Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

basia3 23:47, 09 sie 2019


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
Anabell napisał(a)
Waldku! a zastosowanie mączki bazaltowej w słoneczne dni nie zaszkodzi bukszpanom?
coś boję się opylać latem.
z moich obserwacji wynika że mączka nie szkodzi bukszpanom. Są zdrowe . Pomimo deszczu wiatru mączka wciąż jest widoczna w środku
____________________
JEST DOBRZE :D
AnnaCh 12:11, 10 sie 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
basia3 napisał(a)
Ja opyliłam wiosną i na razie jest ok. Ale chyba do Radomska jeszcze ćma nie dotarła. Mączka po opyleniu wiosennym jest wciąż widoczna wewnątrz bukszpanów. Lepinox mam na gorsze czasy w zapasie.
Basiu, może do Radomska jeszcze nie, ale miej się na baczności, bo w Piotrkowie Trybunalskim już jest
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Margerytka40 20:31, 10 sie 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
A ja mam pytanie co ile robić opryski preparatem Dipel? Z ulotki wychodzi mi, że co ok. 3 tygodnie. Dobrze myślę?
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Alicja169 18:07, 11 sie 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Toszka napisał(a)
artykuł o ph wody do oprysków Wszystko wyjaśnione. Wprawdzie fachowym językiem, ale opisane są wszystkie aspekty od przyczepności zawiesiny do zapychania dysz opryskiwaczy. Warto przeczytać, bo to dotyczy się także oprysków przeciw chorobom i innym szkodnikom.
W razie czego przetłumaczę "po babsku" lub "po ludzku" jak to Mazan mówi Proszę śmiało pytać

Ulu, Lepinox mozna przechowywać 3 lata, w temp. 5-30 st.C. w suchym miejscu. To żywy organizm (jak drożdże) i trzeba dbać



OK Toszka . To poproszę po ludzku...jak mam wodę ze studni to dobra czy zła, jak mam odstaną wodę miejską to zła czy dobra, a może ta ze zbiornika mieszana ze studni plus deszczówka. Która lepsza, czy koniecznie muszę kupić przyrząd do mierzenia Ph wody, bo kolejny właśnie się gdzieś zapodział? może jest zwyczajny, domowy babski sposób oceny przydatności wody? Odpowiedź pilnie oczekiwana bo dziś zamierzam pryskać lepinoxem.


____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Toszka 10:54, 13 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Niestety, ale ph trzeba zmierzyć. Polecam płyn Helliga (tani i prosty w obsłudze).
Woda ze studni zazwyczaj ma wysokie ph. Najlepsza deszczówka. Miejska woda potrzebuje zmierzenia ph i dość często ma dodatek środka odkażającego.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Alicja169 16:57, 13 sie 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Dzięki Toszka, dotychczas jeszcze nie pryskałam, bo ciągle deszcz, dziś w nocy naprawdę sporo popadało. Jest czas na przygotowanie kwasomierza
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Mariuszo 10:30, 14 sie 2019


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 12
Jak by ktoś chciał to mogę odsprzedać lepinox bo mi zostało trochę. Można odebrać osobiście w np w Komorowie.
d2f2 19:17, 15 sie 2019

Dołączył: 15 sie 2019
Posty: 3
U nas w Garwolinie na jednym bukszpanie 3 tygodnie temu zauważyliśmy ćmę w dużej ilości (od północnej strony domu) i w mniejszej ilości w drugim bukszpanie od strony południowej. Od razu tego samego dnia wieczorem użyliśmy mospilan 20 w dawce 1g na 5l wody, zaraz po ostrym przycinaniu.

Efekt zadowalający. Po 2-3 dniach były już tylko trupki.

Parę dni później pojawiła się u nas pułapka lejkowa z feromonem.
W ubiegłym tygodniu złapały się 3 osobniki.
Od piątku do poniedziałku już 29. Od poniedziałku do środy 13. Wczoraj padało, więc może towarzystwo trochę się uspokoiło.
Ale dziś zastosujemy lepinox, bo mimo że nie znaleźliśmy gąsienic, to pewnie zaraz będą.

Gdyby ktoś z okolic chciał to mamy zapas.
basia3012 22:58, 18 sie 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427
Dzisiaj zauważyłam gąsienice na moich bukszpanach. Są więc już w Olsztynie.

Zastosowałam Lepinox. Mam pytanie kiedy mam go powtórzyć?

Drugie do Waldka, że na gąsienice należy posypać mączkę, która pozatyka aparaty oddechowe itd to już wiem
ale Waldku bardzo proszę podpowiedz mi czy mączkę bazaltową to mogę zastosować na bukszpany na których nie ma jeszcze gąsienic? Czy dopiero jak je zauważę?
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 23:02, 18 sie 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9427
waldek727 napisał(a)


Niech będzie, że jestem malkontentem, ale ile razy można pisać jedno i to samo.

DROGA KOLEŻANKO, DROGI KOLEGO.
JEŻELI POSIADASZ W SWOIM OGRODZIE BUKSZPANY I NIE CHCESZ ICH NARAŻAĆ NA KONSUMPCJĘ PRZEZ LARWY ĆMY BUKSZPANOWEJ, TO KUP SOBIE ZA 20 ZŁOTY WORECZEK 3KG MĄCZKI BAZALTOWEJ. STOSUJĄC METODĘ OPYLANIA ROŚLIN TĄ ILOŚCIĄ URATUJESZ NIE JEDNEGO, A 100 BUKSZPANÓW.


Bo nie wiem czy dobrze rozumuję ale z tego wpisu wnioskuję, że PRZED pojawieniem się gąsienic, na " czyste" bukszpany też warto a nawet trzeba.
Czy tak Waldku?
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies