Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Cis, cisy, Taxus - choroby i szkodniki

bety
Dsc 0423

Dodany 17:50, 25 paź 2019
Podpowiedzcie mi proszę co się dzieje z moimi cisami Hillii. Sadzone w zeszłym roku, młode rośliny, mają bardzo jasny, żółtawy odcień. Nie widzę na nich żadnych szkodników, igły się trzymają. Na innej rabacie, cisy sadzone w tym samym czasie z tej samej szkółki wyglądają normalnie. W każdy dołek dawałam kompost i obornik, bo mam bardzo piaszczystą ziemie. Zasuszone, brak jakiś minerałów, czy za dużo , choroba czy pędrak, które u mnie niestety występują, ale wszędzie, a tym drugim cisom nic nie jest.
Toszka
100 4550

Dodany 12:17, 27 paź 2019
Na początek sprawdź ph w kilku miejscach wokół tych cisów. Bierz ziemię z głębokości ok 10-15cm.

Dodany 14:15, 07 lis 2019
Toszka napisał(a)
Na początek sprawdź ph w kilku miejscach wokół tych cisów. Bierz ziemię z głębokości ok 10-15cm.

Sprawdziłam glebę w kilku miejscach, wychodzi mi ph lekko kwaśna, z tendencją do obojętnej, a cisy wyglądają coraz gorzej.
Mazan

Dodany 10:37, 10 lis 2019
Bety

Przyczyn zawsze jest kilka i w tym przypadku wydaje się to sprawdzać. Piszesz o glebie piaszczystej, a to w "dopowiedzeniu" brzmi: dlatego posadziłam głębiej, drugą przyczyną może być wielkość dołka. Zbyt mały - korzenie przerosły i są w ubogim piasku. Może dochodzić i trzecia przyczyna czyli głębsze sadzenie z obawy przed przesuszeniem. Razem wzięte są powodem odbarwienia igliwia.
O tym wszystkim jest dużo wyjaśnień podanych przez Toszkę: od przygotowania gleby po pielęgnację.

Pozdrawiam

Dodany 12:24, 13 lis 2019 , edytowany o 12:27, 13 lis 2019
Mazan napisał(a)
Bety

Przyczyn zawsze jest kilka i w tym przypadku wydaje się to sprawdzać. Piszesz o glebie piaszczystej, a to w "dopowiedzeniu" brzmi: dlatego posadziłam głębiej, drugą przyczyną może być wielkość dołka. Zbyt mały - korzenie przerosły i są w ubogim piasku. Może dochodzić i trzecia przyczyna czyli głębsze sadzenie z obawy przed przesuszeniem. Razem wzięte są powodem odbarwienia igliwia.
O tym wszystkim jest dużo wyjaśnień podanych przez Toszkę: od przygotowania gleby po pielęgnację.

Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź, myślę, że puki pogoda jest niezła, wykopię te kilka sztuk cisów i wsadzę je jeszcze raz. Około metr od nich posadziłam też na wiosnę 2 szt. róży Artemis i też nie wyglądają za dobrze, będę musiała je przesadzić gdzie indziej. Zastanawia mnie, czy rosnące w odległości około 2,5 metra jodły kalifornijskie (mają w tej chwili około 2,5 metra) nie zabierają całej wody z rabaty, tylko żurawki chyba Palace Purple' na brzegu wyglądają całkiem nieźle.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies