Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Wani 23:07, 29 mar 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
No to jest. Rabata zaplanowana do zrobienia w tym roku. Ma zadanie osłaniające a przynajmniej rozpraszające. Chciałabym żeby było naturalnie i hmmm, nie za bogato. W ostatnim roku nie działałam wcale ogrodowo (chyba że warzywnik się liczy, w tym 100 pomidorów ) ale coś tam sobie przeglądałam i wiem już że chociaż podobają mi się ogrody obfite, wypełnione pięknościami po brzegi to u siebie chcę spokojnie.

Tak wygląda rabata, w rzeczywistości te delikatne kanty są łukami Proporcje zachowane, odległości zaznaczone


Zielona linia to cisy które już rosną. Przed nimi kropami zaznaczone trzy graby fastigiata i tych jeszcze nie ma. To w sumie tyle mam haha. Dziwna ta rabata, ile razy ja siedziałam na tarasie zastanawiając się co tam wsadzić... Ale i tak za małobo nic sensownego nie wymyśliłam
Tu w ogrodzie vivy znalazłam tak posadzone graby, nawet żywopłot też cisowy

https://www.ogrodowisko.pl/watek/1525-kolorowy-ogrod-na-piasku?page=485
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 23:17, 29 mar 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Zamykam oczy i wklejam zdjęcia rzeczywiste

I widok z tarasu



Tu cisy z drugiej strony i jadłodajnia dla pędraków> No i jeszcze czereśnia, jedna z dwóch wsadzonych w zeszłym roku :



Cisy przygotowane do wsadzenia na miejsce clematisów. Jeszcze jeden rok takich wiatrów i osłona tarasu pofrunie do sąsiadów



Widzę jak dużo jest do zrobienia, wstyd mi że zmarnowałam ten rok ale naprawdę nie miałam czasu, to był organizacyjny roller coaster
____________________
Ania Pod bosymi stopami
greg66 23:51, 29 mar 2020


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4566
Aniu roboty sporo ale powoli zrobicie tak jak będzie Wam się podobało aczkolwiek nigdy nie do końca
Zawsze coś będziesz chciała zmienić (dodac, ująć id)
Nic Was nie goni wiec spokojniutko
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Helen 06:04, 30 mar 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
No powiem Ci, że szpaler cisowy robi wrażenie. Gęsty i ładnie przycięty. On był w ubiegłym roku sadzony?
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 07:38, 30 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
cisy masz zachwycające

Aniu, a nie pociągnęłabyś dalej tych brzózek? Tak żeby ścieżka szła przez środek rabaty, a nie pomiędzy dwoma rabatami?

Jeżeli na tym placyku, który się wcina w rabatę mają ciągle stać samochody, to zasłoniłabym go żywopłotem.

Przed brzózkami dałabym jeszcze jakieś drzewka. graby są zbyt masywne - coś mniejszego, delikatniejszego by mi tu pasowało. Jarząbki?



Co planowałaś pod brzozami?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Wani 08:49, 30 mar 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Helen cisy sadzone były w 2018 roku, w zeszłym roku dosadzaliśmy i te młodsze zdecydowanie nie wyglądają tak ładnie.

Asiu ten placyk nie jest na samochody, obecnie stoi tam nie nasza przyczepka a i samochodów się za dużo zrobiło bo dokupiliśmy małe autko którym dzieci wozimy do szkoły, do tego drugi nasz i mój służbowy i zrobił się parking... Może rzeczywiście warto to zasłonić, generalnie to tam chciałabym coś wyższego sadzić, właśnie żeby się zasłonić.

Brzozy... Myśleliśmy o tym ale ja nie wiem co jest nie tak u nas że już 2 się złamały, mimo palikowania nie wytrzymują wiatrów. Tam za płotem jest linia energetyczna i takie rozwiązanie wydaje mi się zbyt ryzykowne. Na rabacie z brzozami mam póki co 5 miskantów ML i w zeszłym roku była też werbena patagońska. Planuję dołożyć niższą trawę i coś kwitnącego w ilości 1,2 gatunków. W rogu pod płotem dosadzę derenia i tak sobie myślę że można by wykorzystać jego niższą odmianę Ivory Halo gdzieś na rabacie.
Koniecznie muszę gdzieś upchnąć rozchodniki, hortki, proso rózgowate mile widziane, hakonka macra w jakiejś ilości oddającej jej sprawiedliwość...Mam do dyspozycji rabatę pod płotem jeszcze

Te trzy ciemne kółka które narysowałaś to co to? Graby Twoim zdaniem definitywnie odpadają?

____________________
Ania Pod bosymi stopami
makadamia 11:53, 30 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, jeśli chodzi o linię energetyczną, to moja propozycja nie jest chyba bardziej niebezpieczna od Twojej, bo graby i tak ją przerosną (z tego co czytam, to dorastają do 10 m, a linia idzie pewnie na wysokości 5-6 m), a do tego w Twojej propozycji rosną bliżej ogrodzenia.

Gorzej z tym łamaniem się...

Może w takim razie coś takiego:
zostawić te graby tak jak chciałaś, a przed nimi dopiero ze trzy brzozy rozrzucone tak samo jak tamte poprzednie?


Może te graby trochę by wyhamowały wiatry i osłoniły brzozy?

W poprzedniej propozycji graby usunęłam, a przed brzozami zaproponowałam jarząby ale to taka luźna propozycja.

Musisz sama ocenić, które ustawienie brzóz lepiej by pasowało do obecnych nasadzeń. Ja - patrząc tylko na jedno zdjęcie - mogę mieć spaczony pogląd na rzeczywistość
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Wani 11:59, 30 mar 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Asia jak się pogoda trochę poprawi przygotuję rabatę i zrobię więcej zdjęć
Dziękuję za propozycje, muszę pomyśleć. Widzę że jak się na coś zafiksuje (graby) to trudno mi zrezygnować ale ostatecznie okazuje się że macie rację. Więc muszę się oswoić z myślą że mój pomysł być może wcale nie jest dobry

ps. W tym roku wywalam morwę którą wsadziliśmy od czapy... W zeszłym roku kupiłam wiąza carpedownii i zdecydowanie lepiej wygląda niż morwa. Oba drzewa rosnąć nie mogą więc wybór jest oczywisty.
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 12:04, 30 mar 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Asia o jakich jarząbkach piszesz? Jarząb pospolity?
____________________
Ania Pod bosymi stopami
deszczowymaj 19:32, 30 mar 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Cisy boskie och i ach
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies