Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

Gruszka_na_w... 20:28, 27 lut 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
MartaCho napisał(a)


Trochę jak Adamczycha u nas, można by rzec
1670 chyba za mocno nam się spodobał


Tak źle nie jest.

Martuś, czy tym miejscu nie zrobiliście tzw. lazanii? To znaczy, czy na ziemię, która była na działce nie nawieźliście nowej ziemi bez przeorania jej z ziemią zastaną.
Często takie zastoiny wody robią się wtedy, kiedy spodnia warstwa jest mocno ubita, a wierzchnia luźniejsza. Drenaż temu nie zaradzi.
Placyk żwirowy można zrobić. Trzeba by tylko ściągnąć nie tylko darń, ale to co pod nią przekopać z piaskiem (białym! to ważne) na głębokość dwóch szpadli. Trochę będzie z tym roboty, ale problem zastoin powinien zniknąć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Narsilia 21:05, 27 lut 2024


Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 516
MartaCho napisał(a)
Miałam wrzucić link i mnie praca pochłonęła

Takie coś widziałam na IG, ale nie chce mi się wierzyć, że to takie łatwe w użyciu jest...

Wycinarka Ręczna

Nie miałam okazji używac ale coś mi się wydaje że to tylko na idealną murawę przy lekkiej ziemi ,nie glinie i bez jakiś przerośniętych kęp nie daj Boże chwastów itp.
To tak jest ten szpadel półksiężyc do robienia kancikow nie wiem jak u was ja go kupiłam kosztował prawie tyle samo co ostry szpadel Fiskars , ale ten to się sprawdza idealnie ostry , można wbić mocno i pewnie i też się robię ładne równe odcięcie , a ten półksiężyc tępy , za lekki i ogólnie niet.
____________________
Klaudia Ogród vs budowa czyli trudne początki ogrodniczki
Angelika95 21:15, 27 lut 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 985
Chciałam sobie zażyczyć na dzień kobiet ten szpadel do kancików, to co? Nie nadaje się? To czym to robić najlepiej?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Judith 21:26, 27 lut 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9969
Półksiężyc jest najlepszy do kancików . Warunek: ostry i dobra stal.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Magara 23:35, 27 lut 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6701
Marta, z klonami i kanzanem super info
Mokrości współczuję, ale zima "dolała" - chyba u wszystkich więcej wody niż zwykle.

Co do narzędzi do kancików - zgadzam się z Judith w 100% Też różne wynalazki oglądałam w internetach, ale wydaje mi się, że ostry i wygodny półksiężyc jest nie do przebicia. Nie robi się tych kancików w końcu codziennie Osobiście, w ramach ujednolicania parku narzędziowego, mam nabyty angielski (chociaż pewnie składany przez małe chińskie rączki....) - trochę liczę, że moje kanciki same się zrobią przy moim niewielkim udziale, zakładając, że stal jest faktycznie wysokiej jakości
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Wiolka5_7 03:26, 28 lut 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20523
Też uwielbiam szpadelek do kancików
Mam go od lat, kupiony za grosze. Robiłam nim kanciki i do zrywania darni się przydał
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Angelika95 04:46, 28 lut 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 985
Możecie polecić konkretnej firmy?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
LIDKA 07:40, 28 lut 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7192
Ja mam jakiś tępy.
Już nie potrzebny. Pokazałam mężowi filmiki jak to robią kosą spalinowa i mi teraz robi. Coraz lepiej mu to idzie. I to szybki sposób jest.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
MartaCho 07:43, 28 lut 2024

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2179
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Tak źle nie jest.

Martuś, czy tym miejscu nie zrobiliście tzw. lazanii? To znaczy, czy na ziemię, która była na działce nie nawieźliście nowej ziemi bez przeorania jej z ziemią zastaną.
Często takie zastoiny wody robią się wtedy, kiedy spodnia warstwa jest mocno ubita, a wierzchnia luźniejsza. Drenaż temu nie zaradzi.
Placyk żwirowy można zrobić. Trzeba by tylko ściągnąć nie tylko darń, ale to co pod nią przekopać z piaskiem (białym! to ważne) na głębokość dwóch szpadli. Trochę będzie z tym roboty, ale problem zastoin powinien zniknąć.


Wiesz Haniu, że zapewne masz rację- teren działki po budowie był równany, część ziemi wybierana, dlatego mamy skarpę przy ogrodzeniu. Na to nawieziona lepsza ziemia (nie wiem już teraz, jak dużo, ale pewnie jakieś minimum) i wysiany trawnik.
Dobra wieść jest taka, że, jak piszesz, można sobie z tym poradzić. Trzeba zatem działać
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaCho 07:48, 28 lut 2024

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2179
Narsilia napisał(a)

Nie miałam okazji używac ale coś mi się wydaje że to tylko na idealną murawę przy lekkiej ziemi ,nie glinie i bez jakiś przerośniętych kęp nie daj Boże chwastów itp.
To tak jest ten szpadel półksiężyc do robienia kancikow nie wiem jak u was ja go kupiłam kosztował prawie tyle samo co ostry szpadel Fiskars , ale ten to się sprawdza idealnie ostry , można wbić mocno i pewnie i też się robię ładne równe odcięcie , a ten półksiężyc tępy , za lekki i ogólnie niet.


Też mi się tak wydaje, że musi być młody trawnik (może najlepiej z rolki), odpowiednio mokro, nie za bardzo, ale też nie za sucho już, odpowiednia gleba. Mąż się tym zainteresował, więc dlatego chciałam podpytać, czy ktoś z nas ma z tym doświadczenie.
Półksiężycem też działam przy kantach, ale mój Fiskars nie jest już zbyt ostry.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies