Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu na razie jest klepisko....

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu na razie jest klepisko....

Toszka 22:15, 11 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pod trawnik dużo piasku, obornika, kompostu, maczki. Starannie przekopać widłami (nie szpadlem, bo ten odwraca tylko do góry nogami) ze trzy razy. Przy grudach warto widłami rozbić (po łbie grudom dajesz).
potem zgrabić starannie. Jesli ziemia dalej będzie zbita, to oznacza, że więcej piachu i dobroci trzeba dać. radzę się nie spieszyć. Szykować ziemię nawet dwa miesiące. Bardzo ważne jest grabienie i wałowanie, grabienie i wałowanie...aż do skutku. W ten sposób wygrabisz resztki zielska, kamienie i wyrównasz jak stół. W tym czasie ziemia będzie pomału, równomiernie osadzać się.
Po sypnięciu nasion proponuję obsypać je kilkucentymetrową warstwą (1-2cm) albo kompostem (tańsza wersja) albo podłożem do zakładania trawników, które ma dawkę nawozu na start...to droższa wersja. Obsypać można sypiąc "obsypkę" do plastikowej skrzynki na owoce/warzywa. I przez nią, jak sitem, metr po metrze nakrywasz nasiona. Na koniec wałujesz i podlewasz. Potem podlewasz i podlewasz...a po tygodniu jest już leciutko zielono

W tym roku na nowo zakładałam swoje zniszczone trawniczki. Udało się wcelować przed majowymi deszczami. Trawa ruszyła z kopyta. Obecnie koszę i podlewam. Został mi jeszcze jeden trawnik do zrobienia, ale czekam na ochłodzenie i deszcze
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 06:23, 12 cze 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Dziękuję Toszko kompostu nie mam także zostanie wersja z gotowcem. Póki co działam. A co sądzisz o perlicie na rozluźnienie gleby?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Toszka 09:22, 12 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zwróć uwagę przy gotowcu aby miał nawóz na start do wysiewu trawników. I też koniecznie przesiewaj przez skrzynkę, bo zdarzają się straszne śmieci i długie torfowe włókna.

Zamiast perlitu poszukaj pumeksu ogrodniczego. jest naturalny, neutralny, nie ulega rozpadowi. Doskonale rozluźnia glebę, magazynuje powietrze. U nas mało popularny jeszcze (wyjątek hydroponika)


edit
a kompost sobie rób. Zbieraj zielsko bez nasion. Zlewaj gnojówkami. W taką pogodę z dodatkowym nawilżaniem i gnojówkami w mig będziesz go miała.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 09:38, 12 cze 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Ja mam sam perz a tego się nie kompostuje chyba?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Toszka 09:40, 12 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja tam wrzucam na kompost (zielone części bez nasion), ewentualnie do gnojówek można dać kłącza i korzenie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 09:54, 12 cze 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Ja mam 3 pełnię kompostowniki samego perzu plus cała sterta obok...
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Toszka 10:53, 12 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zieloną masę, a zwłaszcza trawę koniecznie trzeba mieszać z masą "brązową"
- drobniutka kora, obornik, porwane tektury, albo chociaż częściowo przerobiony kompost, liście. Inaczej trawa pleśnieje, gnije (a to proces beztlenowy, czyli zły) i nie będzie to dobry kompost. warto do takiej kupy trawy dorzucić kilka garści mączki.

Trzeba pilnować wilgoci i co jakiś czas przerzucić widłami dla równomiernego zmieszania i napowietrzenia. W ten sposób na nowo radośnie ruszają procesy butwienia, kompostowania i podnosi się temperatura, która przyspiesza kompostowanie, a także zabija patogeny.

edit
pumeks
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 22:52, 01 lip 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
No to u mnie szykuje się jutro trochę zmian na działce przyjeżdża kultywator i będę mogła kopać i czyścić cała działkę akurat ten tydzień jest chłodniejszy także planuję korzystać. Mam nadzieję że uda się wysiać gorczycę na całości
W związku ze zmianami u mnie zastanawiam się nad zrobieniem paleniska i miejsca w zacienionym zakątku na hamak w ramach relaksu. Jakbym chciała zrobić to wśród brzóz to co ile trzeba sadzić brzozy żeby zrobić fajny zakątek? Brzozy zwykle które będą przycinane i utrzymywane na normalnej wysokości
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 22:55, 01 lip 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Strasznie podoba mi się u Siatkowej
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5043-malymi-krokami-bo-wlasnymi-recami?page=1546
Z tym że ja bym chciała to kawałek przeciągnąć żeby zrobić miejsce na hamak i może jakaś piaskownicę wstawić dziewczynkom
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 11:12, 03 lip 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Trochę się u nas działo. Wczoraj miałam robiona kultywację. Pan jeździł i jeździł. Wyciągnął takie skarby, że urwał 2 "łapy" od kultywatora. Dzisiaj skończę grabić i póki nie ma upałów chyba zamówię kultywację jeszcze raz.
Muszę zorganizować przyczepkę obornika i ładnie przerobić wszystko razem najpierw glebogryzarką a później widły i mączka.
Zastanawiam się czy przed obornikiem pojeździć broną zeby wyszły weszlkie kamienie itd?

____________________
Kasia - tu na razie jest...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies