Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Kawa 12:22, 10 maj 2019


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
hihihi no Martuś do ciebie jak się rpzyjdzie to człowiek ma i rozkminę i zabawę
cmok
uwielbiam cię
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
nicol21 15:47, 10 maj 2019


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10283
No myślałam że pokażesz co zakupiłaś . Pokazuj i to już!
dobrze ze nie czekałaś długo z akcją
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Gruszka_na_w... 21:04, 10 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Makusia, ja to dopiero po wizycie u Ciebie uświadamiam sobie, że istnieją problemy, o których nie miałam pojęcia (/''\)
Jakiego klonika kupiłaś?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
wiklasia 20:22, 11 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
geometria wykreślna szyfrowana
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
mirkaka 08:38, 13 maj 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541

"Szmaragdy są tylko po długości okularowej, ale faktycznie chciałam je pociągnąć do płotka od warzywnika."


A co myśliśz żeby dogadać się z sąsiadem i pozwolić aby ten jego żywopłot przerósł siatkę , i Ty będziesz o niego z waszej strony dbać i ciąć. Miałabyś gotowy żywopłot, tło bez wysilania własnej ziemi
A na wysokości domu zrobić warzywnik oddzielony z każdej strony ekranem. No chyba że jest to północna strona. Ale żywopłot wspólny przemyśl,
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
AngelikaX 09:38, 13 maj 2019


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Makusia napisał(a)


Też tak uważam Gdybym się tylko tak nie zapalała do wszystkiego, czego nie mogę wykonać równocześnie

Tytułem przykładu: w sobotę chce wsadzić pory i selery do gruntu, posadzić pomidorki do donic, posadzić truskawki wiszące, posadzić w donicy klona, którego jednak kupiłam , wykopać dół pod magnolię, wykopać magnolie, przenieść magnolię i wkopać magnolię mam też plan ruszyć podokienną, bo jak było, tak jest, świetnie byłoby wycelować w dołki pod serby i wykopać te dołki.

No i jak tu wybrać, co ważne, a co ważniejsze?

EDIT:
a myślisz, że te serby, to w stosunku do siatki ogrodzeniowej, to pod kątem 90 stopni ("|"), czy po skosie? A jeśli po skosie, to po którym skosie?
Mają otwierać tunel za drewutnią, czy zamykać?
tak "/" czy raczej tak "\"?



I jak prace weekendowo-ogrodowe? Podziałałaś coś? Z listy (długiej zresztą ) można coś wykreślić?

Co do pochyłu/nachyłu przesłony to zasadnicze to "cos" zielonego co już jest tam na foto, a nie mogę rozpoznać co to, to zostaje? Bo jak tak to w trójkąt bym poszła z tym czymś i dwoma serbami. A jeśli nieaktualne to "coś" to... też bym poszła w trójkąt samymi serbami wybacz ale jakoś tak mi bardziej po drodze nieparzyście sadzić, bo i dla oka jakoś tak pasuje mi bardziej.... (czyli nie będzie I tylko / albo \ )
Ale znowu nie znam do końca zamysłu, bo jak planujesz tą przesłonę z serbów ciąć w gęsty żywopłot no to wtedy I
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
inka74 12:01, 13 maj 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Martek - uśmiałam się a ja bym je na żywo ustawiła. I nie prostopadle. Zamknęłabym przejście. Ale czy tak / czy tak \ to nie wiem. Musisz przejście zostawić.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Makusia 14:53, 13 maj 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Widzę, że instruktarz wywołał rozbawienie, czego zupełnie nie rozumiem, bo dla mnie to bardzo ważka sprawa

HAniu, Nicol- kupiła w A. klonika Katsura. Bardzo ładny, ale nie jestem obiektywna, bo lubię klony nadzwyczaj

Kasiu, Kamilo Kawo- ciesze się, że poprawiłam nastrój

Wiklasiu- dlaczego wszyscy marginalizują tak doniosły problem???


Mirko- no niestety to północna północ. Z żywopłotem byłaby jeszcze taki problem, że sąsiad musiałby trochę go "kosić"- na długości okularowej, gdzie rosną moje tuje, trochę nie kosić- do warzywnika, i znowu trochę kosić- wzdłuż warzywnika, a to już myślę wyższa szkoła pielęgnacji. Poza tym pomiędzy siatka, a żywopłotem jest dość duża luka- może tańczyć się tam nie da, ale sąsiad porusza się dość swobodnie.
No i jeszcze sprawa zimy- ten żywopłot nie jest zimozielony. I to mi przeszkadza najbardziej.
W każdym razie- kwestia tuj wzdłuż siatki jest otwarta. Na pewno w tym roku decyzja nie zapadnie.

Angi- to zielone to mogłoby zostać po trupie mojego eM. Nie wiem dlaczego, ale nienawidzi tego krzaka i nie jest go w stanie przeżyć. Wylatuje zatem.
Powiem Ci szczerze, że mnie trochę te serby martwią- 3 to strasznie dużo- przecież one ogromne rosną, a jeszcze 3?! Już dwa mnie martwią...Żywopłot z nich raczej odpada- myślałam o cięciu korekcyjnym w stożki.

Odnośnie listy prac:
w sobotę chce:
1) wsadzić pory i selery do gruntu- nie udało się
2) posadzić pomidorki do donic- nie udało się
3) posadzić truskawki wiszące- sukces!
4) posadzić w donicy klona, którego jednak kupiłam- sukces!
5) wykopać dół pod magnolię, wykopać magnolie, przenieść magnolię i wkopać magnolię- innym razem
6) mam też plan ruszyć podokienną, bo jak było, tak jest- tu aż rozwinę myśl w kolejnym wpisie
7) świetnie byłoby wycelować w dołki pod serby i wykopać te dołki- a gdzie tam

Iwi, no będę ustawiać na pewno, ale kiedy? Ale czy serby? Ale ile?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 15:12, 13 maj 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
No więc:
zaczęłam prace sobotnie od rewitalizacji tejże rabaty:

Jak bowiem w maju rok temu słusznie stwierdziła Wiklasia:


A z lawendą trzymałabym się zasady by krzaczki wsadzać zachowując taką samą odległość od krawędzi zewnętrznej rabaty - te wsadzone przy wykuszu zdają się być bliżej krawędzi niż te pokazane po prawej stronie na fotce - ale może to znowu może kwestia przekłamania perspektywy na fotce, lub moja zazdrość, że tak fajnie Ci to wszystko z tymi rabatami nowymi wychodzi


No więc pije do tego, że odległość lawendy od krawędzi ścieżki strasznie mnie wku....no to ją przesadziłam całą, i obecnie jest tak: (spójrzcie na derenie!)



Kolejno wzięłam się za frontową-podokienną. M A S A K R A ! ! ! Przede wszystkim wywaliłam cisa "pałkę", który okazał się być zdecydowanie za nisko wsadzony, co kiedyś, kiedyś (czyt. w maju) zauważyła już Toszka, ale nie zauważyłam ja i w dodatku zaprzeczyłam W każdym razie pałka poszła do donicy, bo nie miałam sumienia wywalić na kompost Wykopałam czosnki i tulipany, których obecność na środku rabaty była zaskoczeniem.
Potem nastapiło przenoszenie quasi stożków, które wyszły spod mojej prywatnej reki z półki na podokienna i traw ML z kulkowiska na podokienną. Przesadzanie kulek z podokiennej na podookienną i rozmnażanie jeżówki.
Określając przedsięwzięcie jednym słowem- ROZPIERDUCHA

Stan wyjściowy- maj 2016:


stan z maja 2018:



Stan na 11 maja 2019 r:


Do ideału daleko. W dodatku te tulipany-resztki szpecą dosłownie. Ale! Wydaje mi się, że nie jest źle? Co myślicie?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Zana 15:40, 13 maj 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Lawendy uporządkowane no i git, zdecydowanie lepiej.

Ale metamorfoza podokiennej w corocznych odsłonach w pełni obrazuje Twoje z nią zmagania.
Na aktualnym stanie tulipany faktycznie szpecą, ale za chwilę je zetniesz i będzie ok. Moim zdaniem tulipany na niej nie powinny być w obwódce tylko w grupkach, pomiędzy kulkami, stożkami, tak rozrzucone na rabacie. I jak hakone się rozrośnie to ta rabata będzie naprawdę bardzo, bardzo ładna.

PS. Dobrze, że "pałka zapałka" zmieniła lokalizację, ozdobą to tu faktycznie nie była. Jak nabierze ciałka to zapewne znajdzie godne miejsce w ogrodzie.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies