była zimą i wiosną goła, pod okiem Anitki rozrzuciłam tam zimozielone i jest o niebo lepiej


Cały weekend intensywnie myślałam, gdzie by tu dodać jakiś żywopłot i nic nie wymyśliłam. Tzn. owszem, wymyśliłam ale po wyjściu "w teren" okazało się że to nie był dobry pomysł
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 07:49, 20 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)
O wymianie ziemi przy przesadzaniu róż też kiedyś czytałam, że zostają w tej ziemi jakieś nicienie i nowa róż nie będzie chciała rosnąć. Pamiętam, że pisało o wymianie ziemi albo nie sadzeniu w tym miejscu róż przez kilka lat. Dlatego moje róże rosną w ziemi w dużych donicach od trzech lat. Już chyba dwa razy zmieniały miejscówkę. Kilka innych roślin też tak mam w ziemi w donicach, np ciemierniki, bo też zaliczały tetrisy eM mnie wyzywa, że mam je w końcu wysadzić ale one bardzo dobrze rosną, na razie


Nicienie, a nie nie wirusy! Najwyraźniej nauka poszła trochę do przodu, od czasu kiedy Ch.L. opublikował tą książkę.

W kazdym razie, nie dziwię się że ogród różany zamienił na egzotyczny: w rozdziale o różach nic nie było napisane o odmianach, które pięknie kwitną i czy powtarzają kwitnienie. Tylko o wirusach, chorobach i szkodnikach.
Chyba się zraził
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:02, 20 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Chyba Ty masz wirusa. Kolejny raz sygnalizujesz, że Ci się coś nie otwiera. U mnie działa.

Świetny jest ten podlinkowany artykuł o zróżnicowaniu postrzeganiu nasadzeń w ogrodzie. Czasem mam tak u siebie, że z powodu nałożenia się rabat na siebie, zyskuję dodatkowy efekt. To miłe uczucie.


Najgorsze, że mam tak na dwóch komputerach: na jednym bardziej, na drugim mniej ale jednak... Po jakimś czasie mija. Posty Poppy dzisiaj już chyba widzę

też mi się bardzo spodobał ten wpis
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:05, 20 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Poppy napisał(a)


Chlopak wie, co sie liczy tak naprawde w dzisiejszych czasach

Przekopiowac Ci?

Jak mniejsze? W malych ogrodach nie mozna isc w miniaturyzacje wszystkiego, a wydawalo mi sie, ze 90cm sciezki to w sam raz.

znalazlam tez takie, jak ponizej.
maja tylko 60cm dlugosci.I na zywo, sadzac z protestow sa jasnoszare!
W przyszlym tygodniu wybralabym sie zobaczyc do sklepu jak sa barwione, bo laciatej krowy to nie chce. tylko wtedy sciezka bylaby za szeroka, gdybym ukladala podwojnie, hmm.
https://www.diy.com/departments/contemporary-dark-grey-paving-edging-h-150mm-w-600mm-t-50mm/200364_BQ.prd?ds_rl=1272379&ds_rl=1272409&ds_rl=1272379&gclid=EAIaIQobChMI-cf3vreK5wIVRrTtCh0g6gsnEAQYAiABEgJpd_D_BwE&gclsrc=aw.ds


te są dużo ładniejsze.
a jak ścieżka za szeroka, to można posadzić przy niej rośliny, które się będą na nią wylewać, jak kocimiętki
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
TAR 09:05, 20 sty 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7405
to co on zaobserwował u cisow ja widze na choinach. Kupiłam jedna maciupka jakies 20 cm. i 5 dorodnych 1,2 m. Po 2 latach te dorodne jakby nic nie urosly a ta malutka je dogonila. Przyznaje, nie ciełam, nie wiem jak ciac choiny. Chciałam luzna zielona sciane na tło dla innych. cisy rosna u mnie wolno (Hicksi, Hilli) kupione 40 cm. przyrosty bez spektakularnych efektow ale moze dlatego, ze 3 razy juz je przesadzalam, bo mi nie pasowały.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
TAR 09:06, 20 sty 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7405
zamiast krawezników szukajcie obrzezy betonowych, sa lżejsze, tansze, mozna okragle, proste lub z faza. ja u siebie wykorzystałam na placyku resztki po ukladaniu kostki. nie oplacalo sie oddawac.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies