Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

sylwia_slomc... 19:54, 15 lis 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81974
Tak sobie poczytałam naście stron do tyłu i myślę
-zamiast prześcieradeł moga byc i zasłony byle zrobić próbe czy by Ci odpowiadal taki kolor muru
-zajrzyj do Miłkowa Irenka ma białe stare mury i u Niej sa atutem
-zajrzyj do Mój azyl na wichrowym wzgórzu do Anitki, ma murki ogrodzeniowe obsadzone bluszczem hederą, cudnie wygląda( malować nie trzeba)zielone cały rok
-zajrzyj do Ogrodu złudzeń i niespodzianek, Kasia ma mury dookoła ogrodu, różne rzeczy z nimi wyczynia, a efekty światne,
może coś Ci spasuje, zima jest długa
Wgłębnik cudny ma Alinka w Ogrodzie u stóp Klasztoru, warto podpatrzyć

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magara 23:05, 15 lis 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6652
mrokasia napisał(a)


Dokładnie!!!
Anula, pamiętasz jak mi kiedyś zaproponowałaś usunięcie dereni z pojałowcowej? . Albo jak dziewczyny chciały wyrzucić moją karaganę? Jedno i drugie zostało. Ale koniki wyleciały . I to był bardzo dobry ruch.



Asia, słuchaj Kasi-Mrokasi
jak dla mnie jest wzorcem ogrodowej asertywności i konsekwencji i z tych też przyczyn w Sevres należy Ją umieścić bo dobrze na tym wychodzi, wystarczy zerknąć na zdjęcia Mrokasiowego ogrodu

burzy mózgów niejedna forumowiczka Ci pewnie zazdrości, czerp ile wlezie ale śpij spokojnie

życzę Ci żeby pomysły Dziewczyn - są świetne, każdy jeden - w głowie się przez zimę poukładały ja będę obserwować wątek bo może coś dla swojego ogrodowego bałaganu złapię
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
galgAsia 08:40, 16 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
greg66 napisał(a)
Fajnie jak się coś tworzy a i dla mnie to też nauka i podpatrywanie, może też coś mi wpadnie w oko i wykorzystam jakiś pomysł.
Cały czas zaglądam

Grześ, to jest właśnie baaardzo fajne, że na każdym etapie tworzenia ogrodu możemy się uczyć od siebie nawzajem i czerpać wiedzę, pomysły, dzielić się przemyśleniami i doświadczeniem.
Zaglądaj cały czas, nalegam
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 08:56, 16 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
sylwia_slomczewska napisał(a)
Tak sobie poczytałam naście stron do tyłu i myślę
-zamiast prześcieradeł moga byc i zasłony byle zrobić próbe czy by Ci odpowiadal taki kolor muru
-zajrzyj do Miłkowa Irenka ma białe stare mury i u Niej sa atutem
-zajrzyj do Mój azyl na wichrowym wzgórzu do Anitki, ma murki ogrodzeniowe obsadzone bluszczem hederą, cudnie wygląda( malować nie trzeba)zielone cały rok
-zajrzyj do Ogrodu złudzeń i niespodzianek, Kasia ma mury dookoła ogrodu, różne rzeczy z nimi wyczynia, a efekty światne,
może coś Ci spasuje, zima jest długa
Wgłębnik cudny ma Alinka w Ogrodzie u stóp Klasztoru, warto podpatrzyć


Sylwia, myślałam o tym murku do bólu głowy i to jest tak:

- nie jest to - niestety! - mur ozdobny i nigdy takim nie będzie. Białe stare mury mają urok i nawet z patyną czasu mogą być piękne, ale ten ma charakter bardziej "industrialny". Nie będzie nigdy piękny (przynajmniej dla mnie), może być interesujący i poprawić urodę ogrodu. Biały ten mur niestety nie jest, jest beżowo brudny, żeby był ładny na biało, należałoby go otynkować i malować, malować, malować. A efekt wątpliwy...

-wystawa na murze południowo - wschodnia, hedera raczej nie zdzierży, podobnie inne pnącza cieniolubne. Jest tam obecnie kilka powojników na obeliskach, myślę intensywnie o tych kratkach i żeby nimi wypełnić ścianę. Kolor pewnie będzie się kluł do wiosny. Myślę, że szary w słońcu może być bardzo interesujący.

-wgłębnik na razie odłożyłam na bok. Aczkolwiek też o nim myślę w kontekście kolorystycznym - bo ewentualne malowanie musi być co najmniej kompatybilne z resztą: mur, panele, skrzynie

Ciekawe doświadczenie - do tej pory myślałam o ogrodzie jako o nasadzeniach, teraz na okrągło wałkuję "infrastrukturę"
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 09:00, 16 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Magara napisał(a)


Asia, słuchaj Kasi-Mrokasi
jak dla mnie jest wzorcem ogrodowej asertywności i konsekwencji i z tych też przyczyn w Sevres należy Ją umieścić bo dobrze na tym wychodzi, wystarczy zerknąć na zdjęcia Mrokasiowego ogrodu

burzy mózgów niejedna forumowiczka Ci pewnie zazdrości, czerp ile wlezie ale śpij spokojnie

życzę Ci żeby pomysły Dziewczyn - są świetne, każdy jeden - w głowie się przez zimę poukładały ja będę obserwować wątek bo może coś dla swojego ogrodowego bałaganu złapię

Kochana, pomysłów to tu starczy na trzy ogrody, nie tylko na jeden - czerp pełnymi garściami . Mrokasia, jak i inne dziewczyny - niezastąpione , bez nich nawet bym nie ruszyła
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 15:08, 16 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Szukam pnączy na słoneczną ścianę. W oko wpadły mi - oprócz powojników - wiciokrzewy Lonicera i milin Campsis. Puszczę je na kratki i fajnie zamaskują ten wysoki fragment muru oraz wszelkie nierówności.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Anda 15:22, 16 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33468
Obejrzyj jeszcze Actinidia kolomikta. Męska odmiana ma kolorowe liście.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
galgAsia 16:10, 16 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Fajna ta aktinidia, tylko ja bym chciała żeby ta ściana kwitła i pachniała .
Ewo, jak do mnie zawitałaś, podpowiedz proszę - czy Eden Rose lepiej poprowadzić na kratce czy na kolumnie / obelisku? Po którym będzie się lepiej pięła i ładniej prezentowała? I jak ją ewentualnie ciąć, żeby w tym pięciu się nie przeszkadzać?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Anda 16:22, 16 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33468
Jeśli zapach ważny to Lonicera jak najbardziej Campsis nie wiem, czy nie będzie za duży, ale bzyków przyciąga dużo. Musiałabyś popytać właścicielek dużych ogrodów, np. Irenkę Miłkę, Sylwię i jeszcze parę innych
Są też pachnące clematisy

Eden Rose wg mnie lepiej prowadzić na kratce. To dotyczy wszystkich róż pnących. Można je lepiej prowadzić w poziomie i dzięki temu uzyskujemy lepsze, obfitsze kwitnienie. Poza tym jest wtedy lepszy dostęp do gałęzi przy cięciu. Przy obelisku jest to bardziej pracochłonne i męczące. Na obelisku prowadzimy gałęzie spiralnie. One się przez to plączą, haczą i trudno je ciąć.

Różom pnącym trzeba w pięciu się pomagać, tzn. trzeba je podwiązywać. Jedynie ramblery puszczane np. na drzewa potrzebują pomocy na początku, a potem pną się same.
Przy różach pnących najlepiej ciąć tylko to co przeszkadza lub co jest chore, lub martwe. Co parę lat wycinamy najstarsze 2-3 pędy (w zależności od ich ilości) tuż nad ziemią. W ten sposób odmładzamy różę i zapobiegamy tworzeniu się tzw. gołych nóżek

Jeśli chodzi o zapach to Edenka ma go niewiele. Są róże mocniej pachnące
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
galgAsia 16:32, 16 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Dzięki . Wiem, że Edenka nie pachnie oszałamiająco, ale obezwładniła mnie tym subtelnym rumieńcem Nie powaliła na kolana w tym sezonie, bo też nie dałam jej dobrej podpory właśnie. Dlatego mam zamiar się zrehabilitować i po wyremontowaniu muru wyposażyć go w kratki. Czyli na wiosnę nie ciąć wcale lub tylko cięcie sanitarne. OK, zapisane, dziękuję
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies