Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

maniek33 20:57, 03 lip 2018

Dołączył: 25 sty 2017
Posty: 9
Gardenarium napisał(a)


Czy są znaczne spadki terenu, czy teren jest płaski.

Tu gdzie zielona trawa jest żyźniejsza ziemia, lub spływa nawóz.
Czy nawoziłeś? Jeśli nie daj saletrę amonową, ale boję się że też spłynie.

Najpierw daj odpowiedź co do spadków. Trawnik jest zagłodzony. Odżyje jak dostanie żarcia i wody. Tylko nie może spłynąć jak będzie się rozpuszczał.


Pani Danusiu odnośnie nawozu jeszcze nie stosowałem żadnego kupiłem nie dawno Florovit z żelazem ale boje się go użyć
Spadki występują na około 40 procentach trawnika na jednym kawałku spadek to ok. 30 cm. na 15 metrach na drugim kawałku około 15 cm. Na 12 metrach , Reszta w poziomie,
trawnika jest łącznie około 700 metrów kwadratowych
Tu gdzie zielona trawa może być żyźniejsza ziemia bo równałem dwoma rodzajami jedną miałem brunatną a drugą czarnoziem wkażdym bądz razie byla mocno czarna taka
ElzbietaFranka 00:11, 04 lip 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13859
Do ferra.
2 tygodnie to krotki okres. Trawa wzeszla tylko cos sie stalo, ze sa takie plamy. Po randapie powinny byc slady butow. Moglo tak byc, ze ktos pochodzil po trawie ktora juz zakielkowala. Randap wyschniety na butach jak dostanie wody tez zostawia slady.

Raczej na brak podlewania to nie wyglada bo wysuszenie ma inny kolor, chyba, ze fota zrobiona po podlaniu i wysuszona trawa juz gnije.


Zawsze lepiej dluzej podlewac bo glebiej woda wsiaka niz krocej a czesciej.
Jeszcze sprobuj wykopac i sprawdz jak ziemia w tym miejscu wyglada moze jakies robactwo sie pojawilo. Lub ziemia kompostowa zbrylona np. Obornik nie rozlozony.

Nie widac na trawniku aby tych plam bylo duzo, wiec nie ma alarmu. Dosyc ladnie wyglada. Trawa sie krzewi wiec jak beda jakies male dziurki nie posiane to zarosnie.

Jak skosisz to sie wszystko zmieni nie przejmuj sie. Najwyzej dosiewki zrobisz.
Czy nawozilas jakims nawozem przed sianiem trawy? Jezeli nie to mozesz troche sypnac florowitem po skoszeniu recznie rowno krzyzowo (tak jak sialiscie trawnik) i podlejcie. Po tygodniu jak beda mijanki nawozowe to zrobic dosiewke nawozu w te mijanki.
Duzo masz tego trawnika?


____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gardenarium 08:31, 04 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
maniek33 napisał(a)


Pani Danusiu odnośnie nawozu jeszcze nie stosowałem żadnego kupiłem nie dawno Florovit z żelazem ale boje się go użyć
Spadki występują na około 40 procentach trawnika na jednym kawałku spadek to ok. 30 cm. na 15 metrach na drugim kawałku około 15 cm. Na 12 metrach , Reszta w poziomie,
trawnika jest łącznie około 700 metrów kwadratowych
Tu gdzie zielona trawa może być żyźniejsza ziemia bo równałem dwoma rodzajami jedną miałem brunatną a drugą czarnoziem w każdym bądz razie byla mocno czarna taka


Zastosuj na razie saletrę amonową, granulki łatwo się rozpuszczają, podlewaj aby woda z nawozem nie spływała, czyli odczekaj po laniu wody chwilkę, niech wsiąknie, potem znowu podlewaj. Spadki grożą tym, że woda z rozpuszczonym nawozem nie dotrze w miejscu rozsypania, tylko spłynie niżej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:34, 04 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ferra napisał(a)



Wczoraj przystapilam do akcji wyrywanie chwastow i odkrylam, ze mamy problem. Tawnik ma wiele "dziurawych miejsc", w ktorych widac ziemie i jakby wyschniete (?) lezace zdzbla.




Oprócz wszystkich możliwych powodów podanych przez ElzbietaFranka mogę dodać jeszcze, że mogło to być zbyt wielkie zagęszczenie nasion w tym miejscu i takie kłębowiska wschodów często gniją.

Wydrap te miejsca pazurkami, dosyp ziemi z nasionami i się naprawi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ferra 08:37, 04 lip 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Dziekuje ElzbietaFranka za odpowiedz.
No mamy troche tego trawika, to jakies 430 m2. I dojdzie jeszcze troche z przodu domu, jak juz podjazd nam fachowiec zrobi.

Wlasnie mysle, ze od randapu by byly plamy wiekosci powiedzmy butow, a one sa rozne. Tych plam nie bylo jeszcze w piatek, a w poniedzialek juz tak. Wiec ekspresowo powstaly. Wyglada to na albo wyschniete albo zgnite wyrosniete juz trawki.
Fotki plam zrobione z rana, trawa jeszcze wilgotna po wieczornym podlaniu.

Po przeczytaniu internetow nie nawozilismy niczym, choc kupilsmy nawoz (YaraMila Complex zdaje sie). Moge tym nawiezc po skoszeniu?

Wiem, ze nie wolno podlewac podczas upalu, kiedy swieci ostre slonce, bo mozna trawke spalic. Ale wieczorem kolo 19 chyba juz ok?

Nie mamy systemu nawadniania, wiec sila rzeczy musimy chodzic po trawce, zeby przestawiac spryskiwacze...
Czy zrezygnowac z wyrywania chwasciorow teraz, zeby nie deptac?

Sprawdze dzis ziemie pod plamami, czy robactwa nie ma.

ferra 08:40, 04 lip 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Gardenarium dziekuje.
Tak mysle ze to calkiem mozliwe. Sialismy z reki, pierwszy raz w zyciu i zuzylismy o wiele wiecej nasion niz podano na opakowaniu.

To poczekam do weekendu jeszcze. Jak nie bedzie nowych kielkow w tych miejscach, to wybiore te zgnite trawki i dosypie nowych nasionek.
Gardenarium 08:56, 04 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nawet nie czekaj, od razu przystąp do reanimacji dziur.
Potwierdzam tezę, że za duzo nasion tu było i zlepki wschodów po prostu z braku miejsca i dużej wilgotności - zgniły. To się zdarza, ale nie jest groźne aż tak dla trawnika.

Wydrap i dosiej.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Malga771 09:00, 04 lip 2018

Dołączył: 25 cze 2018
Posty: 4
ElzbietaFranka napisał(a)




Malgosiu tez mam trawnik co prawda EM sie nim zajmuje, ale doskonale jestem zorientowana co sie z nim dzieje i jak jest pielegnowany.
Pewnie tez u mnie sa pedraki, ale nie przywiazuje do tego wagi. Nie widac ich oznak na trawniku.

Przeczytalam tez na forum tutaj, ze oprysk zrobiony z gnojowki wrotyczu odpedza, krety, pedraki i inne podziemne stworzenia. Moze jeszcze poszperam jak znajde wpis to napisze.


Witam serdecznie,
bardzo dziekuję, zaraz poszukam wątku i może czegoś się dowiem
pozdrawiam
____________________
Małgosia
ElzbietaFranka 10:20, 04 lip 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13859
ferra napisał(a)
Dziekuje ElzbietaFranka za odpowiedz.
No mamy troche tego trawika, to jakies 430 m2. I dojdzie jeszcze troche z przodu domu, jak juz podjazd nam fachowiec zrobi.

Wlasnie mysle, ze od randapu by byly plamy wiekosci powiedzmy butow, a one sa rozne. Tych plam nie bylo jeszcze w piatek, a w poniedzialek juz tak. Wiec ekspresowo powstaly. Wyglada to na albo wyschniete albo zgnite wyrosniete juz trawki.
Fotki plam zrobione z rana, trawa jeszcze wilgotna po wieczornym podlaniu.

Po przeczytaniu internetow nie nawozilismy niczym, choc kupilsmy nawoz (YaraMila Complex zdaje sie). Moge tym nawiezc po skoszeniu?

Wiem, ze nie wolno podlewac podczas upalu, kiedy swieci ostre slonce, bo mozna trawke spalic. Ale wieczorem kolo 19 chyba juz ok?

Nie mamy systemu nawadniania, wiec sila rzeczy musimy chodzic po trawce, zeby przestawiac spryskiwacze...
Czy zrezygnowac z wyrywania chwasciorow teraz, zeby nie deptac?

Sprawdze dzis ziemie pod plamami, czy robactwa nie ma.





Nawoz rozsiej po skoszeniu po co odzywiac trawnik jak za tydzien bedziesz pewnie kosic.

Odnosnie nawadniania nie musisz chodzić z wezem kup sobie wahacze lub cos innego i podlacz do weza.
To wariackie podlewanie samym wezem i sikawka.
Wahacze przestawiaj w jednym miejscu ok 45 minut w zaleznosci od cisnienia wody bo to tez ma wpływ na czas podlewania.
Koguty rozpryskujace tez dobre, kreca sie w zaleznosci od ustawienia.
Zobacz gardeny lub innej firmy zorientuj sie na stronach internetowych jakie sa akcesoria i ceny a potem na zakupy.

Jezeli chodzi o nawadnianie automatyczne nie musisz dawac sterownika pomysl o tym to nie duzy wydatek a bardzo pomocny. Mozna zrobic samemu.

Powodzenia i pozdrawia

A jak ktos deptal w miejscu to odnosnie randapu.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ferra 18:03, 05 lip 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
ElzbietaFranka alez oczywiscie mamy wahacze ( nie znalam tej nazwy) do podlewania. Mamy dwa ( gardeny zreszta) i musimy je przestawiac , bo cisnienie wody nie pozwala na podlanie calego trawnika jednorazowo. A zeby je przestawic trzeba podeptac trawnik Nie podlewamy wezem z reki.

Przy takim sposobie podlewania niestety ten komputerek sterowniczy sie nie sprawdza. Owszem wlaczy podlewanie, ale juz zraszaczy nie przestawi za nas. Kupilismy i odeslalismy spowrotem.

Zgodnie z rada nawoz damy po koszeniu.

Robactwa nie znalazlam.
Diagnoza Gardenarium chyba trafiona w 100%. Wydrapiemy i dosiejemy trawke.

Dziekuje za pomoc.

Skomplikowana sprawa ten trawnik


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies