Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

inka74 17:26, 04 sty 2023


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Te rękawice z KEW Gardens to rzeczywiście piękne są i aż szkoda używać. U mnie co sezon idzie min. 3 pary takich do intensywnego grzebania w ziemi, za 8-9 zł, z nitrylowymi gumowaniami - do kupienia na budowlance w LM. Mam też piękne, materiałowo-skórkowe od Kasyi używane tylko i wyłącznie do cięcia róż. Do innych prac mi ich po prostu szkoda.

Patrzę na twoją turzycę. Mam jedną odmianę, której nic nie rusza i przez całą zimę jest limonkowa. Też z takimi delikatnymi listkami jak twoja więc prawdopodobnie Carex oshimensis. Się dzisiaj zastanawiałam co ja mam. Chyba już kiedyś ja zidentyfikowałam. Muszę poszukać metek...

Koszenie trawnika 3 stycznia - nic mnie już chyba nie zdziwi . Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Anda 17:40, 04 sty 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Juzia napisał(a)


Za mało liści masz
U mnie wszystko pod liśćmi. Jeszcze nie zbieram. Czekam


Haha, to jak u mnie . W tym roku gruba warstwa. Trochę je poprzenosilam w miejsca, gdzie ich było mniej i zauważyłam mnóstwo zimujących tam stworzeń
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Iwona100 18:20, 04 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Dziękuję za fotki turzycy .Ma ładne cieniutkie źdźbła.Myślę ,że będzie fajnie wyglądać u mnie na rabacie. Widziałam ,że była u Marzenki w sklepie. Czy kupowałaś ją u niej?
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Juzia 18:36, 04 sty 2023


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38804
Anda napisał(a)


Haha, to jak u mnie . W tym roku gruba warstwa. Trochę je poprzenosilam w miejsca, gdzie ich było mniej i zauważyłam mnóstwo zimujących tam stworzeń


Dlatego też nie ruszam. Bo szkoda mi biedronek
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
sylwia_slomc... 19:36, 04 sty 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Juzia napisał(a)


Za mało liści masz
U mnie wszystko pod liśćmi. Jeszcze nie zbieram. Czekam

O widzisz ja dzisiaj też na rabacie liście zostawiłam i choć z innych powodów to ten argument utwierdza mnie w tej decyzji
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Martka 20:38, 04 sty 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny, miło mi, że natrzaskałyście dwie strony postów ten ruch już niechybnie zwiastuje wiosnę odpowiem w wątkach czy nawet po ogrodniczemu w pęczkach tematycznych:

Pęczek rękawic: Haniu, Magaro, mówimy twarde i zdecydowane NIE nietrwałym rękawicom za duże pieniądze. Chyba, że: Czasem ktoś nam robi prezent. Lub potrzebujemy wyjściowo poparadować po ogrodzie, chroniąc jednocześnie kończyny górne rękawicami nie byle jakimi, bo ogrodniczymi właśnie Marysiu, dobrze, że przypomniałaś, że nitrylowe, bo to już pełna profeska, także mają działanie antybakteryjne. Jak tylko wykończę to co mam, sięgnę po nie. Jednorazowe zdejmuje się słabo, gdy dłonie spocą się. Ale opanowałam i tę sztukę, więc stosuję je ponownie, dopóki nadal są w całości. Warstwowe rękawice to już w ogóle świetny patent, przetestowany przez Justynę. Budowlane w dużych ilościach przetestowane przez IwonęInkę74 (fajnie, że zajrzałaś na O.!) Czyli pracujemy, rwiemy, kupujemy nowe, nie znajdziemy rękawic jednych jedynych i idealnych na całe życie wszak inne części bielizny ogrodnika też się zużywają

Pęczek cięcia traw: Wiolu, niektóre seslerie są u mnie jeszcze zielone jak i Justyny, czy to oznacza, że czekać czy że ciąć?

Pęczek turzyc: Haniu, czy Carex montana to to samo co Raureif? Jeśli tak, to mam jedną sztukę i uroda mnie oczarowała, jednak u mnie nie zimuje dobrze, jest przesuszona w połowie przez mróz. Frosted Curls jest piękna, ale ku mojej rozpaczy, w centralno-wschodnich rejonach słabo się sprawdzała, jak pokazał risercz w tutejszych ogrodach. Mary potwierdza, że to wrażliwe trawki. Iwono100, cieniste kupiłam u Marzenki w sklepie i polecam, ma świetne sadzonki.

Pęczek liści na rabatach: Juziu, bingo, wszystko dlatego, że nie mam liści! I nie dlatego, że je zbierałam. Pierwsze drzewka liściaste sadziłam w roku 2021, kolejne w 22, liści jeszcze tyle co kot napłakał. Nad tym ubolewam i liczę na postępy drzew. Nie zbieram niczego z rabat, chyba, że drzewka byłyby porażone. Wiemy, że w liściach mogą kryją się różne żyjątka, od jaszczurki, dżdżownic, ropuch poprzez różne owady, poczwarki motyli i ciem. Czyli pokarm dla ptaków. Że liście użyźniają glebę, to też wiadomo. I izolują. I chwastom nie dają szans. Ewa Anda potwierdza, a Sylwia się utwierdza i ja też Na to wszystko czekam, czekam też na cień i na przesłonięcie niektórych widoków i na klimat i w ogóle! Na nic tak nie czekam w ogrodzie jak na liście i wiem, że pewnego dnia przestanę tak piać z zachwytu po prostu będzie robota

Pozdrawiam Was wszystkie ciepło i trzymając się postanowień noworocznych lecę dalej z wieczornym programem fitness dla ogrodniczek pierwszy tydzień stycznia do czegoś zobowiązuje
 
Juzia 20:53, 04 sty 2023


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38804
Ja wybaczam im (drzewom) to zbieranie liści, bo plusów jest tyle... że to trzeba być bezdusznym, żeby narzekać.
Dodaj jeszcze kompost do listy
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gruszka_na_w... 21:39, 04 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Turzyca pagórkowata podczas zimy zasycha. Swoją juz ogoliłam z suchelców, bo dostrzegłam, że wypuszcza zieloniutkie młode źdźbła.
Fitness dla ogrodników? Polecam trening cardio z gumami mini band!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Ewik 21:41, 04 sty 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Ciekawa dyskusja rekawicowa, planowałam nawet zakup tych co polecałyście, ale tak jakoś zeszło a teraz czytam że nie koniecznie warto )
pozostane więc przy jednorazówkach i zwykłych kolorowych
Cienistą dopiero testuje , zobaczymy jak po zimie .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Wiolka5_7 21:50, 04 sty 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20616
Ja wszystkie seslerie będę cięła ,te suche i te zielone, nich idą świeżutkie listki,bo ja tnę je tylko raz
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies