Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

anka_ 19:38, 24 sty 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
sylwia_slomczewska napisał(a)
Aniu to zależy czy jednoroczny czy wieloletniA tam pisze łubin trwały
Widzę Sylwuś i o takim piszę (taki siałam).
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Dragonka 19:43, 24 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Aniu, to ja się cieszę, że jest szansa, że zakwitnie w tym roku nawet, bo mam do niego słabość I Sylwia nawet mi pisała zupełnie niedawno, że łubin ma duże szanse stać się w tym sezonie hitem
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 19:55, 24 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Sąsiedzi zza płotu jesienią kupili kury i koguta...skurczybyk startuje przed 4 rano z tym swoim kukurykuuuu, normalnie jak nie jem mięsa, to budzi we mnie mordercze instynkty i chętnie bym dziada oskubała i do gara..!

A tak zastanawiam się w kwestii żywopłotu- a robi się tak, że na jednym krótkim odcinku ( ok. 10m ) sadzi się np. dwa różne gatunki iglaków? Np. tuje i cisy czy to się gryzie?
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 20:08, 24 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82331
anka_ napisał(a)
Widzę Sylwuś i o takim piszę (taki siałam).

A to widzisz nie miałam takich doświadczeń, ale ja siałam w maju prosto w grunt to może dlatego...
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 20:10, 24 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82331
Dragonka napisał(a)
Sąsiedzi zza płotu jesienią kupili kury i koguta...skurczybyk startuje przed 4 rano z tym swoim kukurykuuuu, normalnie jak nie jem mięsa, to budzi we mnie mordercze instynkty i chętnie bym dziada oskubała i do gara..!

A tak zastanawiam się w kwestii żywopłotu- a robi się tak, że na jednym krótkim odcinku ( ok. 10m ) sadzi się np. dwa różne gatunki iglaków? Np. tuje i cisy czy to się gryzie?

Na małych powierzchniach to raczej jednolity lepiej wygląda, ale to zależy od upodobań właściciela ogrodu, każdy lubi co innego, ja mam namiszane równo, ale po całym ogrodzie to tak nie razi
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
gogo 20:54, 24 sty 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
A mi się wydaje, że nawet w małym ogrodzie może być mieszany żywopłot.
To może fajnie wyglądać, nie będzie wrażenia monotonności.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
anka_ 21:13, 24 sty 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
sylwia_slomczewska napisał(a)

A to widzisz nie miałam takich doświadczeń, ale ja siałam w maju prosto w grunt to może dlatego...
Aż zrobiłam powrót do przeszłości - siałam do wielodoniczek w połowie marca, w połowie sierpnia zaczęły kwitnąć. :
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
sylwia_slomc... 21:20, 24 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82331
anka_ napisał(a)
Aż zrobiłam powrót do przeszłości - siałam do wielodoniczek w połowie marca, w połowie sierpnia zaczęły kwitnąć. :

Może i naparstnice można tak przyspieszyć....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wendy79 22:08, 24 sty 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Dragonka napisał(a)



Aga, ja Twój Księżycowy skończyłam czytać wczoraj- nie wiem jak to jest, ale wydaje się o wiele większy



Dla mnie zdecydowanie za mały Ja mam ogród podzielony na 4 części. Część za domem bylinowa jakaś wielka nie jest i nie mam już gdzie roślin sadzić. To nie bylinówka Agaty-Pszenicznej. Byłaś u niej? Warto.

Edit. Kosmosa mam zamiar wsiać w tym roku na rabaty. Mam nadzieję, że wypali ten pomysł i co roku będzie mi dawał samosiew. Łubiny, które kocham, u mnie są zjadane, więc pogodziła się już chyba, że nie będę ich mieć.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Toszka 22:55, 24 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dragonka napisał(a)
(...)
Tu mam do wyboru lokalnie takie:

hilli: wys. ok. 80 cm
gold: wys. ok. 60 cm
david: wys. ok. 60 cm
stricta viridis: wys. ok. 60 cm
hicksii: wys. ok. 50 cm
judith: wys. ok. 50 cm

Hicksii nie, to wiem. A inne? Toszko, gdybyś mogła podpowiedzieć, któreś z nich się nadają?


Na drzewka przy kąciku relaksacyjnym mogą być brzozy, bo lubię, i było ich tu kilkanaście na tej działce. Myślałam o b.pożytecznej 'Doorenbos' ale jak ma ich tam być trzy, to za wielkie .. Jakieś małe do 5 m? czy iść w coś zupełnie innego, klony? Ale one są takie uporządkowane, trzy takie same kulki będą dobrze wyglądać?

Wszelkie sugestie jak zwykle mile widziane


Hilli i Hicksi w praktyce mają podobny pokrój. Pierwszy, męski nie owocuje.
Determinującym czynnikiem na póżniejszy pokrój jest początkowe prowadzenie i cięcie. Sadzonki nie mogą być pojedynczymi patyczakami. Najlepiej rokują tzw. Miśki, czyli gęste, krępe sadzonki.
Druga pozycja na liście - "gold" jak dla mnie jest nie do zidentyfikowania. Obawiam się, że to tylko części członu nazwy odmianowej. Tu nie pomogę.

Dawid nie nadaje się na żywopłot. Bardzo pomału rośnie.

Stricta Viridis to cis kolumnowy. Ładny, ale sporo by trzeba było zasadzić na w miarę szczelny żywopłot. Ekonomicznie może wykończyć. Ponieważ to cis pośredni, to młode rosliny mogą podmarzać.

Judith jest żółtym cisem (na zimę zielenieje). Oszalejesz z takim żywopłotem.

Moja rada - wstrzymaj się jeszcze z poszukiwaniami. Od połowy marca pokażą się ogłoszenia na portalach. Można upolować cisy kopane. Teraz nikt nie daje ogłoszeń, bo i po co. To nie czas na sprzedaż i zakupy.



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies