Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gumollo 08:21, 22 lip 2019

Dołączył: 16 lip 2019
Posty: 3
Dzieki Waldek i Ela za odpowiedź.
Ela moja żona też się ze mnie śmieje, że z wagą latam przy nawozach . Fakt pomyłka bo 3kg azotu no na 100 m2.
Zalecenia nawożenia:

Dwa lata temu była taka sama sytuacja, do lipca trawa jak na Wembley, a później to co teraz, tylko wtedy nie było nawadniania. Przyjechał Pan od pielęgnacji zieleni, kleknął popatrzył, pogładził i powiedział, że trawnik chce jeść...
Waldek możesz wrzucić zdjęcie jak trawa wygląda przy samej ziemi, u mnie od ziemi jest jakby sucha czy zgnita... rozłogi nie są zielone tylko żółte, jak na zdjęciach wyżej. Jak jest u Ciebie.
Pozdrawiam Serdecznie
damcio24 18:46, 24 lip 2019

Dołączył: 19 maj 2018
Posty: 27
Gumollo napisał(a)
Witaj Elofura, wody to mu na pewno nie brakuje, cały czas jest "miękki" a te miejsca z odrastającą trawą... myślę że to nawóz wysiany ok 3 tyg temu (kolejna dawka) zaczął działać. Po trzech dniach od zrobienia czwartego zdjęcia trawa jakby ożyła i trawnik zaczął się zazieleniać. Niestety po wczorajszym koszeniu wygląda tak:

Berberys30 21:33, 26 lip 2019

Dołączył: 02 wrz 2018
Posty: 3
Witam,
Jak większość w tym wątku proszę o drobną pomoc, poradę.
A więc w skrócie.
Trawnik 1700 m2, ziemia słaba (piaski) - zakładany z siewu w ubiegłym roku, na początku pomimo przekopania i odchwaszczenia - problem z chwastami - jakos w miarę dałem sobie z tym radę. W marcu tego roku nawożone saletrą amonową, z koncem maj polifoską. Aktualnie - susza … w mojej miejscowości poza jedna burzą od 3 miesięcy nie spadła ani kropla deszczu, podlewam - wody poszły już hektolitry … Ważne - trawnik nasłoneczniony od wschodu do zachodu słońca prawie na całej powierzchni. Z powodu suszy nie nawoziłem bojąc się iż wypali całkowicie. Porównując z trawnikami na wiosce to i tak tragedii nie ma, wszędzie dokoła trawniki powypalane - istna sahara ale chciałbym aby było lepiej, choć ze względu na to iż otaczają mnie łaki i lasy nie wymagam trawnika idealnego bo jest to poprostu niemożliwe. Oczywiście nie chciałbym zniszczyć tego co już mam.
W tym tygodniu sprawdziłem sobie odczyn gleby, okazało się iż jest mocno zasadowa PH pow 8 …
Mój plan jest taki:
1. Poczekać do najbliższego deszczu i nawieźć Jara Mila Complex
2. Później zrobić coś aby ziemię trochę "zakwasić"
3. Późną jesienią rozsypać jakiś nawóz organiczny (obornik granulowany lub cos podobnego)

Moje pytania
1. Czy plan jest dobry
2. czym najlepiej zakwasić ziemię
3. jako ze powierznia duża gdzie i co kupić (obornik itp.) aby nie wydać majątku

Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Darek

ren133 23:43, 27 lip 2019


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Gumollo napisał(a)
Witaj Elofura, wody to mu na pewno nie brakuje, cały czas jest "miękki" a te miejsca z odrastającą trawą... myślę że to nawóz wysiany ok 3 tyg temu (kolejna dawka) zaczął działać. Po trzech dniach od zrobienia czwartego zdjęcia trawa jakby ożyła i trawnik zaczął się zazieleniać. Niestety po wczorajszym koszeniu wygląda tak:

[img size=360x480]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/190/1902669/original.jpgco

Elofura być może to brak nawozu, lecz już wysiałem 3kg czystego azotu na m2. Więc jeśli kolejne dawki to by się skończyło na 5kg czyli 2 razy więcej niż zalecenia po badaniu gleby.

Danusiu a co Ty o tym myślisz???


No dobrze a jaki jest wynik badania gleby i wskazania?
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Wiaan 16:14, 29 lip 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5215
Danusiu poradź proszę co zrobić. Pojawiły się takie plamy na trawniku w kilku miejscach. W zeszłym roku było tak samo w tych miejscach. Mam nawadnianie automatyczne i zastanawiam się czy może tutaj za slabo się podlewa. Upatruję jeszcze że w tych miejscach jest mniej przepuszczalna gleba i w pełni lata i upałów trawa wysycha. Podczas wyrywania chwastów na całym trawniku właśnie w tych miejscach jest zbita ziemia.Nawożę co 4 tyg. Załączam zdjęcie jak trawa wygląda do czasu końcówki lipca. Co zrobić aby ją uzdrowić.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
dawid 20:58, 29 lip 2019

Dołączył: 29 lip 2019
Posty: 1
Dzień dobry,
Proszę o pomoc mój trawnik jest zalewany takim ustrojstwem.
Mam działkę ale niestety ręczne wyrywanie nie skutkuje bo pojawiam się co 3 dni i co chwilę nowe miejsce wzrostu.
czy znacie jakiś środek na usuniecie tego chwastu.
trawnik zasiany i zrekultywowany w tym roku .









head67 09:19, 30 lip 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53
Berberys30 napisał(a)
Witam,
Jak większość w tym wątku proszę o drobną pomoc, poradę.
A więc w skrócie.
Trawnik 1700 m2, ziemia słaba (piaski) - zakładany z siewu w ubiegłym roku, na początku pomimo przekopania i odchwaszczenia - problem z chwastami - jakos w miarę dałem sobie z tym radę. W marcu tego roku nawożone saletrą amonową, z koncem maj polifoską. Aktualnie - susza … w mojej miejscowości poza jedna burzą od 3 miesięcy nie spadła ani kropla deszczu, podlewam - wody poszły już hektolitry … Ważne - trawnik nasłoneczniony od wschodu do zachodu słońca prawie na całej powierzchni. Z powodu suszy nie nawoziłem bojąc się iż wypali całkowicie. Porównując z trawnikami na wiosce to i tak tragedii nie ma, wszędzie dokoła trawniki powypalane - istna sahara ale chciałbym aby było lepiej, choć ze względu na to iż otaczają mnie łaki i lasy nie wymagam trawnika idealnego bo jest to poprostu niemożliwe. Oczywiście nie chciałbym zniszczyć tego co już mam.
W tym tygodniu sprawdziłem sobie odczyn gleby, okazało się iż jest mocno zasadowa PH pow 8 …
Mój plan jest taki:
1. Poczekać do najbliższego deszczu i nawieźć Jara Mila Complex
2. Później zrobić coś aby ziemię trochę "zakwasić"
3. Późną jesienią rozsypać jakiś nawóz organiczny (obornik granulowany lub cos podobnego)

Moje pytania
1. Czy plan jest dobry
2. czym najlepiej zakwasić ziemię
3. jako ze powierznia duża gdzie i co kupić (obornik itp.) aby nie wydać majątku

Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Darek



a masz foto u mnie podobna powierzchnia 1600m2 ale po zabiegach na wiosnę i nawożeniu w czerwcu wygląda tak

obornik słabo sie rozpuszcza rzucony na trawę i trochę śmierdzi grunt żeby nawóz podzielić na obszary ja dałem odrazu na całość i nie dało rady czasowo wszystkiego dobrze zlać doba za krótka ale miałem najtańszy nawóz słabo się rozpuszczał i mocno pylił może ta yara lepiej i szybciej się rozpuszcza . Ale teraz jak parę dni upałów widać ze trawa trochę siada
marcin544 22:51, 30 lip 2019

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Wiaan napisał(a)
Danusiu poradź proszę co zrobić. Pojawiły się takie plamy na trawniku w kilku miejscach. W zeszłym roku było tak samo w tych miejscach. Mam nawadnianie automatyczne i zastanawiam się czy może tutaj za slabo się podlewa. Upatruję jeszcze że w tych miejscach jest mniej przepuszczalna gleba i w pełni lata i upałów trawa wysycha. Podczas wyrywania chwastów na całym trawniku właśnie w tych miejscach jest zbita ziemia.Nawożę co 4 tyg. Załączam zdjęcie jak trawa wygląda do czasu końcówki lipca. Co zrobić aby ją uzdrowić.

Wody !!!
I aeracja w tych miejscach
Wiaan 23:17, 30 lip 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5215
Marcin 544 po wczorajszym deszczu jest dobrze i będę dolewać te miejsca. Zraszacze do kontroli i poprawy. Zrobię areację . Bardzo dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 07:05, 31 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To tzw "martwe pola" w nawadnianiu, system zaprojektowany wadliwie, albo jakieś liście zasłaniają strumień wody i nie dolatuje, albo skontrolować ustawienie dysz, może się zawęził strumień?

Ale zakładam że za mało zraszaczy i jest nieprawidłowe pokrycie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies