Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Bony 09:19, 07 cze 2021

Dołączył: 07 sty 2021
Posty: 7
Chodzi mi o waz 16mm lub 25mm i do tego wbijane emitery pod kazda rosline w zw.z nieregularnym nasadzeniem.Czyli 16mm wg.Ciebie wystarczy?
PiterSas 13:26, 07 cze 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Bony napisał(a)
Chodzi mi o waz 16mm lub 25mm i do tego wbijane emitery pod kazda rosline w zw.z nieregularnym nasadzeniem.Czyli 16mm wg.Ciebie wystarczy?


A znasz przepływ wody?
Każdy emiter ma określoną wydajność, najpierw musisz policzyć czy Ci wody starczy. Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad linią kroplującą z kompensacja (tańsza niż cena węża plus emitery).
Jeśli chodzi o linie kroplującą pamiętaj że możesz ją formować (możesz zrobić "tzw. esy" - od kształtu litery S) ona ma dziurki co ok. 30 cm i całkiem nieźle podlewa
Bony 13:46, 07 cze 2021

Dołączył: 07 sty 2021
Posty: 7
Zastanawialem sie na linia ale sa miejsca gdzie mam zasadzone tuje co 60cm a sa inne rosliny co 120-130cm.Moze wyjsc ze bede podlewal zamiast roslin przestrzenie miedzy nimi dlatego chcialem sam montowac emitery przy kazdej.
PiterSas 12:05, 08 cze 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Bony napisał(a)
Zastanawialem sie na linia ale sa miejsca gdzie mam zasadzone tuje co 60cm a sa inne rosliny co 120-130cm.Moze wyjsc ze bede podlewal zamiast roslin przestrzenie miedzy nimi dlatego chcialem sam montowac emitery przy kazdej.

Weź pod uwagę że korzenie rosną dużo dalej niż 60 cm...
Bony 12:40, 08 cze 2021

Dołączył: 07 sty 2021
Posty: 7
PiterSas napisał(a)

Weź pod uwagę że korzenie rosną dużo dalej niż 60 cm...

Mam dwie strony ogrodu do nawodnienia jedna tuje co 65cm druga rosliny mieszane roznych gatunkow posadzone co okolo 120-130cm.Co polecasz polozyc w takim razie zeby było najwydajniej i prawidłowo?
PiterSas 14:04, 08 cze 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Bony napisał(a)

Mam dwie strony ogrodu do nawodnienia jedna tuje co 65cm druga rosliny mieszane roznych gatunkow posadzone co okolo 120-130cm.Co polecasz polozyc w takim razie zeby było najwydajniej i prawidłowo?

Dla tuj najlepiej linia kroplująca dla pozostałych wąż z kroplownikami
kuzikowa 14:14, 10 cze 2021

Dołączył: 10 cze 2021
Posty: 6
Chcielibyśmy założyć system nawadniający Toro (jeszcze nie ma ogrodu). Zastanawiam się nad zleceniem samego projektu profesjonaliście a wykonanie zrealizować we własnym zakresie.
Pytanie do Pani Danusi czy wykonujecie tylko projekty (bez zakładania systemu)?
I jaki jest mniej więcej koszt samego projektu (działka 830 m2 minus pow. zabudowy 216m2 i bruk około 80m, czyli zostaje około 530m2 ogrodu w tym trawnik około 300m2 a reszta to rabaty).
PiterSas 07:39, 11 cze 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
kuzikowa napisał(a)
Chcielibyśmy założyć system nawadniający Toro (jeszcze nie ma ogrodu). Zastanawiam się nad zleceniem samego projektu profesjonaliście a wykonanie zrealizować we własnym zakresie.
Pytanie do Pani Danusi czy wykonujecie tylko projekty (bez zakładania systemu)?
I jaki jest mniej więcej koszt samego projektu (działka 830 m2 minus pow. zabudowy 216m2 i bruk około 80m, czyli zostaje około 530m2 ogrodu w tym trawnik około 300m2 a reszta to rabaty).
.
Hej
To grupa ogólna, napisz do Danusi priv. Dodatkowo musisz napisać jakie masz parametry źródła wody (wydajność i ciśnienie) oraz ukształtowanie terenu względem stron świata (gdzie jest N a gdzie S) najlepiej dołączając rysunek działki. Dodatkowo zastanów się czy nie trzeba zrobić najpierw projektu ogrodu a dopiero potem stystemu nawadniania.
530 m to spory areał i myślę ze samej trawy z tujami nie chcesz mieć.
repley 09:49, 11 cze 2021

Dołączył: 11 cze 2021
Posty: 1
Hej!
Miło mi dołączyć do grona forumowiczów. Jak to zwykle bywa, zarejestrowałem się bo mam pytanie do ekspertów.

Zmagam się właśnie z systemem nawadniającym trawnika, wykonałem projekt nawadniania i zastanawiam się czy o niczym nie zapomniałem. Bardzo prosiłbym o zerknięcie waszym doświadczonym okiem.

Założenia:
- projekt nawadniania trawnika, do tego będą jeszcze linie kropelkujące na rabaty, nie ujęte w projekcie,
- jedno podejście wody,
- 4 zawory automatyczne,
- brak spryskiwaczy na środku trawnika, ze względu na dzieci.

Mat2K_ 17:38, 13 cze 2021

Dołączył: 13 cze 2021
Posty: 4
Uszanowanie !,

W tym roku postanowiłem własnymi siłami wykonać cały swój mini 'ogródek'. Głównie to trawa (którą będę wysiewała), ale przede wszystkim system nawadniania. Chciałbym poradzić się ekspertów - oto coo wybrałem

- system oparty na 4 strefach + linia kroplująca,
- wybrałem zraszacze i dysze Hunter - MP Rotator 1000, MP Rotator. 2000, Hunter 12A,
- wydajność źródła wody: 1,8m3/h,

Proszę Was o opinie i poprawność instalacji.




Dodatkowo:
- w strefie różowej wykorzystałem MP1000 i MP2000 - nie jestem pewnie poprawności takiego zastosowania,
- założyłem że każda strefa ma wydajność 30l/min - i z tego przeliczałem czy się zmieściłem - ale nie. wiem czy to jest w 100% poprawne,
- czy mogę linie kroplującą spiąć razem ze strefą zieloną ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies