Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

sebastian_k 08:17, 30 sie 2021

Dołączył: 29 sie 2021
Posty: 2
pan_natan napisał(a)
Prawdopodobnie za mokro i gnije, przesusz go trochę - w sensie nie podlewaj, nawet jak przestanie padać to poczekaj kilka dni niech przeschnie, jak nie nawoziłeś to po tych kilku dniach rozsyp nawóz jesienny i podlej.


Dziękuję za wskazówki. Jeden ogrodnik zasugerował, że to może być rdza traw. Ale na zdjęciach w necie wygląda to inaczej, niż to co ja wkleiłem.

Warto zrobić profilaktycznie oprysk na grzyby?

Pozdrawiam!
R0bson 16:35, 01 wrz 2021

Dołączył: 31 sie 2021
Posty: 5
Dzień dobry,
W Maju tego roku założyłem trawnik z siewu. Podłoże na działce do linii drzew to była usypana glina z warstwą 5cm hummusu i za drzewami za spadkiem normalna ziemia. Przed siewem nawiozłem dodatkowo 12m3 czarnoziemu, następnie glebogryzarka, równanie, sianie i przykrycie warstwą torfu. Od początku tam gdzie glina jest słabiej trawnik rósł, pewnie się nie równomiernie czarnoziem z gliną wymieszał w niektórych miejscach ale jakoś rośnie. Na początku Sierpnia 1 raz sypnąłem nawozem z Azotem bo trochę zaczął żółknąć trawnik. Niestety jak to 1 raz- nie równo i siewnikiem wózkowym , który już poszedł do kosza. Wyszły jaśniejsze pasy, trawa słabiej rośnie w tych miejscach ale się chyba powoli regeneruje. W niektórych miejscach gdzie wyszły pasy trawnik bardziej zbrązowiał i w tych miejscach musi być gorsza przepuszczalność bo po podlewaniu zalega tam woda dłużej. Z 2 strony nawet po deszczu ciężko jest coś wbić głębiej w tą ziemię 5-8cm. Wygrabiłem to co uschło, dosypałem ziemi, dosiewka nasion. Teraz pytanie czy da się poprawić mało inwazyjnie przepuszczalność ziemi na glinie? Aeracja zniszczy młodą trawę ? Oraz czy nawóz jesienny to teraz dobry pomysł czy poczekać jeszcze aż się sama zregeneruje trawa? PH ziemi wg. marketowego miernika ok. 6.5-7

Gardenarium 10:10, 02 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nakłuj trawnik i zrób piaskowanie. Jesli nawet się trochę zniszczy to nic. Odbije.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pan_natan 10:34, 02 wrz 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
@sebastian_k nie rób oprysku, jak nawieziesz trawe to dostarczysz jej składników by sama mogła sobie z tym poradzić.

@R0bson w Castoramie mozna kupić taki ręczny aerator rurkowy - który wycina w podłożu diurki nazywa się to Aerator ręczny Magnusson. Ponakłuwaj tę część trawnika, potem posyp piaskiem (piasek do piaskownic) i szczotką zamieć tak by wpadł w te dziurki. Jak masz gline to ten sposób działa najlepiej.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
youngho 10:47, 02 wrz 2021

Dołączył: 02 wrz 2021
Posty: 3
Dzień dobry,

trawnik posiany równo 4 tygodnie temu, zraszacze mi wypłukały sporo nasion, przez to jest sporo placków, według mnie bardzo dużo chwastów i trawa nie ma jeszcze 10 cm do skoszenia. Proszę o pomoc jak to uratować.
Trawa: Barenburg RPR


R0bson 11:17, 02 wrz 2021

Dołączył: 31 sie 2021
Posty: 5
Ok dzięki tak zrobię. A czy buty z kolcami też się nadadzą bo akurat mam takie? Czy to muszą być nakłucia głębsze i o większej średnicy tak jak przy tym aeratorze rurkowym? I co z nawozem jesiennym bo cały trawnik zaczyna lekko tracić barwę. Pozdrawiam

[zmoderowane]
pan_natan 11:40, 02 wrz 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
@R0bson możesz i tymi, aczkolwiek problem z glina jest taki, ze jest zbyt zbita, wbijając kolec zbijasz ja jeszcze bardziej, a wycinając otwór i zasypując go piachem troche ją rozluźnisz i przez ten piach szybciej odprowadzisz wode niżej.
Zrób na razie tymi kolcami, a kiedyś przy okazji kup ten rurkowy i na kawałku trawnika zrób nim aeracje i za jakiś czas porównaj co lepiej działa.

@youngho dosiej trawy, zrusz delikatnie grabiami plastikowymi ziemie i zrób dosiewke.
Masz tam tez chyba za mokro, wręcz w jednym miejscu stoi woda.
Jak dosiejesz trawe to trzeba ja tylko zraszać, zraszacze dosłownie na 3-5 minut
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Wiaan 11:48, 02 wrz 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5149
R0bson napisał(a)
Ok dzięki tak zrobię. A czy buty z kolcami też się nadadzą bo akurat mam takie? Czy to muszą być nakłucia głębsze i o większej średnicy tak jak przy tym aeratorze rurkowym? I co z nawozem jesiennym bo cały trawnik zaczyna lekko tracić barwę. Pozdrawiam


Robiłam kiedyś areację takimi butami jak miałam problem ze zbitą ziemią, tak działo mi się tylko zanim trawa była mocno rozkrzewiona, efekty były super
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Maduser1 15:11, 03 wrz 2021

Dołączył: 03 wrz 2021
Posty: 1
Dzień dobry wszystkim,

mam coraz większy problem z trawnikiem, do niedawna wszystko było w porządku, ale ostatnio coraz większe połacie trawy nabierają brązowego koloru. Co dziwne, kiedy trawa jest dłuższa to w ogóle tego nie widać, natomiast po skoszeniu brzydko się to uwidacznia. Zbadałem temat i okazało się, że łodygi są brązowe u dołu, natomiast wyrastają z nich normalne zielone źdźbła, dlatego przy dłuższej trawie tego nie widać. Załączam zdjęcia jak to wygląda i dodatkowo zdjęcie takiej pojedynczej łodygi. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co z tym zrobić, a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.

Gardenarium 07:50, 04 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być za mokro wtedy trawa gnije. Natomiast nawet w prawidłowo pielęgnowanym trawniku od spodu jest br ązowe i tak ma być. NIgdy trawa nie jest w całości śliczna i zielona aż do ziemi. Za krótko kosisz, trawa musi mieć "piórka", musi mieć czym asymilować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies