Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w budowie - nieustającej

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w budowie - nieustającej

Gabriela 11:21, 26 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Joku napisał(a)
Zaciekawił mnie twój wianek hortensjowy. Suszysz wcześniej kwiatostany?


Nie, kwiatostany hortensji suszą się w piance czy w bukietach. Tak jest zdecydowanie lepiej, układa się wianek ze świeżo ściętych kwiatów, bo są żywe, miękkie i nic się nie kruszy. Kwiatostany trzeba podzielić na mniejsze kawałki na krótkich łodyżkach i ciasno wkładać w piankę. Z całych kwiatów nie da się zrobić ładnego wianka, bo są różnej wielkości i na wianku zostałyby "buły".
____________________
Ogród w budowie nieustającej
popcorn 11:24, 26 sie 2013


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Gabrysiu, moja brzoskwinia podobnie obsypana owocami, ale zdecydowanie późniejsza, jeszcze ze 2 tyg myślę. Twoja cudna pokażesz proszę całe drzewo? nie bardzo wiem jak ciąć tę brzoskwinie
wianek super, czarnuszka też
____________________
Mój nowy ogródek
Gabriela 11:25, 26 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
mira napisał(a)
ale piękna porcja smaków, aż ślinka poleciała i penie dziś kupię

fajnie radzisz sobie z przestrzenią, wcześniej ta liliowcowa grządka teraz hortensjowa - to da efekt i wtedy już nie ominę Twojej posiadłości
a te hortensje szpaler będą obłędne - moja koleżanka taki ma i wygląda to ekstra

reasumując czarnuszka do poszukania, a dalie śmiało z nasion produkujemy tylko mus takie nasiona poszukać

mam niedosyt daliowej rabatki
a !! trawy cytrynowej zapomniałam pogratulować bo pamiętam etap wczesny produkcji - ale to frajda mieć taki efekt co ?


Szpaler z hortensji jest u Dzidki, wspaniały nawet teraz jak zastrajkowały z kwitnieniem, zresztą widziałaś.

Dalie z nasion u Kasi są od Sarah Raven, będzie można zamówić. Naprawdę jestem pod wrażeniem tych odmian. W ogóle coraz bardziej podobają mi się dalie pojedyncze, tzw. anemonowe na ciemnych łodygach.

Czarnuszkowymi nasionami chętnie się podzielę.

A co do trawy cytrynowej, to faktycznie jest cytrynowa, ale do czego jej użyć? Kuchni tajskiej nie praktykuję.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 11:32, 26 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
popcarol napisał(a)
Gabrysiu, moja brzoskwinia podobnie obsypana owocami, ale zdecydowanie późniejsza, jeszcze ze 2 tyg myślę. Twoja cudna pokażesz proszę całe drzewo? nie bardzo wiem jak ciąć tę brzoskwinie
wianek super, czarnuszka też


Późniejsze, wrześniowe też mam jeszcze dwie.
Drzewo jest prowadzone na płasko, przy podporze pod murem, ale na początku zmarzło i teraz od pnia odchodzą dwie skrzyżowane grube gałęzie, a od nich mnóstwo cieńszych.
Tnie się wcześnie wiosną, jak kwitnie, bo wtedy widać co gdzie zmarzło. Nie żałować kwiatów, to jest trudne, ale tak trzeba. Gałęzie trzeba skracać tak żeby miały najwyżej niewiele ponad 2 metry wysokości i przerzedzać gałązki. Latem i tak wyrośnie mnóstwo nowych .
Brzoskwinie owocują na końcach pędów, a dołem gałęzie się ogałacają, co utrudnia zrywanie i sprawia że drzewko brzydnie, bo staje się łyse od dołu.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 18:27, 27 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Cd o brzoskwiniach dla Karoliny i zainteresowanych:

Tak krzaczasto rosną sobie dwa drzewa wyhodowane z pestek, mają ok. 2,5 m wysokości.



Ponieważ co roku drzewko jest mocno cięte, owoce tworzą się w zasięgu rąk i niewiele wyżej:



A powyżej są pędy młode, które wyrosły od wiosny tego roku, jest ich bardzo dużo, więc w znakomitej większości zostaną wycięte w przyszłym roku na wiosnę:



A tutaj rośnie trzecia brzoskwinia przy murze domu, rozpięta na podporach. Wiosną zostaje naprawdę niewiele gałęzi, ale przyrost gałęzi jest bardzo szybki.




Poniżej widać, że brzoskwinia kiedyś była prowadzona "po Bożemu", czyli z jednego pionowego przewodnika wyrastały po bokach gałązki przymocowywane do podpory - widać jeszcze kawałek tego uschniętego przewodnika, trzeba go będzie w końcu wyciąć. Piękną koncepcję trafił szlag ze sześć lat temu, bo brzoskwinia zmarzła, ale nisko na pniu wypuściła pędy, które przez nasze niedbalstwo się skrzyżowały i teraz rośnie sobie w postaci takiego wiechcia ale za to dość płasko. Ma tak pyszne, duże owoce, że żal było wyciąć i zaczynać wszystko od początku, tym bardziej że jest no name.

____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 18:38, 27 sie 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Zobaczyłam dzisiaj, że prawie równe dwa lata temu założyłam tutaj swój wątek - po wielu wahaniach, marudzeniu. Zrobiłam sobie z niego taki pamiętnik ogrodowy i nigdy nie pożałowałam, że go tu mam. Owocem mojego związku z Ogrodowiskiem jest wielu nowych przyjaciół(ek), z którymi łączę się w pasji i których nigdy bym nie poznała, gdyby nie ta strona i forum.
Dwa lata temu wpuszczałam Was do siebie uchylając okno, więc na drugą rocznicę nie obejdzie się bez okna firmowego. Ściskam Was.

[














____________________
Ogród w budowie nieustającej
hanka_andrus 19:00, 27 sie 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Dziękuję za porady brzoskwiniowe. A Twoje okno zjawiskowe! Gratuluję! Różyczka dla Ciebie!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
baraga1904 19:03, 27 sie 2013


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
....poczytałam o brzoskwinkach..ach...pychoty...moje już dawno zjedzone...gatunek Inka - bardzo polecam....
...pozdrawiam...
mira 21:04, 27 sie 2013


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Gabrysiu gratuluję tej ogrodowiskowej rocznicy - cieszę się bardzo, że i ja znalazłam się na tym forum i śledzę Twój wątek z radością i ciekawością bo tyle tu bezcennych rad, ciekawostek i wiedzy no i ślicznych zdjęć

cieszę się jeszcze bardziej z tego, że razem mogłyśmy podziwiać angielskie ogrody i tym samym poznałyśmy się w realu - chyba nawet mi to przez myśl nie przeszło jak pierwszy raz czytałam Twój wątek

a z tej okazji spojrzałam raz jeszcze na pierwszą stronę żeby zobaczyć co się zmieniło w Twoim oknie - tak na pierwszy rzut okiem to niewiele - bylinowa rabata czaruje bujnością i kolorami

z tej okazji pozwalam sobie wkleić Ci dalię z angielskiej wyprawy


____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Sebek 22:16, 27 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A ja dziękuję za instrukcję robienia wianka, bo chciałem wpychać całe kwiatostany Może jutro znajdę podkład
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies