Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bylinowa łąka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bylinowa łąka

Waclaw 17:58, 03 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7179
Gosialuk napisał(a)
Wacku u mnie nawet nie dałoby rady powybierać korzeni teraz, bo wszystko się lepi. W tej wierzchniej warstwie najwięcej próchnicy. Ja będę wybierać wszystko wiosną. I wtedy dołożę kompostu. Myślę, że lepiej przekopać że wszystkim, tak żeby korzenie traw były na wierzchu, przez zimę część trawy się rozłoży.


No tak, ale jeśli damy teraz obornik a korzenie trawy zostaną to trochę bez sensu takie działanie.
Czyli jednak najpierw wyplewić a dopiero później obornik i przekopać? Liczyłem na to, że trawa zgnije pod ziemią i wiosną będzie można siać.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 18:03, 03 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7179
sylwia_slomczewska napisał(a)
Część się rozłoży i użyźni ziemię wybrać tak naprawdę trzeba tylko korzenie chwastów rozłażących się rozłogami jak perz, jaskier czy podagrycznik, ewentualnie mlecza, jednoroczne i tak nie będą rosły, a nasiona potrafią w ziemi i 10 lat leżeć na różnych głębokościach, wzejdą jak warunki będą odpowiednie
Wacku powiedz bratu, że obornik zwierząt kopytnych czyli roślinożernych zawiera całą masę nasion właśnie chyba, że kupuje granulowany ten jest nasion pozbawiony( choć zawsze mnie zastanawia jak to jest robione, że niby nie zawiera)


W granulatorze wytwarza się tak wysoka temperatura, że niszczy nasiona.
Tam nie ma rozłogów. Trochę starych truskawek i trawa.
Czyli przekopać z obornikiem teraz czy plewić?
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 18:09, 03 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82181
Waclaw napisał(a)


W granulatorze wytwarza się tak wysoka temperatura, że niszczy nasiona.
Tam nie ma rozłogów. Trochę starych truskawek i trawa.
Czyli przekopać z obornikiem teraz czy plewić?

Przekopać z obornikiem odwracając skibę trawy do góry nogami, najwyżej wiosną przy plewieniu wyplewi co by ewentyalnie rosło jeszcze i tyle. Cała moja podwyższona rabata przy oczku obok gunnery jest z darni odwróconej do góry nogami i ciut przysypanej ziemią, w tą darń nie rozłożona sadziliśmy rośliny od razu. Tak samo zrobiłam w skrzyniach na truskawki, tam poszła cała darń z rowu tylko tez do góry nogami

Zastanawiająca ta temperatura, bo popatrz jak wypalali łąki to powinien łysy plac zostawać, a to po pierwszym deszczu się zieleni od świeżych wschodów, czyli temp ognia nie niszczy tych nasion. Chyba, ze w granulatorze ta temp. jest jeszcze wyższa lub dochodzi ciśnienie.....tak gdybam sobie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 19:05, 03 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7179
sylwia_slomczewska napisał(a)

Przekopać z obornikiem odwracając skibę trawy do góry nogami, najwyżej wiosną przy plewieniu wyplewi co by ewentyalnie rosło jeszcze i tyle. Cała moja podwyższona rabata przy oczku obok gunnery jest z darni odwróconej do góry nogami i ciut przysypanej ziemią, w tą darń nie rozłożona sadziliśmy rośliny od razu. Tak samo zrobiłam w skrzyniach na truskawki, tam poszła cała darń z rowu tylko tez do góry nogami

Zastanawiająca ta temperatura, bo popatrz jak wypalali łąki to powinien łysy plac zostawać, a to po pierwszym deszczu się zieleni od świeżych wschodów, czyli temp ognia nie niszczy tych nasion. Chyba, ze w granulatorze ta temp. jest jeszcze wyższa lub dochodzi ciśnienie.....tak gdybam sobie


Spróbuję go namówić na przekopanie trawy z obornikiem.
Trawa rośnie bo szybki ogień nie niszczy korzeni
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
anabuko1 20:04, 05 gru 2018


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23598
sylwia_slomczewska napisał(a)
Część się rozłoży i użyźni ziemię wybrać tak naprawdę trzeba tylko korzenie chwastów rozłażących się rozłogami jak perz, jaskier czy podagrycznik, ewentualnie mlecza, jednoroczne i tak nie będą rosły, a nasiona potrafią w ziemi i 10 lat leżeć na różnych głębokościach, wzejdą jak warunki będą odpowiednie
Wacku powiedz bratu, że obornik zwierząt kopytnych czyli roślinożernych zawiera całą masę nasion właśnie chyba, że kupuje granulowany ten jest nasion pozbawiony( choć zawsze mnie zastanawia jak to jest robione, że niby nie zawiera)

10 lat!!
To prawie cały czas jesteśmy tymi chwastami zagrożeni
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
ElzbietaFranka 22:11, 07 gru 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13966
sylwia_slomczewska napisał(a)

Przekopać z obornikiem odwracając skibę trawy do góry nogami, najwyżej wiosną przy plewieniu wyplewi co by ewentyalnie rosło jeszcze i tyle. Cała moja podwyższona rabata przy oczku obok gunnery jest z darni odwróconej do góry nogami i ciut przysypanej ziemią, w tą darń nie rozłożona sadziliśmy rośliny od razu. Tak samo zrobiłam w skrzyniach na truskawki, tam poszła cała darń z rowu tylko tez do góry nogami

Zastanawiająca ta temperatura, bo popatrz jak wypalali łąki to powinien łysy plac zostawać, a to po pierwszym deszczu się zieleni od świeżych wschodów, czyli temp ognia nie niszczy tych nasion. Chyba, ze w granulatorze ta temp. jest jeszcze wyższa lub dochodzi ciśnienie.....tak gdybam sobie






Laki wypalane. Słoma tylko sie wypali i pozyteczne robaczki, szkodliwe pal ich licho.
Korzen pozostaje w ziemi i zyje na wiosne ziemia wilgotna i odbija.

Poodwracaj co niektore darnie zielonym do dolu.
Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
sylwia_slomc... 22:18, 07 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82181
anabuko1 napisał(a)

10 lat!!
To prawie cały czas jesteśmy tymi chwastami zagrożeni

No niestety niektórymi tak Ktoś mi miejscowy ostatnio powiedział, ze nasiona niektórych drzew potrafią wzejść i po 50 latach jeśli się dobre warunki pojawią, czy to prawda nie wiem.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gosialuk 23:58, 07 gru 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5306
Wracam po przerwie, ale ładowanie laptopa zastrajkowało i musiałam zamówić nową baterię. Podczytywałam na telefonie, ale pisać na nim nie lubię.

Urszulla napisał(a)

Śliczna ta chryzantemka. Zamówiłabym u Cieboe sadzonkę małą albo nasiona. Da się z nasion uzyskać?

Kopiesz tam gdzie będziesz sadzić coś na wiosnę, tak to rozumiem. Szkodników współczuję. A terenu nie ogradzacie przed zwierzętami. Bo wiele osób musiało to zrobić żeby zwierzyna nie zjadła ogrodu.

Nasionek nigdy nie zbierałam z chryzantem, ale chryzantemy będę na wiosnę rozsadzać, to dopiszę cię do kotła

Ten przekopany teren, to właśnie pod wiosenne rozsadzanie, bo nie tylko chryzantemy będą zmieniać miejscówkę.
Całości nie mam zamiaru ogradzać, no chyba, że się dziki pojawią. Przed sarnami trochę młodych drzewek poowijałam, a jak byliny podjedzą to trudno. Mam ogrodzony tylko jagodnik: porzeczki, agresty, maliny, poziomki i winogrona. Nawet przestawialiśmy ogrodzenie, bo się w tym roku trochę powiększył.
A na zwierzątka ryjące pod ziemią żadne ogrodzenie nie podziała.

anabuko1 napisał(a)

Ano działam i ty dziarasz i..będziemy działać.
Też czekam na szybką wiosnę.
Ty to mas gorzej na tej skarpie.Ja mam równy teren .Ale co człowiek nie zrobi , jak sie zaweźmie.Las usunie!!
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły i zdrowia . to to bardzo potrzebne do tych wszelakich prac ogrodowych

Aniu dzięki za życzenia. Dzięki tobie sporo o cięciu świerków się dowiedziałam. Serby górą
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Gosialuk 00:06, 08 gru 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5306
Wacku słuchaj Sylwii i Eli one bardziej doświadczone ogrodniczki ode mnie. A i ja przy okazji nowych rzeczy się dowiaduję.
Chwasty, to utrapienie ogrodnika. Też mam problem z ich rozpoznawaniem we wczesnym stadium rozwoju. W tym roku wypieliłam czarnuszkę, bo wydawało mi się, że to marchew zwyczajna się wysiała.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Waclaw 13:47, 08 gru 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7179
Gosialuk napisał(a)
Wacku słuchaj Sylwii i Eli one bardziej doświadczone ogrodniczki ode mnie. A i ja przy okazji nowych rzeczy się dowiaduję.
Chwasty, to utrapienie ogrodnika. Też mam problem z ich rozpoznawaniem we wczesnym stadium rozwoju. W tym roku wypieliłam czarnuszkę, bo wydawało mi się, że to marchew zwyczajna się wysiała.


Ewa poradziła mi książkę o siewkach. Szukałem w Empiku ale nie znalazłem. Zamówię w necie. Skorzystam również z rad koleżanek z oznaczaniem siewek nożykami
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies