Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

dojlidy 06:06, 06 lip 2018


Dołączył: 14 cze 2018
Posty: 26
Skomplikowana sprawa ten trawnik ale jaka potem jest przyjemność
Corny_Sean 14:14, 06 lip 2018

Dołączył: 06 lip 2018
Posty: 4
Witam szanownych trawnikowniczów

Załączam zdjęcia trawnika zrobione dziś rano.

Data posiania: 5 czerwca
Mieszanka: Barenburg Exculsor Elite
Ziemia: nawieziona, z tofrem, dosyć tłusta i ciężka, rozluźniona piachem, zmieszane wszystko ręcznie, bez użycia glebogryzarki
PH: badanie we własnym zakresie kwasomierzem Helliga, wychodzi "na oko" 7,8 - 8
Nawóz: dotychczas żadnego nie stosowałem

Trawę zasadziłem tuż przed tym, gdy zaczęła się u mnie największa susza. Do czasu kiełkowania podlewana 3 razy dziennie, teraz rano i wieczorem. Na początku ziemia tak wysychała, że pomimo grabienia i wałowania sporo nasion wypchnęło na wierzch. Dlatego po jakimś tygodniu od siania małą motyczką przemieszałem nasiona z ziemią i mam wrażenie, że dopiero wtedy coś się zaczęło ruszać.

Trawa zaczęła rosnąć nierównomiernie, idąc od brzegów trawnika do środka. Jak widać, są spore łyse placki, a także część najwcześniejszych źdźbeł ma już ok. 13cm, a te najnowsze 4-5cm. Od jakichś 2-3 trawa zaczęła nabierać nierównomiernej barwy (ciemny i jasny zielony, żółtego brak).

Mam kilka pytań:
1. Czy czekać z pierwszym koszeniem, aż wszystkie źdźbła osiągną 10cm, czy też te najdłuższe przyciąć teraz, np. nożyczkami (jest ich niewiele, na obrzeżach), a może już kosić, najwyżej te najniższe się nie załapią?
2. Czy tak młody trawnik już czymś nawozić, jeśli tak, to co jest bezpieczne przy tym PH ziemi i niezrobionych badaniach gleby (zamierzam zrobić, mea culpa)?
3. Czy z dosiewką zaczekać do 2-3 koszenia?


ElzbietaFranka 00:38, 07 lip 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13862
Gdzie trawa marna to klepisko.

Co ja bym zrobila skosilabym caly trawnik na wys 5-6 cm przez koszenie trawnik sie korzeni.
Doczytalam kos na wysokosc aby srednia wysokosc trawy sie załapala pod noz bo trudno powiedziec jak wysoka ta trawka. Przejedz kosiarka na 6 cm i zobacz jak to wyglada jak taka nierowna wzrostem.

Po skoszeniu rozsialabym nawoz jeszcze wiosenny bo to ostatni dzwonek. Koniec sierpnia i wrzesien nawozimy nawozem jesiennym.
Kup dobry nawoz ja nawoze florowitem. Rozsiac recznie krzyzowo, zebys nie sypal duzo bo mozna spalic trawnik. Zrob to pod wieczor lub w pochmurny dzien.

Nastepnie lekko bym przegrabila miejsca gdzie klepisko i zrobilabym dosiewke trawy.

Nastepnie dobrze trzeba nawodnic aby nawoz sie rozpuscil w ciegu kilku dni.

Na ostatniej focie widac jakby nasiona splynely na bok. Moze tez jest nie rowno w innych miejscach i nasiona trawy splywaja.

Powodzenia. Nie jest tak zle nawiez, dosiewki, podlej i bedzie dobrze.
Czym czesciej kosisz tym trawnik bardziej sie krzewi.

Pochwal sie za 2 tygodnie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
waldiwaldi 19:32, 07 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 5
W zeszłym roku walczyłem na trawniku z mchem i w kolejnym roku już powiedziałem dość, więc wypaliłem go. Po nocy praktycznie nie było już mchu. Wygrabiłem wszystko co wypalone. Po tygodniu zrobiłem dosiewkę trawy i uzupełniłem ubytki po wypalaniu mchu, nawoziłem, podlewałem itp, itd
Po jakiś trzech tygodniach mój trawnik wyglądał przecudnie, można było się zachwycać. Nigdy tak ładnie nie wyglądał
No i tu piękna historia się kończy.
Jakieś dwa tygodnie temu nagle po nocy pojawiło się kilka niedużych placków tak jakby wypalonej trawy. Wygrabiłem.
I od tej pory mój trawnik zaczął marnieć.

Przedwczoraj skosiłem trawę (długość tak na średnio) i po tym koszeniu jak patrzę na mój trawnik to tak jakby część trawnika mi dosłownie od słońca wypaliło (tu akurat najdłużej operuje słońce). Ale podlewam sporo wody, więc się martwię że trawa nie odżywa tylko jakby schła jeszcze bardziej.

Tak źle kiedyś raz miałem, ale wtedy nie podlewałem i nie miałem czasu się zajmować, a teraz zajmuję się, dbam, podlewam i klapa.

Co mi radzicie?
Potrzebuję jakiejś fachowej pomocy.



Trwa na zdjęciach jest trochę skotłowana, bo akurat po imprezie urodzinowej dzieci...
ElzbietaFranka 22:22, 07 lip 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13862
Napisz ile M2 ma ten trawnik. Pytam bo czy warto robić dosiewki czy glebogryzsrka przemielić i zasiać od nowa.
Spróbuj jeszcze go podlac. Jest bardzo sucho sprawdź w kilku miejscach tego trawnika jak głęboko mokro.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
waldek727 13:08, 08 lip 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
W/g mnie trawnik wypalony nawozem a nie słońcem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldiwaldi 17:31, 08 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 5
ElzbietaFranka napisał(a)
Napisz ile M2 ma ten trawnik. Pytam bo czy warto robić dosiewki czy glebogryzsrka przemielić i zasiać od nowa.
Spróbuj jeszcze go podlać. Jest bardzo sucho sprawdź w kilku miejscach tego trawnika jak głęboko mokro.

Mam nieduży trawnik, około 50m, więc nie problem do mnie dosiać trawę czy dać odżywkę.
Może przyciąć na krótko tą trawę i wygrabić już tą wyschniętą trawą?
waldiwaldi 17:32, 08 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 5
waldek727 napisał(a)
W/g mnie trawnik wypalony nawozem a nie słońcem.

To co z tym dalej robić? Za tydzień wyjeżdżamy nad morze, a potem w góry, więc mam kilka dni, aby cokolwiek jeszcze przed wyjazdem zrobić.
maniek33 20:40, 08 lip 2018

Dołączył: 25 sty 2017
Posty: 9
Corny_Sean napisał(a)
Witam szanownych trawnikowniczów

Załączam zdjęcia trawnika zrobione dziś rano.

Data posiania: 5 czerwca
Mieszanka: Barenburg Exculsor Elite
Ziemia: nawieziona, z tofrem, dosyć tłusta i ciężka, rozluźniona piachem, zmieszane wszystko ręcznie, bez użycia glebogryzarki
PH: badanie we własnym zakresie kwasomierzem Helliga, wychodzi "na oko" 7,8 - 8
Nawóz: dotychczas żadnego nie stosowałem

Trawę zasadziłem tuż przed tym, gdy zaczęła się u mnie największa susza. Do czasu kiełkowania podlewana 3 razy dziennie, teraz rano i wieczorem. Na początku ziemia tak wysychała, że pomimo grabienia i wałowania sporo nasion wypchnęło na wierzch. Dlatego po jakimś tygodniu od siania małą motyczką przemieszałem nasiona z ziemią i mam wrażenie, że dopiero wtedy coś się zaczęło ruszać.

Trawa zaczęła rosnąć nierównomiernie, idąc od brzegów trawnika do środka. Jak widać, są spore łyse placki, a także część najwcześniejszych źdźbeł ma już ok. 13cm, a te najnowsze 4-5cm. Od jakichś 2-3 trawa zaczęła nabierać nierównomiernej barwy (ciemny i jasny zielony, żółtego brak).

Mam kilka pytań:
1. Czy czekać z pierwszym koszeniem, aż wszystkie źdźbła osiągną 10cm, czy też te najdłuższe przyciąć teraz, np. nożyczkami (jest ich niewiele, na obrzeżach), a może już kosić, najwyżej te najniższe się nie załapią?
2. Czy tak młody trawnik już czymś nawozić, jeśli tak, to co jest bezpieczne przy tym PH ziemi i niezrobionych badaniach gleby (zamierzam zrobić, mea culpa)?
3. Czy z dosiewką zaczekać do 2-3 koszenia?




Dwie strony wyżej masz moją ta sama odmiana i wtym samym praktycznie czasie siana , dosiewki robiłem jak tylko zeszła i widzialem gdzie są placki tak że dosiewaj , teraz zgodnie z zaleceniem Pani Danusi posypałem saletre .
Jestem po 3 koszeniu i trawa moim zdaniem ładnieje , tylko dziwna jedna sprawa z tymi kolorami ja też mam gdzie nie gdzie mocną zieloną a w innych miejscach jasną.
Pierwsze koszenie robiłem między 3 a 4 tygodniem od posiania ,miała wtedy miejscami 8 cm a miejscami 3
Gardenarium 21:17, 08 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Corny_Sean napisał(a)
Witam szanownych trawnikowniczów






Skoś, nie czekaj.
Zrób dosiewkę, popsyp ziemią, posyp nawozem i podlewaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies