Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 08:20, 16 cze 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Mat2K_ napisał(a)
Uszanowanie !,

W tym roku postanowiłem własnymi siłami wykonać cały swój mini 'ogródek'. Głównie to trawa (którą będę wysiewała), ale przede wszystkim system nawadniania. Chciałbym poradzić się ekspertów - oto coo wybrałem

- system oparty na 4 strefach + linia kroplująca,
- wybrałem zraszacze i dysze Hunter - MP Rotator 1000, MP Rotator. 2000, Hunter 12A,
- wydajność źródła wody: 1,8m3/h,

Proszę Was o opinie i poprawność instalacji.




Dodatkowo:
- w strefie różowej wykorzystałem MP1000 i MP2000 - nie jestem pewnie poprawności takiego zastosowania,
- założyłem że każda strefa ma wydajność 30l/min - i z tego przeliczałem czy się zmieściłem - ale nie. wiem czy to jest w 100% poprawne,
- czy mogę linie kroplującą spiąć razem ze strefą zieloną ?

Z góry dziękuję za pomoc.


Hej.
Nie widzę obrazka
giepard 13:11, 19 cze 2021

Dołączył: 19 cze 2021
Posty: 1
Witam
Mam takie pytanie ponieważ nie bardzo rozumiem jak zaplanować a raczej jak dość ile można np. dać maksymalnie zraszaczy na jednej sekcji przyjmujac że:

wiaderko wody 10L napełniam w 12 sekund.

10:12x 3.6 = 3m3/h ciśnienie ok. 3 - 3.5 bara zależy od pory dnia.

teraz chciałbym prosić zeby ktoś mogł mi troszke tak "łopatologicznie" wytlumaczyć jak moge dalej na podstawie tych danych i na podstawie tabelki zraszacza rain brid 5000 wyliczyć ile sztk. moge wrzucic na sekcje oraz ew. jakie dane sa lub co musze wziasc pod uwage przyjmujac ze bedzie wszystko na rurze PE 25mm. dajmy na to.

Pozdrawiam
frytek1986 15:26, 20 cze 2021

Dołączył: 20 cze 2021
Posty: 1
Bardzo proszę o pomoc przy rozmieszczeniu elementów systemu nawadniania. Robi to firma ale ich "propozycja" rozmieszczenia zraszaczy to jakiś dramat (jest tego 1/2 tego co wstawiam niżej).

Chciałbym ustalić jak to ma być zrobione, żeby było dobrze. Całość na być na systemie i elementach Hunter.

Ogród ma nieforemny kształt i największy problem mam z tymi "chudymi" paskami - np. ten najbardziej po prawej stronie. Szerokość 1x długość 5m. Jakie zraszacze użyć i jak je ustalić aby było dobrze? Widzę, że te standardowe rotacyjne są na min 2,5m więc odpadają. Jak to się rozwiązuje?

Od "zewnętrznej" z każdej strony dookoła jest żywopłot/rabata - z linią kroplującą. Od "Wewnętrznej" jest dom z tarasem.

Wiadro 14s Zasilanie z sieci: 10:14*3,6 = 2,57m3/h ciśnienie: nie wiem bo jest ogród wpięty przed reduktor ale będzie ok 4-5barów.

PiterSas 11:18, 23 cze 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
frytek1986 napisał(a)
Bardzo proszę o pomoc przy rozmieszczeniu elementów systemu nawadniania. Robi to firma ale ich "propozycja" rozmieszczenia zraszaczy to jakiś dramat (jest tego 1/2 tego co wstawiam niżej).

Chciałbym ustalić jak to ma być zrobione, żeby było dobrze. Całość na być na systemie i elementach Hunter.

Ogród ma nieforemny kształt i największy problem mam z tymi "chudymi" paskami - np. ten najbardziej po prawej stronie. Szerokość 1x długość 5m. Jakie zraszacze użyć i jak je ustalić aby było dobrze? Widzę, że te standardowe rotacyjne są na min 2,5m więc odpadają. Jak to się rozwiązuje?

Od "zewnętrznej" z każdej strony dookoła jest żywopłot/rabata - z linią kroplującą. Od "Wewnętrznej" jest dom z tarasem.

Wiadro 14s Zasilanie z sieci: 10:14*3,6 = 2,57m3/h ciśnienie: nie wiem bo jest ogród wpięty przed reduktor ale będzie ok 4-5barów.


Ten projekt zawiera błędy.
Zobacz że są miejsca gdzie przebija zielony kolor - tam może być za mało wody.
Jeśli chodzi o wąskie paski to zobacz dysze z serii dysz prostokątnych np. LCS-515....
martinforester 02:35, 02 lip 2021

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 10
Witam, mam jedno pytanie...

- przed rozdzielaczem mam filtr antypiaskowy dyskowy, niestety układ działa poprawnie tj. po otwarciu elektrozaworu ma około 5 bar ale tylko podczas pierwszego uruchomienia. Za drugim i każdym kolejnym woda ledwie leci i jest nawet mniej niż 1 bar. Usunąłem filtr i teraz za każdym razem jest 5 bar. Filtr po rozkręceniu prawie czysty, tylko kilka ziarenek piachu. Co może być przyczyną?
PiterSas 07:30, 05 lip 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
martinforester napisał(a)
Witam, mam jedno pytanie...

- przed rozdzielaczem mam filtr antypiaskowy dyskowy, niestety układ działa poprawnie tj. po otwarciu elektrozaworu ma około 5 bar ale tylko podczas pierwszego uruchomienia. Za drugim i każdym kolejnym woda ledwie leci i jest nawet mniej niż 1 bar. Usunąłem filtr i teraz za każdym razem jest 5 bar. Filtr po rozkręceniu prawie czysty, tylko kilka ziarenek piachu. Co może być przyczyną?

Hej.
Jaką średnicę ma filtr (na przyłączu) w stosunku do rury przyłączeniowej oraz jaką ma filtrację (mesh lub mikro)?
Muskat 12:07, 07 lip 2021

Dołączył: 07 lip 2021
Posty: 1
Witam jestem na ostatnich etapach budowy i pomyślałem o nawadnianiu. Na starcie problem, słabe zródło wody. Podłączyłem tymczasowo wyprowadzenie na ogród przez wąż ogrodowy w rozdzielni. Puściłem wodę i słabo... Reduktor na 3bary na zewnątrz jest podobnie. Wydatek wody mizerny wyszło wyszło jakieś 6-6,5L na 20sek! Co daje 1,1-1,2m3/h mierzone na wodomierzu, zwiększyłem ciśnienie do 4bar i tylko minimalnie większy przepływ 1,3m3. Tak więc mizeria. Złączki pex prawdopodobnie dają o sobie znać...

Teraz sprawa ogrodu w około ogrodzenia chcę puścić linie kroplujące będzie tego ze 100m.Plus ewentualnie dodatkowa z czasem do szklarni.

Wymiary trawnika to kwadrat jakieś 18x18m możliwe że troszkę więcej.

Myślę że będzie zestaw rain bird na 6 sekcji.
4 sekcje na ogród z dyszami mpr30 następujące:
1. 4 narożne 90st
2. 2 boczne 180st
3. 2 boczne 180st
4. 1 na środku 360st

Czy to ma szanse ogarnąć?

Teraz jeszcze pytanie teoretyczne.
1. Czy można mieszać na jednej sekcji dysze 90st i 180st? Wtedy bym sekcje zgrupował w jednej okolicy czyli np. jedna strona 90st+180st+90st wyszło by mniej dublowania rur.
2. Czym się różnią te dysze rain birda na przykład 3.0 od dysz serii mpr? Nie widziałem ich pracy i chciał bym zobrazować sobie różnice. Dysza 3.0 ma większy zasięg a mpr większe nawodnieni.
3. Mam zbiornik na deszczówkę czy ktoś się orientuje czy pompa typu Omnigena MultiDiver 1200 Auto lub odpowiednik IBO Multi IP dadzą radę przy takim nawadnianiu. Może ktoś ma i wie jaki jest uzysk wodny tych pomp. Bo w teorii pięknie ale w praktyce może być zupełnie inaczej.

Do instalacji nawodnienia jeszcze troszkę czasu, trawnik chcę zakładać za ponad miesiąć. Jeszcze dużo innych prac na budowie, ale w wolnej chwili zrobił bym wykop pod rury. Myślę jakies 10-15cm starczy na ten moment? Na obecną ziemie przyjdzie jeszcze krecia siatka i jakieś 8-10cm ziemi

Teraz się zastanawiam czy jest możliwa rezygnacja z narożnych 90st zraszaczy. Wykorzystanie tylko 4x 180st + 1x 360st, Pokrycie wydaje się zachowane przy samych zraszaczach środkowe 360 dodatkowo podlewa.
Coś jak na rysunku (zraszacze rain birda nie gardeny rysunek poglądowy)


Czy jedyne prawidłowe rozwiązanie tak jak opisane na początku to:

martinforester 14:20, 26 lip 2021

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 10
PiterSas napisał(a)

Hej.
Jaką średnicę ma filtr (na przyłączu) w stosunku do rury przyłączeniowej oraz jaką ma filtrację (mesh lub mikro)?


Witam, przepraszam że tak późno odpisuję, dziękuję za zainteresowanie.
Rura przyłączeniowa to 32mm, następnie złącze kolankowe 32mm/1", potem zawór kulowy 1" i dopiero filtr dyskowy 1" i za filtrem kolanko kolektorowe 1" i dalej do kolektora. Bez filtra działa wszystko 100%, na razie tak używam, ale nie wiem jak długo zraszacze podziałają, piasek występuje bo woda z pompy głębinowej.

Mesh 120
Kokesz 11:10, 28 lip 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Wstawiłam pytanie w innym wątku ale tutaj też poproszę o podpowiedź

https://www.ogrodowisko.pl/watek/5799-nawadnianie-linia-kroplujaca?page=4#post_2
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Suzita 22:14, 26 wrz 2021

Dołączył: 26 wrz 2021
Posty: 1
Witajcie.

Czy ktoś z szanownego grona wie jak policzyć ile mogę maksymalnie sztuk zraszaczy zastosować na jednej sekcji? Posiadam dane wydajności wody poprzez miernik Toro, który podaje przepływ wody w galonach i ciśnienie w psi.


Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies