Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Jarek_S 21:51, 18 paź 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Witam Wszystkich serdecznie
Czytam o automatycznym podlewaniu od jakiegoś czasu - męczy mnie stanie z wężem Na wiosnę stawiam baniak na deszczówkę (2.5m3) wraz z pompą zanurzalną. Do tego planuję zakopać trochę rurek
Poniżej mój wstępny projekt rozmieszczenia zraszaczy (między kropkami jest 1m).

Planuję zółte i zielone zraszacze Rain Bird 5004, a pozostałe statyczne z głowicami Rain Bird R-Van. Podział na sekcję jest wstępny - docelowy po testach z wydajnością źródła (zraszacze połączone wężem ogrodowym).
Prawy górny róg skierowany jest na południe. Biały kwadrat po prawej stronie to domek który za 2-3lata znikanie - zwiększę zasięg zraszacza koło niego.
Nie wiem czy nie za dużo tych zraszaczy. Jakie są Wasze doświadczenia ze zraszaczami firmy Rain Bird, zwłaszcza z dyszami R-Van.
Proszę o opinię i sugestie bardziej oświadczone osoby w tym te macie.
Pozdrawiam
Jarek
Projekt wykonany w LibreCAD.
PiterSas 14:51, 19 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek_S napisał(a)
Witam Wszystkich serdecznie
Czytam o automatycznym podlewaniu od jakiegoś czasu - męczy mnie stanie z wężem Na wiosnę stawiam baniak na deszczówkę (2.5m3) wraz z pompą zanurzalną. Do tego planuję zakopać trochę rurek
Poniżej mój wstępny projekt rozmieszczenia zraszaczy (między kropkami jest 1m).

Planuję zółte i zielone zraszacze Rain Bird 5004, a pozostałe statyczne z głowicami Rain Bird R-Van. Podział na sekcję jest wstępny - docelowy po testach z wydajnością źródła (zraszacze połączone wężem ogrodowym).
Prawy górny róg skierowany jest na południe. Biały kwadrat po prawej stronie to domek który za 2-3lata znikanie - zwiększę zasięg zraszacza koło niego.
Nie wiem czy nie za dużo tych zraszaczy. Jakie są Wasze doświadczenia ze zraszaczami firmy Rain Bird, zwłaszcza z dyszami R-Van.
Proszę o opinię i sugestie bardziej oświadczone osoby w tym te macie.
Pozdrawiam
Jarek
Projekt wykonany w LibreCAD.

Witam.
Coś słabo czytałeś forum. Po pierwsze zraszacze musza nachodzić na siebie u Ciebie tego nie widzę (oprócz zielonej sekcji).Zacznij od poprawy z zastosowaniem tego co powiedziałem.
Z tego co się orientuję to masz za mało zraszaczy
P.S. co to znaczy "zraszacze połączone wężem ogrodowym?
Jarek_S 15:23, 19 paź 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Witam,
Może słabo to widać, ale niebieskie(ciemne) są rozmieszczone w kwadrat, a żółte co najmniej jeden zraszacz ma drugi który do niego sięga (może nie jest to idealny kwadrat). nie za bardzo wiem jak bym miał je poprawić Wieczorem zamieszczę rysunek z lepiej widocznymi zraszaczami. Nie za bardzo wiem jak poprawić strefy jasnoniebieską i czerwoną - tam faktycznie mogą być duże babole Co do testu to jak już kupię zraszacze to chcę je połączyć zwykłym wężem ogrodowym i zobaczyć czy przy czterech zraszaczach na linii źródło wody (pompa w baniaku) da radę.
Pozdrawiam Jarek
Edit: Poniżej wersja z numeracją zraszaczy i wyraźniejsza.
PiterSas 07:58, 20 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek.
Wąż ogrodowy ma inna przepustowość jak rura 1 cal.
Wyskaluj rysunek (najlepiej zwymiaruj) bo po omacku nie wiem jak ci pomóc.
Jarek_S 12:18, 20 paź 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Dzięki PiterSas Mhm. Nie pomyślałem o tym. To jak przed zakopaniem i podziałem na sekcje sprawdzić czy źródło da radę? Chciałbym jak naj mniej sekcji Pompa będzie zatapialna (1kW, wydajność 100L/min i max podnoszenia 45m).
Co do rysunku to między białymi kropkami jest 1m. Wieczorem wrzucę rysunek z wymiarami.
Edit: Poniżej rysunek z wymiarami.
PiterSas 12:56, 22 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek siedzę nad rysunkiem i delikatnie jak mam czas to się nim zajmuję.

Odnośnie wydajności pompy - ta jest OK. gorzej czy ty będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednią ilość wody na dany areał?
2,5 m3 zbiornik taka pompa zużyje w niespełna 25 min. i ta ilość wody może Ci nie starczyć na 1 razowe podlanie ogrodu.
Jarek_S 13:30, 22 paź 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Dzięki PiterSas za zainteresowanie i wsparcie baniak będzie zbierał deszczówkę, ale będzie też automat uzupełniający wodę z sieci- licznik ogrodowy. Będzie utrzymywał 500l. Czas na napełnienie będzie zrealizowany na sterowniku - opóźnieniami między sekcjami Rain Bird ESP-TM2. Co do ilości wody na 1 podlanie to inny temat - mam glinę.
PiterSas 12:08, 28 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek.
Ze względu na ten domek który ma zniknąć w projekcie są kombinacje alpejskie.
Ponizej przedstawiam rozmieszczenie zraszaczy. Ze względu ze masz glinę zraszacze nie będą mocno zalewały na siebie.


Moja propozycja to na chwile obecną nie projektować systemu w miejscu gdzie masz domek. Poczekaj na rozbiórkę i dopiero wtedy można tam "obsadzić max 4 duże zraszacze.
Jarek_S 17:32, 02 lis 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Dzięki bardzo PiterSas za pochylenie się nad moim trawnikiem Przy takim podlewaniu na pewno mi się odwdzięczy pięknym wyglądem Faktycznie przy domku są kombinacje alpejskie.
co do podziału na sekcję to u kumpla na podobnej pompie idą 4 zraszacze więc myślę, że po cztery-pięć na sekcje - zależy od wydatku - będzie ok.
Co do zraszaczy to co sądzisz o Rain Bird 5004 z dyszami MPR i dyszach rotacyjnych vran? Czytałem, że można je łączyć na jednej sekcji.
Elektrozawory myślę nad podstawowym modelem Rain Bird 100-HV.
Sterownik tak jak pisałem Rain Bird ESP-TM2.
Co do ilości wody to gdzieś czytałem, że na glinie starczy dziennie 3mm/m2. I że lepiej podlewać co 2-3dni (z sumowana dawka) niż codziennie. A Ty jakie masz w tym temacie doświadczenie?
Co do sterowania poszczególnymi sekcjami myślałem, żeby podczas jednego podlewania odpalać daną sekcje 3-4 razy na krótszy czas, aby woda miała czas wsiąknąć.
To na razie na tyle co by mi chodziło po głowie
Jeszcze raz bardzo dziękuję za wsparcie. Pewnie jeszcze nie raz tu napiszę
Miłego dnia.
Pozdrawiam Jarek
PiterSas 07:29, 03 lis 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek_S napisał(a)
Dzięki bardzo PiterSas za pochylenie się nad moim trawnikiem Przy takim podlewaniu na pewno mi się odwdzięczy pięknym wyglądem Faktycznie przy domku są kombinacje alpejskie.
co do podziału na sekcję to u kumpla na podobnej pompie idą 4 zraszacze więc myślę, że po cztery-pięć na sekcje - zależy od wydatku - będzie ok.
Co do zraszaczy to co sądzisz o Rain Bird 5004 z dyszami MPR i dyszach rotacyjnych vran? Czytałem, że można je łączyć na jednej sekcji.
Elektrozawory myślę nad podstawowym modelem Rain Bird 100-HV.
Sterownik tak jak pisałem Rain Bird ESP-TM2.
Co do ilości wody to gdzieś czytałem, że na glinie starczy dziennie 3mm/m2. I że lepiej podlewać co 2-3dni (z sumowana dawka) niż codziennie. A Ty jakie masz w tym temacie doświadczenie?
Co do sterowania poszczególnymi sekcjami myślałem, żeby podczas jednego podlewania odpalać daną sekcje 3-4 razy na krótszy czas, aby woda miała czas wsiąknąć.
To na razie na tyle co by mi chodziło po głowie
Jeszcze raz bardzo dziękuję za wsparcie. Pewnie jeszcze nie raz tu napiszę
Miłego dnia.
Pozdrawiam Jarek


Hej.
Odnośnie zraszaczy i sterownika z elektrozaworami jest OK. Ten sterownik ma moduł wi-fi ? Jeśli tak to jest fajna sprawa.
Odnośnie podlewania 3-4 razy na krótszy czas - to nie ma sensu. Możesz rozbić podlewanie na rano i wieczorem.
Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies