Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Rojodziejowa 22:16, 29 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8660
Ja mam bergenie pod hortkami i bardzo je lubię Więc polecam!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Agatorek 23:33, 29 sie 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13362
Kurczę, rzeczywiście masz tych drzewek u siebie. Nie wiem, jak to rozwiązać (brzozy/ sosny). A ile miałabyś miejsca dla brzózek?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Joann 02:41, 30 sie 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Woow, napracowalas się! Efekty przed i po extra, lubię takie porownania

Podobnie jak Asia też jestem za bergenia, jeszcze upchalam bym tam hakone Bergenie w dużej ilości i w trzech miejscach np. hakone.
____________________
Joanna Ogród długi
DariaB 10:23, 30 sie 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Asia Rodziejowa dzięki czyli bergenie będą.

Joan dobry pomysł z tymi hakonkami, dam je w nogi grabów, będą miały podusię, pomiędzy hortensje powtykam bergenie i runianka jako runo i rabata gotowa z roślinek które już mam oczywiście tylko hakonki będę musiała podzielić.

Agnieszko myślę intensywnie, kminię, kombinuję. Na brzozy byłoby całkiem sporo miejsca tak myślę, prostokąt 5m x3m (może więcej). Nad sosnami też myślę i wymyśliłam jeszcze coś takiego.
Od tej strony północnej nie mam żywopłotu więc może wykorzystać te sosny jako właśnie element żywopłotu. I pomysły mam dwa.
Pierwszy:

Przesunąć trochę graba bo dziwnie wystaje poza taras, między graba i jabłonki wsadzić sosny, kiedyś urosną i zrobią przesłonę
Tak wygląda teraz ten grab, chyba, ze go nie ruszać i już.

Drugi:

trzy sosenki między graba i jabłonki, trzy wzdłuż narożnika działki. Tam bym chciała jeszcze zmieścić domek narzędziowy, no i obok zagajnik brzozowy.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Agatorek 20:18, 30 sie 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13362
Jeśli graby rosną w równej odległości, to bym zostawiła tego „odstającego” tam, gdzie rośnie.


Chyba byłabym za drugą wersją odnosnie sosenek, ale brzóz na kwadracie 5 x 3, to zmieści Ci się jedna. Docelowo szerokość korony to 7 metrów.
Ja też sadzę gęsto, ale drzewa staram się jednak rozsadzać. Chyba, że to np, klony crimson sentry, które mam w szpalerku i nie jestem przeciwna temu, żeby się połączyły.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
LIDKA 20:28, 30 sie 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305

Moje zdanie jak Agnieszki. Graba nie ruszaj. Tylko ja brzozom mówię nie. Masz za małą działkę.
Za 5lat pod brzozami nic juz nie bedzie rosło chyba że wodę będziesz lać bez umiaru.

Co do sosen może je posaddź za domkiem po 3 z każdej strony narożnika.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 20:43, 30 sie 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13362
Dobry pomysł ma Lidka odnośnie sosen wokół domku
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 20:46, 30 sie 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10028
Daria, zajrzyj do Juzi (W Kruklandii). Ona ma po 3 Dorenbosy posadzone na niewielkich rabatach na niewielkiej działce. Wyglada to szałowo .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 21:18, 30 sie 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Jestem za wersja pierwsza z sosnami bo w wersji drugiej dalej będziesz miała goły płot.
Odnośnie brzóz - moje cztery sztuki rosną w odstępach prawie pięciometrowych . A może daj w ten róg trzy a czwartą przy płocie ( tu gdzie miałaś zamiar dać sosenki)
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
sylwia_slomc... 21:24, 30 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Judith - Juzia ma drugą działkę na którą w razie czego może przesadzać I ogród chyba jednak większy niż tutaj, brzozy też nie jakieś stare tylko raczej młode drzewa. Sadząc drzewa trzeba jednak pamiętać, że będą rosły 30-40 lat albo dłużej, a wymiary podawane w szkółkach są dla 10 letniego drzewka, nie znaczy to, że po tym okresie magicznie wzrost drzewa się zatrzyma. Troszkę zwolni, ale będzie co rok większe. A drzewo to nie krzaczek czy bylina, którą się przesadzi lub wykopie I zdecydowanie okres kiedy drzewo jest duże będzie o wiele dłuższy niż gdy jest małe i młode. Drzewo to też korzenie pod ziemia, koronę możesz przycinać formować, korzeni nie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies