Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród długi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród długi

LIDKA 15:05, 30 mar 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 8213
Jest tu na forum Ogród Kondzia. On ma długa działkę i podzielił na pokoje. Przelukaj sobie bo mu to super wyszło a zaczynał od przerabiania ogrodu już
istniejącego. Albo poszukaj bo był w Maji w ogrodzie.

U Ciebie mogą być pokoje ale wcale nie musza. Jeśli dobrze skojarzyłam to masz dzieci i potrzebujesz basenu i trampoliny.
Ja bym tego nie lokowała na koniec działki tylko blisko tarasu żeby dziatwę mieć na oku.

Te pierwszą cześć działki zrobiłabym użytkową.
podziel sobie prace na etapy, najważniejsze od czegoś zacząć.
Możesz od wytaczania ścieżek bo to już coś a jak widać pierwsze efekty to dalej się chce.

Jesteś pracowita i mądra babka. Dasz z wszystkim rade, wdrożysz metodę 3xP czyli pomyśleć, poplanować i popracować i raz dwa będą efekty. My Ci tu możemy doradzać ale ty rób jak czujesz i jak Tobie się podoba.

Wierze że przy odpowiednim nakładzie pracy będziesz się cieszyć pięknym ogrodem.

A jak stracisz znowu wenę i wiarę lub jak zabraknie Ci pewności siebie to tu przyjdź - kopa Ci damy i dalej do dzieła.

buziaki
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Pola 19:35, 30 mar 2021


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
O długi i wąski ogród, dokładnie jak u mnie 8 lat temu miałam takie same dylematy.
Dzisiaj po wielu zmianach jest to moje ukochane miejsce. Zajrzyj do mnie na początki moich poczynań i na koniec po kilku latach. Musisz wiedzieć jaki chcesz ogród, i na coś się zdecydować....potem to już pójdzie łatwo.
U mnie wiele zmian było dopiero teraz jestem zadowolona.
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Agatorek 11:22, 03 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13794
Zdrowych i spokojnych Świąt
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje *****Roadtrip USA
LIDKA 20:51, 03 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 8213
Wesołego Alleluja.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
A_gawa 09:18, 11 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1470
Dzień dobry, Joann.
A piękny dzień dziś mamy, prawda?

Słońce podgrzewa, już i tak rozgrzane do czerwoności, nasze chęci do prac ogrodowych. Człowiek chciałby w jeden dzień oblecieć całą działkę i zamienić ją w rajski eden. Kobieta słaba płeć? A w życiu!!!



Joann "Nie porzucaj nadzieje,
Jakoć sie kolwiek dzieje:
Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,
A po złej chwili piękny dzień przychodzi."

Joann damy radę!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Joann 23:06, 11 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
Agnieszko wywołana do odpowiedzi nie potrafię przejść obojętnie, a jeszcze jak nasz Jan przez Twoje usta przemawia, tym bardziej



____________________
Joanna Ogród długi
Joann 23:11, 11 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
Lidko, Agnieszko - spóźnione, ale szczere podziękowania składam za życzenia, a ja ze swej strony co najwyżej mogę Wam życzyć poweru do wiosennych prac w ogrodzie dziewczyny U Agi sprzęty niemorowe, u Lidki płot się wzniósł nowoczesny, dzieje się u Was, oj dzieje!
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 23:46, 11 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
TAR napisał(a)
i ja sie witam, szybko przejrzalam caly watek, zdjecia i pomysły mam swoje przemyslenia jesli pozwolisz:
1. Serby na koncu działki jak dla mnie nietrafione. Te drzewa rosna ogromne, korzenie wyjałowia polowe dzialki, do tego nawet ciete brzydko z czasem ogołacaja sie (za domem mam las gdzie takie serby rosna od x lat, brzydko to niestety wyglada). Poczytaj sobie też watek Asi Makadamii jakie ona musi robic wzbogacenia gleby przez swierki plus jej cudowne pietrowe rabaty. Moze zamiast tego wąskie cisy kolumnowe.
2. Przeniesienie kurnika to swietny pomysl
3. Obudowanie garazu deska lub cegła - świetny pomysl, mozna znalezc dechy rozbiorkowe i z nich obudowac ściane, byloby pieknie.I nie jakies mocno kosztowne.
4. Ta prowadzona ścieżka z płyt mnie tez sie nie podoba, wyglada jakby ogrod nie składał sie z niczego tylko z tych płyt. Moze podesty drewniane ale na pewno inaczej ulozone niz to co na rysunku.
5. Drzewka ozdobne na tle garazu i do tego pnacza super pomysl.

I dlaczego ty chcesz odsłonic sie tak calkowicie od balkonu sąsiada? On tam stale przebywa i Was obserwuje? Wyglada, ze tez ma kawałek placyku a balkon na nieuzywany. Te śliwy chyba sa wystarczajace w tym przypadku.

Twoja dzialka wbrew pozorom nie jest jakas tragiczna do rozplanowania, brzydkie rzeczy upiekszyc lub zakryc, to co jest nietrafione przeniesc i mozna szalec.
Na drewnianej (moze docelowej) scianie garazu mozna zamontowac tez lustro i zrobic tam kącik wodny z jakims oczkiem czy gotową kaskadka (woda w ogrodzie fajna sprawa) i drzewkami czy krzakami ozdobnymi. Jesli ściana bylaby ładnie obudowana nie ma potrzeby stosowania tam wiekszych drzew.

Tak naprawde nie moge nigdzie znalezc czego Ty oczekujesz, jaki styl ogrodu Tobie sie podoba i co preferujesz. Tu mozna zarowno ogrod bylinowy jak i w stylu japonskim. Od tego zalezy jak reszte ogarnąć, bo gdybac z roslinami i przerzucac nazwami to mozna potem. Napisz cos o swoich preferencjach ogrodowych i ktore z ewentualnych zmian moglabyc zaaranżowac np. obudowa garazu czy przeniesienie kurnika. Bez tego ciezko cokolwiek doradzic.
Uff rozpisalam sie


Oj, myślałam długo o tym poście, myślałam. Przede wszystkim serdecznie dziękuję za "rozpisanie się", za zabranie głosu w mojej sprawie:*

A więc tak. Serby ciągle chodzą mi po głowie. Już znalazłam ładne okazy, ale ciągle się waham. W ogrodzie, który mi poleciłaś byłam, ale tam chyba nie rosną serby tylko inne świerki. Ja mam wąską działkę i myślę, że wiele by nie straciła, gdyby je posadzić przed garażem blaszanym, a raczej zyskałaby. Utworzyłoby się tło zielone, nie widziałabym grajdołu całego, jak to nazwała pani Danusia. Cisy kolumnowe wolno rosną, nie doczekałabym się pożądanego efektu.

Kurnik. No więc mam chytry plan posadzić te serby, a za nimi umieścić kurnik. M co prawda nadal kiwa głową, ale przekona się w końcu. Tak więc kurnika za garażem nie będzie dziewczyny i tak projektujemy.

Garaż. W rogu przy siatce planuję wsadzić serba, żeby zgubić wierzchołek. Też myślałam o ścianie wodnej, to byłoby dobre miejsce, ale na razie muszę odłożyć to w czasie. Może kiedyś. Mam pomysł, żeby tę ścianę razem z drzwiami obić blachą czarną tak, żeby drzwi były "jakby" niewidoczne. Byłaby wtedy taka czarna ściana. Myślę, że lepiej by to wyglądało. A tę drugą może częściowo pomalować na czarno, a częściowo obić deskami. Wciąż myślę jeszcze jak to zrobić.

A co do ścieżki to zrezygnowałam z tych schodzących się płyt i mam nowy pomysł.



Rabata przy ścianie garażu - nadal nie wiem. Słońce tam jest od wschodu przez jakieś dwie godziny, a potem - cień i sucha gleba.

Jeśli chodzi o przysłonięcie balkonu to tak, chcę przez ten "zabieg" jakby oddzielić te dwa domy, bo są zrośnięte. O to mi głównie chodzi.

Jak w zeszłym roku kupowałam rośliny na moje dwie rabaty, to głównie wybór padł na iglaki, zimozielone. Chciałam osiągnąć efekt górskiego schroniska. Teraz, za sprawą moich czterech traw o niewiadomej nazwie i lektury O., spodobały mi się trawy. I chyba chcę to jakoś połączyć. Na pewno chcę dużo zieleni. Teraz to ja się rozpisałam
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 00:03, 12 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
LIDKA napisał(a)
Jest tu na forum Ogród Kondzia. On ma długa działkę i podzielił na pokoje. Przelukaj sobie bo mu to super wyszło a zaczynał od przerabiania ogrodu już
istniejącego. Albo poszukaj bo był w Maji w ogrodzie.

U Ciebie mogą być pokoje ale wcale nie musza. Jeśli dobrze skojarzyłam to masz dzieci i potrzebujesz basenu i trampoliny.
Ja bym tego nie lokowała na koniec działki tylko blisko tarasu żeby dziatwę mieć na oku.

Te pierwszą cześć działki zrobiłabym użytkową.
podziel sobie prace na etapy, najważniejsze od czegoś zacząć.
Możesz od wytaczania ścieżek bo to już coś a jak widać pierwsze efekty to dalej się chce.

Jesteś pracowita i mądra babka. Dasz z wszystkim rade, wdrożysz metodę 3xP czyli pomyśleć, poplanować i popracować i raz dwa będą efekty. My Ci tu możemy doradzać ale ty rób jak czujesz i jak Tobie się podoba.

Wierze że przy odpowiednim nakładzie pracy będziesz się cieszyć pięknym ogrodem.

A jak stracisz znowu wenę i wiarę lub jak zabraknie Ci pewności siebie to tu przyjdź - kopa Ci damy i dalej do dzieła.

buziaki


Lidko, oglądałam ten odcinek programu! Ale zbieg okoliczności, a jeszcze wtedy nie byłam zainteresowana ogrodami tak jak dziś Te pokoje jednak nie przemawiają do mnie, u siebie nie chciałabym zamykać przestrzeni.
Trampolinę czy basen właśnie chcę ulokować dalej, by zachęcała domowników do pójścia w głąb. Ja i tak na krok nie puszczam jednego dziecięcia, bo ledwie chodzić się nauczyło Jak zrobię im plac zabaw z przodu to nie dość, że na rośliny nie będę mieć miejsca, to jeszcze tamta druga część będzie niewykorzystana. Przynajmniej basen musi tam być.
A tak w ogóle Lidko, dziękuję za tego "kopa" Może mi być nie raz bardzo potrzebny :***
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 01:03, 12 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
Pola napisał(a)
O długi i wąski ogród, dokładnie jak u mnie 8 lat temu miałam takie same dylematy.
Dzisiaj po wielu zmianach jest to moje ukochane miejsce. Zajrzyj do mnie na początki moich poczynań i na koniec po kilku latach. Musisz wiedzieć jaki chcesz ogród, i na coś się zdecydować....potem to już pójdzie łatwo.
U mnie wiele zmian było dopiero teraz jestem zadowolona.


Polu, zimozielone muszą być na pewno - u Ciebie baza niezawodna. I trawy być muszą. Resztę będę dopasowywać pewnie metodą prób i błędów. U Ciebie widać, że miejsce, które stworzyłaś jest ukochane przez właścicielkę. To się widzi, tę spójność. Już powoli "kumam" o co chodzi z tymi ogrodami. Oj, mam nadzieję, że i mnie taka miłość dopadnie
____________________
Joanna Ogród długi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies