Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 08:28, 27 wrz 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Suzita napisał(a)
Witajcie.

Czy ktoś z szanownego grona wie jak policzyć ile mogę maksymalnie sztuk zraszaczy zastosować na jednej sekcji? Posiadam dane wydajności wody poprzez miernik Toro, który podaje przepływ wody w galonach i ciśnienie w psi.


Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Hej.
Musisz zapodać jakiś schemat swojej działki bo sama wydajność z ciśnieniem nic Ci nie da.
Trzeba mniej więcej wiedzieć jakie zraszacze chcesz zamontować (o jakim zasięgu) o jakiej wydajności i do tego dobrać ilość sekcji.
Pozdrawiam
tabweg 15:09, 04 paź 2021

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 6
Witam,

proszę o poradę.


Tak wygląda mniej więcej teren przed domem.

1. Szare to kostka brukowa - pod kostką mam poprowadzone rury fi40 (oznaczone niebieskimi kreskami), aby można było w nich poprowadzić rury do zraszaczy jakby co.

2. Studnia jest daleko, jakieś 70-80m od drogi.

3. Właśnie jestem na etapie równania terenu i chciałem przed zasiewiem pociągnąć rury do zraszaczy, ale nie wiem w których miejscach najlepiej.

Rura fi 20 czy fi 25? I na jakiej głębokości?
Chciałbym teraz przed zasiewem trawy puścić rury, chyba, że to nie ma sensu i lepiej jak już będzie trawnik?

I ta długa rura od studni to wystarczy fi 25 czy lepiej fi 32?
To zapewne zależy też od pompy?

W studni na razie jest pompa Gardena 4000i (powierzchniowa) i pompuje ok 1200 litrów na godzinę. Ale w wodzie niestety jest trochę piasku.
Może docelowo jakaś głębinowa antypiaskowa, ale jeszcze nie wiem.

Ja podłączę zraszacz rotacyjny wężem 3/4" (jakieś 50m) i do tego jeszcze na końcu 30m węża 1/2" to ten zraszacz podlewa średnicą ok 15m, więc wydaje mi się, że nie jest źle jeśli chodzi o wydatek wody (ale się nie znam).

Z mojego panu wynika, że mam takie 2 pasy po 3m i 4m - wieć tu zapewne potrzebne jakieś małe statyczne zraszacze? Ale jakie? Coś polecacie?

Zakładam, że woda nie powinna się lać na podjazd? W sumie może stać auto.
Ale na ścieżkę do furtki też nie powinna czy może?

Ale generalnie najważniejsze czy teraz osadzić same rury i jeśli tak to jaka średnica?

Pozdrawiam,
Tomek
tabweg 15:10, 04 paź 2021

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 6
Dołączam zdjęcie.


Trawnik zakąłdany to ten jaśniejszy kolor zieleni.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
PiterSas 08:39, 08 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
tabweg napisał(a)
Witam,

proszę o poradę.

Również witam
tabweg napisał(a)


Tak wygląda mniej więcej teren przed domem.

1. Szare to kostka brukowa - pod kostką mam poprowadzone rury fi40 (oznaczone niebieskimi kreskami), aby można było w nich poprowadzić rury do zraszaczy jakby co.

2. Studnia jest daleko, jakieś 70-80m od drogi.

3. Właśnie jestem na etapie równania terenu i chciałem przed zasiewiem pociągnąć rury do zraszaczy, ale nie wiem w których miejscach najlepiej.

Bez projektu dostosowanego do uwarunkowań wodnych wkopywanie rurek jest bez sensu.
tabweg napisał(a)

Rura fi 20 czy fi 25? I na jakiej głębokości?

rura 25 Ci wystarczy
tabweg napisał(a)

Chciałbym teraz przed zasiewem trawy puścić rury, chyba, że to nie ma sensu i lepiej jak już będzie trawnik?

I ta długa rura od studni to wystarczy fi 25 czy lepiej fi 32?
To zapewne zależy też od pompy?
Przy takiej odległości od studni nawet 40 bym pociągnął.
tabweg napisał(a)

W studni na razie jest pompa Gardena 4000i (powierzchniowa) i pompuje ok 1200 litrów na godzinę. Ale w wodzie niestety jest trochę piasku.
Może docelowo jakaś głębinowa antypiaskowa, ale jeszcze nie wiem.

Wydajność pompy nie za duża ok. 20 l/min. lepsza by była w okolicach 60l/min. (3600l/h) i ciśnieniu ok.3-4 Bar. Oczywiście zastąp tą pompę jakąś antypiaskową bo zatrzesz tą co masz.
tabweg napisał(a)

Ja podłączę zraszacz rotacyjny wężem 3/4" (jakieś 50m) i do tego jeszcze na końcu 30m węża 1/2" to ten zraszacz podlewa średnicą ok 15m, więc wydaje mi się, że nie jest źle jeśli chodzi o wydatek wody (ale się nie znam).

1 podłączony zraszacz będzie działał, a np. 4 lub 5 na jednej sekcji Ci nie pociągną
tabweg napisał(a)

Z mojego panu wynika, że mam takie 2 pasy po 3m i 4m - wieć tu zapewne potrzebne jakieś małe statyczne zraszacze? Ale jakie? Coś polecacie?
Najpierw nowa pompa - potem projekt rozmieszczenia zraszaczy - potem podział na sekcje - następnie praca montażowa.
tabweg napisał(a)

Zakładam, że woda nie powinna się lać na podjazd? W sumie może stać auto.
Ale na ścieżkę do furtki też nie powinna czy może?
Woda lana na podjazd często moze spowodować jego przebarwienie (rude wykwity od żelaza w wodzie) a ogólnie podlewanie najbardziej wydajne jest w godzinach nocnych.
tabweg napisał(a)

Ale generalnie najważniejsze czy teraz osadzić same rury i jeśli tak to jaka średnica?

Pozdrawiam,
Tomek

Gardenarium 20:20, 08 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kaazeet napisał(a)
Witam,
jestem na etapie planowania systemu nawodnienia. Nawodnienie mam podzielone na 6 sekcji. Zraszacze- Gardena OS140. Woda pozyskiwana będzie ze starej kopanej studni- pompa Omnigena Multi TP1000. Potrzebuję porady jak wykonać zdanie: gdy włącza otwiera się np. elektrozawór 1 (sekcja 1) to co zastosować, by pompa również wtedy się włączała? I tak kolejno, kończy się sekcja 1, pompa się wyłącza. Następnie otwiera się 2 elektrozawór i znów następuję załączenie pompy itd. Proszę również o poradę jakie elektrozawory, programator zastosować. Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiterSas 20:20, 08 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z skecje-pompa, zakładanie nawodnienia zamkn.

kaazeet napisał(a)
Witam,
jestem na etapie planowania systemu nawodnienia. Nawodnienie mam podzielone na 6 sekcji. Zraszacze- Gardena OS140. Woda pozyskiwana będzie ze starej kopanej studni- pompa Omnigena Multi TP1000. Potrzebuję porady jak wykonać zdanie: gdy włącza otwiera się np. elektrozawór 1 (sekcja 1) to co zastosować, by pompa również wtedy się włączała? I tak kolejno, kończy się sekcja 1, pompa się wyłącza. Następnie otwiera się 2 elektrozawór i znów następuję załączenie pompy itd. Proszę również o poradę jakie elektrozawory, programator zastosować. Pozdrawiam

Pracą pompy steruje programator otwierając poszczególne sekcje- elektrozawory.
Zraszacze firmy Gardena nie mają podanych parametrów wydatku wody - robisz tylko na czuja ile zraszaczy pociągnie jedna sekcja.....
Do pompy albo dajesz hydrofor albo wyłącznik ciśnieniowy z funkcja wyłączenia w przypadku suchobiegu.
kaazeet 20:20, 08 paź 2021

Dołączył: 08 paź 2021
Posty: 2

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z skecje-pompa, zakładanie nawodnienia zamkn.

Dziękuje za odpowiedz. A mógłbyś polecić inne zraszacze niż gardena, która wymieniłem? Chodzi mi o zraszacze o prostokątnym działaniu. Pozdrawiam
PiterSas 10:07, 11 paź 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
kaazeet napisał(a)
Dziękuje za odpowiedz. A mógłbyś polecić inne zraszacze niż gardena, która wymieniłem? Chodzi mi o zraszacze o prostokątnym działaniu. Pozdrawiam

Np. MPR15 rainBird lub Hunter LCS lub RCS.... szukaj jako dysze specjalne
RaFFaU 18:00, 15 paź 2021

Dołączył: 15 paź 2021
Posty: 1
Witam serdecznie, właśnie zaczynam projekt nawadniania ogrodu.
Mam do podlania trawnik o szerokości 2,5m i długości 14,6m, nie wiem jak do tego podejść aby było dobrze. Mam taki pomysł, co sądzicie?

Dysze raczej statyczne HE-VAN z uwagi na krótki promień.
Gardenarium 18:31, 17 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, po rogach muszą być zraszacze a każdy powinien dolewać do następnego. Za rzadko są i brakuje w rogach. Będą martwe pola.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies