Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Oswajanie ogrodowe, czyli work in progress

Pokaż wątki Pokaż posty

Oswajanie ogrodowe, czyli work in progress

Poppy 20:13, 01 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
tulucy napisał(a)
Tak się snuję wieczornie i oglądam co tam w oko wpadnie i wpadło mi takie coś i tak mi się skojarzyła ta dyskusja u Ciebie o domkach ogrodnika
domek


Lucjo, dziekuje slicznie.
Nie tyle w temacie domokow ogrodnika, co tego waskiego przejscia
do wykorzystania
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Poppy 20:17, 01 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Ania111 napisał(a)
Witam serdecznie

Jestem zauroczona twoim różami nie jestem ich nawet w stanie opisać słowami .

A pózniej te dalie... cudowne .

Bardzo chętnie będę zagladać do twojego ogrodu i czerpac inspirace i nie ukrywam że czekam na wiecej.
Bardzo dziękuje i pozdrawiam

Witaj Aniu,
ciesze sie, ze Ci sie moje kolory podobaja
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Poppy 20:25, 01 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Pszczelarnia napisał(a)

A jakie rośliny lubisz najbardziej do tego ogrodu?

z podziałem na drzewa, krzewy (powinny być w zasadzie tylko strukturalne wartościowe dla zimy - w lecie to nie ma znaczenia)

i byliny z wieloletnimi (trawy?)




Rosliny? B mi zalezy na tych wlasnie zimowych. Nie musza byc zimozielone, te w duzych ilosciach sa dosc opresyjne.

Drzewa:

Amelanchier juz jest, i te dwa owocowe.
Loquat zimozielony na pewno gdzies trafi z tylu.
Persimmon nie wiem, ale kusi, jesienia by sie pieknie dopelnialy ze swidosliwa: pomaranczowe owoce Persimona, i pomaranczowe liscie SS.
Mam tez magnolie genie w donicy (troche jak drzewo, troche jak krzew.

Krzewy:

Zimozielone
:
mahonia (uwielbiam je wszystkie),rosnie przy murze, znosi ciecie kwitnie jesien/zima/wiosna, zalezy od roku, pachnie.

camellia Mam dwie, w donicach, calkiem mozliwe, ze na zawsze, najpradopodobniej jedna oddam, na pewno zostanie swiateczna yuletide).one nie moga rosnac tam, gdzie oswietla je slonce od wschodu, wiec raczej trafia na prawa strone. yuletide kwitnie listopad/grudzien/stycznien, ta druga dopiero wiosna. Znosza ciecie i formowanie, mozna ta druga nawet prowadzic na plasko, juletide raczej nie.

Fatsia japonica. B wolno rosnie, moze dlatego, ze byla w donicy. teraz rosnie pod garazem. Bez problemu znosi ciecia. Kwitnie jesienia.

Sarcococca, z tych mniejszych, jak buksowa nieduza kulka w sumie, tez mozna ciac. Kiwtnie zima, pachnie.Rosnie kolo mahoni, ale ma tam za duzo slonca, chyba woli byc bardziej w cieniu, do przesadzenia

Mam w jednej donicy zimozielonego pierisa ze skimmia. Maja isc do jednej donicy pod murem.

Jest jeszcze zimozielone drzewko oliwkowe. Tzn sa trzy: dwa w warzywniku, razem z innymi zimozielonymi ziolami. Jedna jeszcze bez konkretnego przydzialu.

mam tez miniaturowe drzewko truskawkowe w donicy. Moze pojsc do warzywnika,na taras, b wolno rosnie, mozna formowac.

Nie chce rododendronow i azalii.

Niezimozielone

Marzy mi sie ktras z daphne, nalepiej taka wolnorosnaca o luznym pokroju jak Daphne bholua 'Jacqueline Postill', albo pokrewna.

przerozne hortensje, glownie do cienia, rosna kolo domu, po prawej

Fuksja, roznaca przy domu na rabacie po prawej w cieniu. W tym roku ma praktycznie 2m, mozna ciac, jak sie chce i tne. zwiewna, nie zabiera swiatla. Zima jest bez znaczenia.

Mam tez bananowca
Wydaje mi sie, ze ok.

Pnacza tez jakies mam, glownie na plocie po prawej. NIe sa zimozielone, poza miniaturowym jeszcze clematisem, inne traca liscie. Mam jeszcze jasmin, Trachelospermum jasminoides, ale w donicy. Myslalam, aby rosl w skrzyniach przy murze, ale widze, ze w donicy tak sobie daje rade, chociaz kwitnie. Sasiadka dopytywala kilka razy, czy przypadkiem nie mam ochoty puscic go na sciane ich garazu


Byliny:
bede potrzebowala wiekszych ilosci do cienia. Mam zurawki, tiarelle, kilka paproci,dwie rozne brunery,ale chcialabym tez takie kwitnace na bialo, miodunke (ta sie nie sprawdza w calkowitym cieniu), ze 3-4 rodzaje host, pierwiosnki, jakes ciemierniki, bergenie (idealne do cienia nawet calkowitego), jezyczke do polcienia,ze 3 tawulki, ale na razie tak sobie radza,skalnice (swietnie sie uzupelnia z kwitnacymi zurawkami, pozniej zadarnia), serduszke biala, kupilam teraz rutewke, by dodac wysokosci, rozne zawilce wiosenne i jesienne.
moze kiedys kupie swiecznice, na pewno gillenie, biala, byc moze epimedium, tez kwitnace na bialo.
byc moze o czyms zapomnialam, ale generalnie rabata cienista wyglada ok, teraz ja troche poszerze.

Wiekszy problem jest z roslinami na slonce, ciezej im sie zrobilo

Mam roze, szalwie i dalie.Ulubiony zestaw poznego lata.

Do skrzyn pod murem bym chciala tez bambusa, ale nie jestem pewna.
Chriss Moss ma go w podobnych skrzyniach, jakie mam i ja.
http://chrismossgardens.com/Stockwell

____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
mira 20:46, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Poppy napisał(a)








Fuksja, roznaca przy domu na rabacie po prawej w cieniu. W tym roku ma praktycznie 2m, mozna ciac, jak sie chce i tne. zwiewna, nie zabiera swiatla. Zima jest bez znaczenia.

i



Masz może fotkę tej fuksji?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Poppy 21:24, 01 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
mira napisał(a)


Masz może fotkę tej fuksji?


Miro, mam. Na szybko te, ktore wstawialam wczesniej. Teraz jest wyzsza, musze przejrzec ostatnie zdjecia, albo zrobic nowe.



https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/187/1878108/original.JPG

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/188/1888522/original.JPG
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Kasia_CS 14:10, 03 paź 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Zmierzyłam tą moją rabatę różaną i nawet o schemat się pokusiłam Zapraszam
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
mrokasia 13:16, 22 paź 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17958
Poczytałam o drzewach i krzewach i połowy nie znam... inny klimat .
Fajna ta inspirka od Lucy.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
vita 20:56, 26 paź 2019


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 3979
Ojej, to się dzieje, lubię najbardziej
Na mur koniecznie trzeba coś puścić, acz delikatnie, bo mur przecudny.
Czekam na relacje i fotki.
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Milka 10:37, 03 lis 2019


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457

Fuksja, roznaca przy domu na rabacie po prawej w cieniu. W tym roku ma praktycznie 2m, mozna ciac, jak sie chce i tne. zwiewna, nie zabiera swiatla. Zima jest bez znaczenia.
**********
Ciekaw informacja na temat fuksji. Czy one i u mnie poradzą sobie w gruncie? Jak z nimi postępować od jesieni do wiosny, na razie jedna kwitnie, druga zgubiła liście i nowe wypuściła.
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Poppy 22:55, 04 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
mrokasia napisał(a)
Poczytałam o drzewach i krzewach i połowy nie znam... inny klimat .
Fajna ta inspirka od Lucy.

No fajna
Inny klimat, troche, i mniejszy ogrod
Doczytalam, ze tez masz Ballerine, beda sie wiec scigac ze wzrostem, chociaz moja pewnie duzo mniejsza.
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies