Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

Gruszka_na_w... 20:23, 29 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)
I jeszcze mi teraz dodatkowy komplikator się włączył.
Graby mają zrobić żywopłot. Sadzonki mają ok. 120 cm.
Należy je mocno przyciąć (mam zapisane, że do 30 cm), żeby się zagęszczały.
No a te, które dziś przyszły nie są w stanie spoczynku, liście im wyłażą.
I co teraz??? Ciąć???


Ciąć! Przytnij je na 40 cm. Obserwuj ich wzrost w sezonie. Jeśli zaczną bujnie rosnąć, to te nowe przyrosty na początku września ciachnij o połowę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:24, 29 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Do tych Koleżanek, które się podśmiewują z moich obietnic No powiem Wam, będę się trzymać
Nie mówię NIE zakupom z netu bo stacjonarnie u mnie bida. Więc net - pewnie tak, ale o właściwej porze roku Rzetelność sprzedających jeżeli chodzi o terminy wysyłki mnie w tym sezonie już powaliła na kolana - albo za wcześnie albo za późno. Nie lubię robić na wariata, zero przyjemności ogrodowej Do tego pogoda faktycznie w tym sezonie wiosennym jest do bani
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 23:55, 29 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
A teraz w temacie grabów, które mi sen z oczu spędziły wczoraj
Marta, Joku, Haniu - dzięki że się odezwałyście
Ale graby - już w samo południe posadzone (nie chciałam ich za długo trzymać w tej lodowatej wodzie)
Ogrodowisko to nie pogotowie24/dobę więc musiałam decyzje podejmować ze swoistego wyautowania

Wczoraj, a właściwie dzisiaj , przewaliłam internet w każdą stronę, szukając informacji, które pozwolą mi podjąć decyzję - ciąć czy nie ciąć te bidne graby, które nie są już w stanie spoczynku i będą płakać.
Szczęśliwie przypomniałam sobie o blogu Ogrodowa Pasja, z którego mi się tak w ogóle pomysł na ten żywopłocik grabowy urodził Przeczytałam trzy razy wszystkie komentarze dotyczące sadzenia żywopłotu grabowego, a jest tych komentarzy sporo. Skonsultowałam się dodatkowo z Jankosią jako ostatnią deską ratunku Decyzję musiałam podjąć niezwłocznie Jankosiu - o ile zaglądasz czasem na O. - dzięki raz jeszcze

Wnioski takie (może się komuś jeszcze przydadzą):
- cięcie wiosenne co do zasady pobudza, późniejsze jest jedynie korygujące,
- graby, na etapie wegetacji cięte płaczą - ryzyko,

Tak więc (wiem, nie zaczyna się tak zdania, można dostać linijką po łapach ) - moje graby posadzone, nie zostały przycięte (ryzyko płaczu zbyt duże i wszystkich powikłań także):
- będą rosły bez żadnego cięcia do przyszłej wiosny,
- ewentualne cięcie na wysokość ok. 40 cm - wiosna 2024 - stracę sezon, trudno.

Po posadzeniu kusiło mnie, żeby może jednak przyciąć ale odpuściłam - wszystkie sadzonki mają liście w blokach startowych, a co najmniej połowa z sadzonek, które dostałam, wypuszcza coś "w dolnej" części, może więc się same z siebie zagęszczą? Podsumowując - w tym sezonie idą na żywioł, a co będzie za rok - się okaże
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Agatorek 00:08, 30 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
No i kłopot z głowy .

Wiesz, my się nie podśmiewujemy, napisałam to z własnego doświadczenia. Ale może Ty masz silniejszą słabą wolę

A odnośnie wysyłki roślin w sezonie, niestety tu także może być nieco stresu, jak Ci ktoś w upały wyśle paczkę w czwartek, czy piątek i dojdzie w poniedziałek .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 00:55, 30 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Aga, toż ja wiem, że te wszystkie nasze forumowe obietnice to trochę taki śmiech przez łzy i nadzieja na spotkanie yeti
Ale podobno słowo napisane bardziej motywuje do dotrzymania obietnicy
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Agatorek 09:07, 30 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Tiaaa

Tak jak ja sobie obiecuję „żadnych kolejnych rabat”
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
April 06:06, 31 mar 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10288
Mocno zarobiona przegapiłam takie akcje u ciebie
Mam kilka krótkich żywopłotów z grabów i tnę je trzy razy w sezonie, oczywiście jak pamiętam
Pierwszy raz w marcu, to już za nami.
Drugi raz gdzieś w maju - i tu przed tobą szansa. Przytniesz tak jak będziesz chciała, sezonu nie stracisz, ryzyka nie poniesiesz.
Jak będziesz pamiętać to jeszcze wrzesień będzie na kolejne korekty
Ciemierniki dały radę? Na pewno, przecież one kwitną od stycznia w ogrodzie. Twoje zabezpieczenie ich z pewnością pomogło, w razie gdyby nie były wystarczająco zahartowane. Widziałaś jak Wiolka robiła? Posadziła do gruntu, a jak miał być śnieg lub zimno, to nakrywała wiaderkiem lub donicą.
Nie uśmiercisz zatem ani grabów ani ciemierników Musiałabyś się bardziej postarać
____________________
April April podbija las Mazowsze
Gruszka_na_w... 15:48, 31 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Nie czekałabym roku z tym cięciem formującym. Po co roślina ma tracić energię na tworzenie przyrostów, które i tak zostaną odcięte. Lepiej, żeby siły spożytkowała na gęstnienie i wypuszczenie pędów z oczek położonych najniżej.

Popatrz na osiedlowe żywopłoty. W ich przypadku wsadzono wysokie sadzonki i je zostawiono. Potem dopiero przycinano górę. W efekcie taki żywopłot stracił proporcje. Dół wyłysiał, a góra nadmiernie się zagęściła. Z tego powodu warto zrobić to radykalne cięcie w najszybszym możliwym terminie. Jeśli teraz obawiasz się wycieków, to optymalny byłby czerwiec, a potem wrzesień/październik. Taki młodziutki żywopłot przycina się 3 razy w roku; za każdym razem ścina się połowę przyrostów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
tulucy 09:19, 01 kwi 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Hej Daga, miałam kaukaską. Ładniejsze kwiaty, pełne. Bardzo ekspansywna nie jest, po kwitnieniu jest zielony dywan. Trzeba przycinać trochę, żeby nie łysiała.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
tulucy 09:24, 01 kwi 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
A co do zakupów- cóż, ja dodawałam uwagę, żeby wysyłka była od konkretnej daty, zabezpieczając się przed wcześniejszymi... Zawsze działało.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies