Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród długi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród długi

Pola 13:00, 12 kwi 2021


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
Joann, jeszcze jedna uwaga, podziel prace w ogrodzie na kilka sezonów. Rób po kawałku, bo będzie tak jak u mnie, że teraz trzeba wymieniać rośliny, bo się oszczędzało. Cisy są piękne i niezawodne, mam ich trochę wcale nie rosną wolno, bo już je muszę podcinać. Nie rezygnuj z własnych pomysłów, bo to twój ogród. Podglądaj inne ogrody.....
Dziękuję za wizytę mnie.
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
LIDKA 13:18, 12 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 8213
Joann napisał(a)


Oj, myślałam długo o tym poście, myślałam. Przede wszystkim serdecznie dziękuję za "rozpisanie się", za zabranie głosu w mojej sprawie:*

A więc tak. Serby ciągle chodzą mi po głowie. Już znalazłam ładne okazy, ale ciągle się waham. W ogrodzie, który mi poleciłaś byłam, ale tam chyba nie rosną serby tylko inne świerki. Ja mam wąską działkę i myślę, że wiele by nie straciła, gdyby je posadzić przed garażem blaszanym, a raczej zyskałaby. Utworzyłoby się tło zielone, nie widziałabym grajdołu całego, jak to nazwała pani Danusia. Cisy kolumnowe wolno rosną, nie doczekałabym się pożądanego efektu.

Kurnik. No więc mam chytry plan posadzić te serby, a za nimi umieścić kurnik. M co prawda nadal kiwa głową, ale przekona się w końcu. Tak więc kurnika za garażem nie będzie dziewczyny i tak projektujemy.

Garaż. W rogu przy siatce planuję wsadzić serba, żeby zgubić wierzchołek. Też myślałam o ścianie wodnej, to byłoby dobre miejsce, ale na razie muszę odłożyć to w czasie. Może kiedyś. Mam pomysł, żeby tę ścianę razem z drzwiami obić blachą czarną tak, żeby drzwi były "jakby" niewidoczne. Byłaby wtedy taka czarna ściana. Myślę, że lepiej by to wyglądało. A tę drugą może częściowo pomalować na czarno, a częściowo obić deskami. Wciąż myślę jeszcze jak to zrobić.

A co do ścieżki to zrezygnowałam z tych schodzących się płyt i mam nowy pomysł.



Rabata przy ścianie garażu - nadal nie wiem. Słońce tam jest od wschodu przez jakieś dwie godziny, a potem - cień i sucha gleba.

Jeśli chodzi o przysłonięcie balkonu to tak, chcę przez ten "zabieg" jakby oddzielić te dwa domy, bo są zrośnięte. O to mi głównie chodzi.

Jak w zeszłym roku kupowałam rośliny na moje dwie rabaty, to głównie wybór padł na iglaki, zimozielone. Chciałam osiągnąć efekt górskiego schroniska. Teraz, za sprawą moich czterech traw o niewiadomej nazwie i lektury O., spodobały mi się trawy. I chyba chcę to jakoś połączyć. Na pewno chcę dużo zieleni. Teraz to ja się rozpisałam



Widzę że robota wre. Obżeze zdjęte, piach na kupie - będzie się działo.
i planowanie na całego.

Ta ścieżka z kostki to z bramy będzie powadzić? na tył domu czyli ogród?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Joann 22:32, 12 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
Pola napisał(a)
Joann, jeszcze jedna uwaga, podziel prace w ogrodzie na kilka sezonów. Rób po kawałku, bo będzie tak jak u mnie, że teraz trzeba wymieniać rośliny, bo się oszczędzało. Cisy są piękne i niezawodne, mam ich trochę wcale nie rosną wolno, bo już je muszę podcinać. Nie rezygnuj z własnych pomysłów, bo to twój ogród. Podglądaj inne ogrody.....
Dziękuję za wizytę mnie.


Wiem, tak zrobię Polu. Planuję, ale wiem, że wszystkiego nie uda mi się zrobić w tym roku. Ale cieszę się, że zaczynam układać jakiś plan
O cisach myślę intensywnie, żeby je dać: na kulki, obwódki i może pod ścianę garażu. Tylko, że tam właśnie sucho i cień.
Oglądam ogrody i szukam rozwiązań dla siebie, a! I kopię cały czas
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 22:54, 12 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
LIDKA napisał(a)



Widzę że robota wre. Obżeze zdjęte, piach na kupie - będzie się działo.
i planowanie na całego.

Ta ścieżka z kostki to z bramy będzie powadzić? na tył domu czyli ogród?


Lidko, padam. Dziś zerwałam już całą kostkę, nie ma śladu po falach. Piach to z ziemi wydobyty, bo na nim były płyty chodnikowe, które już zerwane i miejsce na rośliny przygotowane.
Ścieżka z kostki będzie prowadzić od linii, na której są drzwi od kotłowni, a wzdłuż domu będzie szerszy pas z kostki, który będzie się ciągnął aż do bramy tak, żeby móc przejechać samochodem.
Będą jakby dwie równoległe ścieżki oddzielone prostokątną rabatą, na której planuję zrobić kulkowisko z jakąś trawą albo posadzić kosodrzewiny. Jeszcze myślę.
____________________
Joanna Ogród długi
Martka 23:04, 12 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Joann, przeczytałam wątek, masz już wiele porad na starcie i wiesz, że linie proste. To dużo. Nie spiesz się, oglądaj i czytaj, napatrz się na inspiracje, rób notatki koniecznie, a przede wszystkim nie panikuj, że nic nie wiesz, tak wyglądają chyba wszystkie początki
Moje przemyślenia są takie:
>> określ styl ogrodu, określ Twoje top 10 ogrodów i spisz sobie założenia stylistyczne Twojego ogrodu
>> rozłóż prace na kilka sezonów, nie spiesz się, przesadzanie roślin jest bardzo uciążliwe i ja dużo o tym wiem
>> kurnik jak najdalej, to już wiadomo
>> domek na narzędzia jest bardzo pożyteczny, trzeba wykorzystać jego położenie (nie musisz biegać przez cały ogród z narzędziami) i tak jak dziewczyny pisały, można ubrać go ładnie. Drewno, blacha, to zależy jaką masz wizję. Widziałam gdzieś super połączenie na elewacji: blachy na rąbek stojący z drewnem w kolorze antracytu. Lub bardziej tradycyjne klimaty, drewno.
>> jeden serb w rogu przed składzikiem będzie wyglądał tak sobie, jeśli już to kilka, ale czy tu one? Choć w przeciwieństwie do TAR widziałam często żywopłoty ze świerka serbskiego, nie traciły formy, to najbardziej przemawia tu do mnie propozycja Danusi, drzewa o pokroju kulistym i pod nimi możesz dać miks traw i bylin, a dodatkowo na ścianę pnącze. Ten zakątek przed składzikiem daje duże pole do popisu, aby stworzyć zaciszne miejsce.
>> rozważ na końcu działki żywopłot z cisa. Kilka lat poczekasz na efekt, ale tam chyba nie masz pilnej potrzeby odsłaniania się.
>> czy ścieżka żwirowa spełni Wasze oczekiwania praktyczne? Ja bym radziła jedną ścieżkę, może nawet z kostki/płyt, nawiązującą klimatem do tarasu. Popatrz u Miluni, może coś Cię zainspiruje. A może poprowadzić ścieżkę z prostopadłymi załamaniami, tzn. najpierw równolegle do domu, potem z placykiem w pobliżu tarasu i dalej znów węższą prostą ścieżkę. Bo rozumiem, że tam autem nie wjeżdżacie? Że niepotrzebny jest podjazd?
>> w którym miejscu myślisz o tej rabacie z Limelight?
Donica ze śliwami podoba mi się bardzo


Joann 22:47, 13 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
Martko, dziękuję za wizytę u mnie i mnóstwo cennych porad o niektórych wiedziałam, ale listy top ogrodów nie mam, muszę chyba taką stworzyć
Nad tymi cisami się zastanawiam na końcu i dałaś mi do myślenia z tym Serbem w rogu. Przesadzę tujki spod ściany i wrzucę zdjęcie tego miejsca, będę się gapić i gapić i może wtedy pomysł się narodzi
Do garażu nie będzie podjazdu, za domem można szaleć z roślinami
A rabatę z limkami myślałam, żeby dać przed tujami, które rosną prostopadle do garażu. Tam jest trochę słonka i cienia. Myślę, że będzie im tam dobrze.
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 13:36, 16 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
Dziewczyny, jadę po graby! Decyzję podjęłam hurra!
____________________
Joanna Ogród długi
Martka 13:45, 16 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Joann, akcja nabrała tempa super i wrzuć fotki zakupów.
Joann 18:43, 16 kwi 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2205
I udało się. Takie trochę pokraki kupiłam, ale dosłownie nigdzie nie znalazłam, to jedyne egzemplarze w okolicy. Może będą z nich ludzie. To Graby Fastigiata szczepione. Za radą Asi zrobię grabową na tle tego płotu, posadzę metr od niego, i kupię rozplenice Hameln. Ale ile sztuk? Po dwóch stronach graba czy więcej?



I tu moje kosówki. Nie wiem, jakie to gatunki. Myślałam, żeby je posadzić w szpalerze przed tujami albo między tymi dwiema ścieżkami, co wcześniej narysowałam na zdjęciu. Ale czy się nadają? Żeby mi jakieś ogromniaste nie urosły. Kupiowne w różnych miejscach, sztuk mam 6.




____________________
Joanna Ogród długi
Agatorek 19:23, 16 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13794
Ładne graby i wcale nie wyglądają jak pokraki

Co ile je będziesz sadzić?

Rozplenice spore są, kiedyś pytałam Miluni i ona ma rozstaw co 1,10 m. (Chyba, ale tak mi się kojarzy).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje *****Roadtrip USA
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies