Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 09:42, 21 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Margerytka40 napisał(a)
Może od czapy, ale nie możesz dokoła tego świerka dać takich żywopłotów czy żywopłocików?


No nie bardzo, bo dzieciaki nie będą mogły się tam bawić, więc cała konstrukcja tak jakby straci rację bytu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:44, 21 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
TAR napisał(a)
idea fajna ale czy koniecznie musi byc zielony zywoplot? moze drewniane pionowe żaluzje i przed nimi nasadzenia. na pinterescie mam kilka takich przykladów. na pewno tez widzialas nie raz. a chyba w formie jest lzejsze niz zielona sciana i do tego hamaka lepiej by pasowało. Mam jedna taka inspiracje ale nie bardzo wiem jak ja zamiescic, nie jestem biegła w pinterescie.


W sumie niekoniecznie musi być żywopłot, tylko że właśnie zimozielonych roślin u mnie brakuje
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 09:54, 21 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A gdyby dać na razie tylko żywopłocik ale nie może być wysoki, bo dzieci (i Wy) nie mogą mieć wrażenia, że są w klatce.

Dla mnie to nie wygląda źle, klepisko, gdzie nie ma bluszczu uzupełniłabym korą drobną. A na słupy jakieś nieagresywne pnącze do cienia.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 09:57, 21 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)









Masz może takie wrażenie, że, zobacz, ta rabatka ze świerkiem jest jedna jedyna wyeksponowana, pozostałe rabaty trzymają się boków - zewnętrznych płotów, przejść, tarasów.
A ona sama "sterczy" w trawniku.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
TAR 10:13, 21 sty 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7354
makadamia napisał(a)


W sumie niekoniecznie musi być żywopłot, tylko że właśnie zimozielonych roślin u mnie brakuje


Przed żaluzjami mozesz przecież posadzic kulki, stożki, pendule zimozielone z dodatkiem innych roslin a przeziernosc drewna / metalu nie bedzie przytłaczała i nada lekkosci, do tego bedzie elementem ozdobnym. Nie musza to byc wysokie ścianki.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
makadamia 10:17, 21 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)


Masz może takie wrażenie, że, zobacz, ta rabatka ze świerkiem jest jedna jedyna wyeksponowana, pozostałe rabaty trzymają się boków - zewnętrznych płotów, przejść, tarasów.
A ona sama "sterczy" w trawniku.


Dokładnie tak jest!
I to jest też powód, dla którego nie kłóciłam się z mężem o tego świerka
Gdyby go nie było, to wzdłuż ogródka ciągnąłby się długi i wąski trawnik, otoczony wąskimi rabatami. Dobry do grania w piłkę, a nie do podziwiania roślinności
Myślałam, że ten bluszcz szybciej będzie się rozrastał, i że będę miała cierpliwość poczekać te parę lat, kiedy będę mogła tam zrobić coś ładniejszego. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest brzydsza niż myślałam, a ja mam mniej cierpliwości niż sądziłam
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 10:28, 21 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A nie da się tego nie zasłaniać (nie wygląda źle - to przecież jest element naturalny), a raczej zrobić gdzieś jakąś (podobną w kształcie) rabatę bylinową też tak w trawniku - dla zrównoważenia wąskich rabatek dookoła?


Dzięki Tobie spojrzałam wczoraj krytycznie na swoje świerki, jeden najmniejszy rachityczny wylatuje, przedłużę cisy, zasłonią klepisko i pnie tych wielkich. To będzie akcja tego tygodnia.






____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zana 10:29, 21 sty 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
U mnie z bluszczem jest podobna historia: tam gdzie chcę, żeby szybko rósł to on stoi w miejscu. Tam gdzie powinien być raczej symbolicznie - rozrasta się jak wściekły.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
makadamia 10:34, 21 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
TAR napisał(a)


Przed żaluzjami mozesz przecież posadzic kulki, stożki, pendule zimozielone z dodatkiem innych roslin a przeziernosc drewna / metalu nie bedzie przytłaczała i nada lekkosci, do tego bedzie elementem ozdobnym. Nie musza to byc wysokie ścianki.


Tarciu, jak na razie to nie jestem przekonana, czy ta przesłona (z czegokolwiek by nie była) w ogóle się tutaj sprawdzi. Chodzi mi o funkcjonalność i widok z tych perspektyw:



A jeszcze bardziej ostrożnie podchodzę do wprowadzania do ogrodu kolejnych materiałów/faktur. W tej chwili i tak mam już dużo różnych materiałów (pomieszane stare z nowym). Planuję wprowadzenie kolejnych: mają być ściany z drewna malowanego na szaro w okolicach kominka i naprzeciwko tarasu. na pewno kiedyś powstanie w końcu ta przesłona, którą planuję naprzeciwko drzwi tarasowych

to są rzeczy najistotniejsze w ogrodzie, które powinny zostać zrobione w pierwszej kolejności, a reszta powinna być do nich dopasowana. ironia losu polega na tym, że na razie nie za bardzo mamy możliwość, żeby się za to zabrać. zrobienie takiej małej rabatki jak najbardziej leży w moich możliwościach ale nie chcę robić czegoś, czego będę być może za parę lat żałowała.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:38, 21 sty 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zana napisał(a)
U mnie z bluszczem jest podobna historia: tam gdzie chcę, żeby szybko rósł to on stoi w miejscu. Tam gdzie powinien być raczej symbolicznie - rozrasta się jak wściekły.



dwa lata temu wsadziłam w suchy pył pod samym świerkiem małą sadzonkę bluszczu. Tylko mały dołek obficie zaprawiłam kompostem i obornikiem, bo głębiej się nie dało kopać. Bluszcz idzie jak wściekły Potraktuję to chyba jako wskazówkę, co należy zrobić pod tym świerkiem
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies