Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

magdalena_papke 21:35, 22 kwi 2021

Dołączył: 17 mar 2015
Posty: 14
ElzbietaFranka napisał(a)
Do Magdaleny

Przede wszystkim musisz zbadać w kilku miejscach jakie jest pH ziemi (kwasowość). Przeczyn może być wiele. Te ciemne plamy to jest humus tak?

Czytajac opis wydaje mi się, że ten trawnik jest przenawozony, nie był podlewany. Jak rosły chwasty to najpewniej jednoroczne trzeba było je kosić następny rok nie urosną aby tylko nie dopuścić do ich kwitnięcia.

Jest jeszcze zimno więc poczekaj jeszcze trochę tydzień dwa i rozgrab te czarne plamy bo jak trawnik ruszy będziesz miała efekt taki, że w tym miejscu trawa będzie czarna i wysoka a reszta będzie jaśniejsza.

Zostaw trawnik na razie czekaj co będzie dalej nie wolno nawozić niech trochę ruszy. Jak ruszy kosić co tydzień dwa.

W jesieni trawnik musi być skoszony wysoka trawa przy śniegu wyleguje i robi się pleśń pośniegowe.

Często trawę rozsiewają jesienią aby wiosna podchodziła też tak zrobiłam. Więc marzec nie miał takiego znaczenia jedynie później wzejdzie.

Jeszcze raz przeczytałam tam jest tyle nawozu, że za głowę się można złapać czekaj na efekty bądź cierpliwa.

Jeszcze wracam spróbuj na 1m2 zrobić próbę, weź widły i nakluj ziemię czy to coj pomoże napowietrzenie

Tyle w temacie. Może jeszcze ktoś tutaj coś poradzi. Będę zaglądać.


Droga Elu,
dziękuję za zainteresowanie moją trawą
Chyba mnie źle zrozumiałaś - już uściślam.
Trawa wysiana na wiosnę zeszłego roku do marnej ziemi z chwastami.
Po jakimś czasie całość była nawieziona kompostem i dopiero wtedy ruszyła i się zagęściła.
W okolicy sierpnia była raz dodatkowo nawieziona płynnym nawozem do trawników humus active.
Teraz na wiosnę rozrzuciłam tylko obornik kurzy i nic więcej - zastanawiam się czy to nie za mało?
Dlatego po aeracji chciałam dać ten nawóz Bio Gardena i mączkę bazaltową.
Czy zrezygnowałabyś z aeracji? Czytałam, że ona zawsze pomaga i nie zaszkodzi? A miejscami mam na prawdę klepisko...
Nie była jeszcze w tym roku koszona bo jest dość niska po zimie.
Te ciemne plany to zwykła ziemia uniwersalna - w tych miejscach były gołe placki i robiłam dosiewki.
Jak czytałam całe wpisy o trawie to wydaje mi się, że mało nawożę w porównaniu do wysoko azotowych nawozów mineralnych, które raz w miesiącu inni stosują, ale oczywiście mogę się mylić
Ph jutro zbadam i dam znać.
Miłego wieczoru!
m.
ElzbietaFranka 00:25, 23 kwi 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Raczej się nie zdarza że ziemia pod trawnik jest idealnie czystaą bez nasion chwastów. Nasiona fruwają w każdą stronę i się wysiewają gdy mają miejsce.

Tak ten tekst zrozumiałam że zasialas na humus. Wg mnie jest on przenawozony, spalony nawozem w jednym miejscu jest zielony w drugim nie.

Teraz nic nie zrobisz tak jak napisałam czekaj. Obornik kurzy (granulowany) to też nawóz zawierający bardzo duzo azotu.

Areacje możesz zrobić byle nie wertykulacji która się robi 2 lata po zasiewie trawy.

Staraj się nawozić trawnik nawozami wieloskładnikowymi np ja stosuję nawóz florowit wiosenny i zimowy. Raz w roku stosuje gnojówkę z wrotyczu ale to raczej przeciw pedrakom ale też nawozi.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
magdalena_papke 10:21, 23 kwi 2021

Dołączył: 17 mar 2015
Posty: 14
ElzbietaFranka napisał(a)
Raczej się nie zdarza że ziemia pod trawnik jest idealnie czystaą bez nasion chwastów. Nasiona fruwają w każdą stronę i się wysiewają gdy mają miejsce.

Tak ten tekst zrozumiałam że zasialas na humus. Wg mnie jest on przenawozony, spalony nawozem w jednym miejscu jest zielony w drugim nie.

Teraz nic nie zrobisz tak jak napisałam czekaj. Obornik kurzy (granulowany) to też nawóz zawierający bardzo duzo azotu.

Areacje możesz zrobić byle nie wertykulacji która się robi 2 lata po zasiewie trawy.

Staraj się nawozić trawnik nawozami wieloskładnikowymi np ja stosuję nawóz florowit wiosenny i zimowy. Raz w roku stosuje gnojówkę z wrotyczu ale to raczej przeciw pedrakom ale też nawozi.

Pozdrawiam


Droga Elu,
wiem, że chwasty w glebie są... ale długo żyłam z agrowłókniną na działce aby ich ilość zminimalizować - niestety
bezskutecznie
Nie chcę z Tobą polemizować, bo mało doświadczona jestem, jednak dopytam.
Kompostem, który wyłożyłam wczesną wiosną ubiegłego roku nie da się przenawozić - to wiem na pewno. Poza tym do po kompocie kilka tyg. wyglądała lepiej. Jak zaczęła marnieć (wiem, mało podlewałam) to zastosowałam w sierpniu
Hummus Active w płynie, który też jest produktem z gamy naturalnych...
Dwa tygodnie temu rozłożyłam obornik kurzy więc przepraszam, że Ci zawracam głowę i drążę, ale to na prawdę tak dużo?
Trawa była właściwie cała żółta po zimie, te zielone fragmenty pojawiają się teraz.
Pozdrawiam
m.
Gardenarium 19:22, 23 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Magdalena trawa nie rośnie i żaden nawóz nic nie da dopóki nie podniesie się temp. gleby do plus 12 stopni. Wtedy działaj.
Musi być ciepło. Poczekaj, Ela dobrze radzi, aby przekonać się czy nie jest przenawożone. Trawa potrzebuję "żarcia".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElzbietaFranka 00:47, 24 kwi 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Nigella napisał(a)
Witajcie, Pani Danusiu oraz doświadczeni ogrodnicy,
Czy mieliście kiedyś taki przypadek ja na moim trawniku? Jasne miejsca to jakaś trawka, rozrasta się tzn. pojawia się w kolejnych miejscach, "plam" jest coraz więcej. Szpeci trawnik okrutnie, rośnie nieco szybciej od reszty traw.
Trawnik jest założony pośród wysokich sosen, ma już 6 lat chyba, nawadniany automatycznie, teraz go wygrabiam z opadłych przez zimę igieł i martwię się tym widokiem.






Zrób fotki w przybliżeniu bo nie wiadomo co to za trawa z takiej odległości i z taką ilością opadłych liści. Być może,że to wiechlina.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
magdalena_papke 11:00, 24 kwi 2021

Dołączył: 17 mar 2015
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Magdalena trawa nie rośnie i żaden nawóz nic nie da dopóki nie podniesie się temp. gleby do plus 12 stopni. Wtedy działaj.
Musi być ciepło. Poczekaj, Ela dobrze radzi, aby przekonać się czy nie jest przenawożone. Trawa potrzebuję "żarcia".


Droga Danusiu,
dziękuję za odpowiedź. Zatem czekam... Dopiero za około dwa tyg. u nas na pomorzu ma być cieplej.
A czy mimo wszystko przeprowadziłabyś teraz aerację i ewentualne piaskowanie w miejscach mocno ubitych?
Mam takie jedno miejsce
Z góry dziękuję za rady.
m.
Gardenarium 19:59, 24 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak. można jak najbardziej przeprowadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
TomaszZ 05:50, 25 kwi 2021

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Nigella napisał(a)
Witajcie, Pani Danusiu oraz doświadczeni ogrodnicy,
Czy mieliście kiedyś taki przypadek ja na moim trawniku? Jasne miejsca to jakaś trawka, rozrasta się tzn. pojawia się w kolejnych miejscach, "plam" jest coraz więcej. Szpeci trawnik okrutnie, rośnie nieco szybciej od reszty traw.
Trawnik jest założony pośród wysokich sosen, ma już 6 lat chyba, nawadniany automatycznie, teraz go wygrabiam z opadłych przez zimę igieł i martwię się tym widokiem.



to jest pewnie jakiś inny gatunek trawy, mam to sam co roku na przełomie kwietnia i maja, pisałem o tym na tej stronie:
http://assets3.ogrodowisko.pl/watek/790-klopoty-problemy-z-trawnikiem?page=314
ta trawa u mnie jest bardzo miękka i wykłada się na podłożu, myślałem że tegoroczne mrozy coś pomogły ale nic z tego, już się pojawia i co gorsze to na tych plackach nie rośnie ta trawa co powinna.
Ja w ub. roku ją wyrwałem i posiałem nową w tych miejscach.

magdalena_papke 09:55, 25 kwi 2021

Dołączył: 17 mar 2015
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Tak. można jak najbardziej przeprowadzić.


Dziękuję!
magdalena_papke 09:59, 25 kwi 2021

Dołączył: 17 mar 2015
Posty: 14
ElzbietaFranka napisał(a)
Do Magdaleny

Przede wszystkim musisz zbadać w kilku miejscach jakie jest pH ziemi (kwasowość).


Elu zbadałam pH - w kilku miejscach 7,5, a dosłownie w jednym powyżej 8!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies