Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 11:16, 02 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Porównaj swoje robale z krocionogami

Czy tak wyglądają?

A może to stonogi? Obejrzyj ich odnóża. Porównuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
DanielES 14:53, 02 mar 2021

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52
Nie to raczej nie to. Moje robaki są bardziej włochate
Gardenarium 15:53, 03 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie znam takich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
janumich 11:24, 13 mar 2021

Dołączył: 13 lip 2017
Posty: 22
Dzień dobry.
Na moim trawniku mam kupkowke pospolitą którą wszyscy znamy jako trawę która nie jest podążana. Zastanawiam się czy:
- zerwać obecny trawnik i posiać nową
- walczyć z kupkowka na kolanach wyrywając ją, zasypując ziemią powstałe doły, dosiewając nowa trawę
- nie zwracać uwagi na kupkowke ale ona zaraz zadusi zwykłą trawę
Macie jakieś doświadczenia?
Samolocik 17:24, 17 mar 2021

Dołączył: 17 mar 2021
Posty: 1
Witam.
To jest mój pierwszy post na tym forum, wybaczcie jeżeli zadaje pytania które tu się mogły pojawić (choć niniejszy temat przeczytałem).
Mam działkę leśna na której w czesci 3 lata temu został założony trawnik.
Ponieważ po budowie domu musiałem podnieść teren to nawiozłem nieco cięższej (nie gliniastej) ziemi.
Trawnik w pierwszym roku wyrósł piękny i gesty. Trawa barenburg sport.
W kolejnych latach po zimie coraz bardziej mizerniał.
Pojawia się coraz więcej pustych przestrzeni - trawnik jest rzadki
Tam gdzie się przerzedził rośnie mech..
Regularnie na wiosnę robiłem dosiewki. W zeszłym roku po dosiewkach i sporych opadach deszczu cały nowy siew zgnił.
Na trawniku po dłuższych i intensywnych deszczach potrafią stać kałuże.
Jeszcze w zeszłym roku, po tym jak dosiewka była nieudana zrobiłem wertykulacje, piaskowanie i nowy siew (ta sama trawa).
Niestety ale marnie to wzeszło.
Teraz zastanawiam się jak reanimować trawnik.
Z uwagi na las dominuje półcień. Więcej słońca jest w godzinach popołudniowych.
Ekspozycja trawnika: południowy zachód (wtedy 90% trawnika jest w słońcu).
PH ziemi (mierzone elektronicznym pH mierzem): 6,5 - 7.0.
Poniżej załączam zdjęcia. Mozecie poradzić jak go zacząć na wiosnę reanimować?



Gardenarium 07:39, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W sosnach trawnik rośnie źle i taka będzie jego "uroda" co roku. Niestety. Ja bym nigdy nie postawiła domu w sosnach. Ale niektórzy kochają sosny, ja nie. Zastanów się nad likwidacją trawnika na korzyść roślin okrywowych albo corocznie dosiewaj trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Patrykb 20:10, 29 mar 2021

Dołączył: 29 mar 2021
Posty: 2
Witam wszystkich forumowiczów,
Swój pierwszy post tutaj i walkę z doprowadzeniem trawnika do ładu chciałem zacząć od zrobienia badania gleby, ale niestety obecna sytuacja epidemiczna mi na to nie pozwola. Nie jestem fachowcem w dziedzinie ogrodnictwa więc proszę o wyrozumiałość.
Sporo czytałem tematy na tym forum i nie tylko ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej recepty na mój problem, którym jest niejednorodny trawnik.

Trawa budzi się powoli do życia po ciężkiej zimie i to chyba najlepszy czas na pierwszą pomoc. Trawnik wysiany w kwietniu zeszłego roku z mieszanki uniwersalnej substral z nawozem do siewu 100dni i torfową posypką. Efekty były zadowalajace do lipca kiedy nawóz przestał działać i uwydatniły się błędy w przygotowaniu podłoża. W miejscach gdzie teren był tylko wyrównany nawiezioną ziemią 2-5cm na rodzimy czarnoziem trawa była bardzo gęsta i soczyscie zielona natomiast tam gdzie nasypałem 30-40cm (tam wcześniej był beton) nowej raczej piaszczystej ziemi jak się teraz okazuje martwicy trawa szybko żółkła i marniała mimo automatycznego nawadniania. Po kolejnej dawce tego samego nawozu pod koniec lipca kolor się wyrównywał ale nie trwało to dłużej niż tydzień i znów coraz bardziej uwydatniała się różnica.
W zeszłym tygodniu trawnik porządnie wygrabilem z martwych resztek i głowie się co dalej mogę zrobić żeby sytuację poprawić.
Mijsca słabsze widać na zdjęciach, te bardziej zielone miejsca to cieńko wyrównany rodzimy czarnoziem. Widać też zielone plamy gdzie załatwia się pies dla mnie zastanawiające bo mocz raczej powinien wypalać trawę zamiast ja stymulować do wzrostu tak na chłopski rozum.
Proszę o radę jak wyrównać jakości gleby, czy jest jakiś szansa na wyeliminowanie różnicy?
czy sypać obornik kompost w miejsca słabsze jak wówczas nawozić te zdrowsze miejsca?
Czy sztuczne nawozy coś pomogą?
Mam psa i 1,5 rocznego szkraba więc potrzebuje rozwiązania w miarę bezpiecznego nie zalegającego tygodniami na trawniku. W okresie letnim inwazje mleczu który przebił się ze słabo przygotowanego pod siew rodzimej gleby wyniszczyłem skrupulatnie mechanicznie.
Poznym latem miałem też wysyp koniczyny ale nie walczyłem z nią z braku czasu i wiedzy w tym roku chce nad nią zapanować zanim będzie za późno i tu też proszę o jakąś radę.

Z gory dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam

Ten wyraźnie zarysowany prostokąt to wieko betonowego szamba na którym jest 12cm nawiezionej słabej ziemi
25 kwiecień 2020
30 maj 2020
21 czerwiec 2020
12 październik 2020
Gardenarium 08:53, 31 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik ma niejednorodne podłoże. Być może tam gdzie był beton, pod spodem jest bardziej przepuszczalne podłoże i woda z nawozami szybciej przemieszcza się w głąb ziemi i trawa w tym miejscu jest gorsza.

Poprawa na 100% nie jest możliwa, bo musiałbyś przekopać np. z kompostem cały teren, użyźnić i wtedy może podłoże by się wyrównało. Teraz zrób posypywanie kompostem i przegrabianie, możesz także na koniec dodać granulowany obornik albo potem w sezonie.

Nawożenie sztuczne musi być równomiernie rozsypane. tu Gdzie gorsza ziemia - więcej.

Pies - na chłopski rozum tak nie jest, jak myslisz. Mocz może wypalić, gdy nie zostanie rozpuszczony w wodzie lub po sikaniu nie spadł deszcz.

Jesli jest nawadnianie to często jest tak, że woda rozpuści mocz i wtedy działa on jak nawóz i trawa jest w tych miejscach nadmiernie zasilona, stąd taka żywa barwa.

Z tego wynika, że masz za mało składników odżywczych w glebie, aby trawnik tak wyglądał po całości.

Rozwiązanie - wyprowadzać psa na sikanie na zewnątrz. Tutaj tak zawsze będzie, plamy po psie.

Plamy nierównomierne także mogą być spowodowane, że nie nauczyłeś się jeszcze dobrze rozsypywać nawozu, co widzę na lepszych zdjęciach. Nauczysz się z czasem.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Patrykb 13:25, 02 kwi 2021

Dołączył: 29 mar 2021
Posty: 2
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Co do psa podjęliśmy już kroki wychowawcze
Nawóz sieję siewnikiem takim wózkowym, ale widocznie kwalifikuje się do wymiany.


Udało się mi się uprosić przemiłą Panią o badania z OSCHR i poniżej wyniki, niestety plan nawożenia dostanę dopiero w maju, a to troszkę późno dlatego zwracam się ponownie o pomoc do Państwa. Pobrałem 2 próbki z kawałka o lepszym wyglądzie i gorszym


To co mam zmagazynowane i może się przydać:

- SUBSTRAL REGENERATOR 100DNI - WE NPK 18+22+05%m/m) zawierający ureaform. Azot całkowity (N) 18%, w tym 6.4% amonowy, 2.7% amidowy, 8.9% ureaform, 3% rozp. w zimnej wodzie, 2.9% rozp. w gorącej wodzie. Pięciotlenek fosforu (P2O5) w wodzie, 22% rozp. w oboj. roztworze cytrynianu amonu i w wodzie. Tlenek potasu (K2O) 5% rozp. w wodzie.

Pozdrawiam
jack3000 06:58, 03 kwi 2021

Dołączył: 18 paź 2020
Posty: 7
Dzień dobry,
mam pytanie o czynności jakie powinienem teraz wykonać, w momencie gdy jestem po wertykulacji. Kupiłem dobrą ziemię do regeneracji trawników. Pytanie czy w tym momencie mam zrobić dosiewkę trawy i wymieszać ją z ziemią czy rzucić jakiś nawóz wiosenny ?
Czy w moim przypadku, gdy tych ubytków jest dość sporo, mogę przelecieć cały trawnik siewnikiem czy tylko punktowo ?
Dziękuję za pomoc.




Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies