Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

olciamanolcia 14:43, 26 sie 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Wiolka5_7 napisał(a)

Extra to wyglądało


Kurcze jakbym nie miała już tych moich brzóz to bym się skusiła na podobne nasadzenia
Wyjcie z mojego tarasu wprost do brzozowego buszu
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Anda 15:33, 26 sie 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Roocika napisał(a)
To może daj 3 po prawej i jedną po lewej ?


Bardzo dobry pomysł
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc... 16:11, 26 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Cofnęłam się do początków i powiem Ci, że jestem pod wrażeniem. Masz działkę nieco ponad 6 arów na której stoi dom i upchałaś na niej 17 dużych drzew plus sosny. Nie wiem jak tego dokonałaś. Ja w naszym lasku mam więcej i gęściej, ale ma to być gęsty las. W podwórku siebie na powierzchni odpowiadającej twojej mam posadzone 8 drzew, z czego połowę nie ja sadziłam tylko babcia i są to jabłonki lub wiśnie, które trzymałam tylko do momentu gdy sadzone przeze mnie magnolię osiągną odpowiednie rozmiary, tej zimy planuję wycinkę przynajmniej dwóch jabłoni. a w kolejnych dwóch latach wylecą dwie wiśnie. I już mam gąszcz mimo, że tnę wszystko rok rocznie, a czasem i dwa razy w sezonie. Moim zdaniem przy tej ilości drzew którą masz nie unikniesz efektu lasu za 10-15 lat. Trzeba też pamiętać, że drzewa przycięte od góry idą intensywnie na boki, przez co cienia jest jeszcze więcej. Z tym się należy liczyć w przyszłości i raczej nastawić się na zmianę nasadzeń w kierunku leśnych. Buki rosną ogromne. Brzozy również i dorenbosy też wcale nie małe. Wiśnie rozkładają korony szeroko, graby można ciąć mocno w żywopłot, z nimi najmniej będziesz mieć problemu.
Przemyśl to co piszę bo nie mam intencji Cię zniechęcać, sama jestem ogromną fanką drzew, ale żeby sobie nie strzelić samemu w kolanoZwykle sadząc małe drzewka nie mamy świadomości co z nich wyrośnie
Doczytałam, ze między grabami masz po dwa metry odległości, dla buków to za mało zdecydowanie. Nie wiem jakie masz odmiany wsadzone, ale one wszystkie rosną wielkie, kolumnowe też, Mała Mi ma buka kolumnowego, którego mocno tnie, a on i tak jest olbrzymi i szeroki. Ja widziałam takie 20 letnie nie cięte, potężne są. Najlepiej by było, żeby osoby sadząc drzewa miały możliwość zobaczyć ich wzrost w naturze po 10-20 latach to otwiera oczy.
Ja widziałam takie okazy w Wojsławicach i w Brzoskwini, wiem czego się spodziewać u siebie. Ale w naszym założeniu działka docelowo ma stać się parkiem z nasadzeniami leśnymi. Na starość nie będzie sił do podlewania i pielęgnacji bylinówek, a drzewa sobie poradzą same.
Trzeba też brać pod uwagę, ze drzewo ma nie tylko koronę ale i korzenie, one przez te lata też urosną i mogą uszkadzać fundamenty domu. O ile koronę możemy pilnować ze wzrostem by w czasie wichru na dom nie poleciała( a wichury w naszym kraju coraz częstsze)o tyle korzeni nie upilnujesz.
Elaborat powstał, ale trudno przynajmniej mam czyste sumienie.

To miejsce co teraz wskazałaś pod brzozy zdecydowanie lepsze od tego co teraz rosną, cieniować będą w kierunku północy bardziej niż do Ciebie na działkę, ale to też tylko początkowo, jak korony porosną cień będzie dookoła nich.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wiolka5_7 17:17, 26 sie 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
olciamanolcia napisał(a)


Kurcze jakbym nie miała już tych moich brzóz to bym się skusiła na podobne nasadzenia
Wyjcie z mojego tarasu wprost do brzozowego buszu

ja mam brzozy tylko mniej i dalej
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
anuska2507 19:25, 26 sie 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
olciamanolcia napisał(a)
Na pewno to doorenbos? One od małego mają bardzo bialą korę

Zmartwiłaś mnie trochę, bo mam malucha kupionego w szkółce jako Doorenbos i nie ma białej kory
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
DariaB 20:39, 26 sie 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Sylwia dziękuję za bardzo cenny głos. Podziwiam, że chciało Ci się wracać do początkowych stron, pochylić się nad nimi, przeanalizować co i jak i napisać tak rzeczowy post.
Wiem, że przesadziłam miałam wielki niedosyt drzew, słońce prażyło, nie było za dużo cienia. Drzewa mam w większości kolumnowe, buki Dawyck Purple, graby Fastigiata, brzozy Doorenbos, wiśnie Kanzany, wiśnię tybetańską, jabłonki Ola i wiśnię Royal Burgundy. Chciałam nawet na wiosnę pozbyć się 2 buków jednak zostały. Mąż się mocno upiera żeby się żadnego drzewa nie pozbywać twierdząc, że za 10-15 lat to już nie będzie jego problem Głupoty gada bo jeszcze młody jest. W tej chwili to już mi zostaje raczej tylko obserwowanie co i jak rośnie, najwyżwj będę wysadzać.

Brzozy wiosną pewnie przesadzę, tam im powinno być lepiej.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 20:40, 26 sie 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
anuska2507 napisał(a)

Zmartwiłaś mnie trochę, bo mam malucha kupionego w szkółce jako Doorenbos i nie ma białej kory


Moje początkowo miały taką szarawo/beżową korę. Z czasem zaczęła bieleć i się łuszczyć.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
antracyt 12:33, 29 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11728
Wpadam z rewizytą
Widzę, że masz temat drzew na tapecie. Na wątku Kasi: "Ogródek pachnący -> moje miejsce na ziemi w budowie nieustającej " jest teraz ciekawa dyskusja o konsekwencjach sadzenia ich blisko domu/tarasu.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
DariaB 21:46, 29 sie 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
antracyt napisał(a)
Wpadam z rewizytą
Widzę, że masz temat drzew na tapecie. Na wątku Kasi: "Ogródek pachnący -> moje miejsce na ziemi w budowie nieustającej " jest teraz ciekawa dyskusja o konsekwencjach sadzenia ich blisko domu/tarasu.

Hej byłam u Kasi, czytałam. Na szczęście nie mam brzóz zwykłych przy tarasie. Sąsiad ma brzozę zaraz za moim ogrodzeniem ale daleko od tarasu, mimo to nasionka latają i wpadają do domu. Ja jednak lubię tę brzozę, pięknie się przebarwia na jesień i listeczki cudnie tańczą na wietrze.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 21:55, 29 sie 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Zakasałam dzisiaj rękawy, skoro upały odpuściły to łopata poszła w ruch
Było:

Jest

W nóżki dałam runiankę, nie ma jej na zdjęciach bo już było ciemno. Zastanawiam się czy między hortki nie posadzić jeszcze bergeni. Co myślicie?
Jutro muszę przesadzić krzewuszki, bo te w cieniu mają brzydkie liście, takie zgniło zielone zamiast ładnego bordo. Myślicie, że będą pasować z rozchodnikiem? Poszłyby na wąską rabatę przy oknie w jadalni, ono się nie otwiera więc trzeba myć z zewnątrz. W rogu rośnie palabin na pniu.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies