Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

Magara 14:07, 08 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6770
Magda, no właśnie też mi w końcu zaskoczyło

Nie usuwaj, to w sumie bardzo cenne informacje

Wniosek z tego taki, że mały kompostownik może stać WSZĘDZIE
A drugi wniosek taki, żeby nie czytać głupot w internecie

Zuza - dobry sąsiad to podstawa
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Judith 14:11, 08 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10024
Najważniejszy wniosek - zawsze sprawdzać źródło informacji .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
mrokasia 14:28, 08 lut 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18100
Większy smród robią gnojówki niż kompostowniki .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Magara 14:29, 08 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6770
mrokasia napisał(a)
Większy smród robią gnojówki niż kompostowniki .


Twórcy przepisów o istnieniu gnojówek widać nie wiedzą
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Mgduska 14:33, 08 lut 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
mrokasia napisał(a)
Większy smród robią gnojówki niż kompostowniki .


Tyz prawda Nawet ogród po podlaniu gnojóweczką zmienia profil zapachowy.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Magara 16:46, 08 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6770
Wiecie co? Zajrzałam na chybił trafił na kilka stron różnych gmin i kilka stron różnych poradników i widzę, że interpretacje odnośnie odległości kompostownika są bardzo różne Niektórzy wprost wskazują, że musi to być 7,5 metra - nawet dla małych kompostowników (do 10 metrów), inni - że 2 metry
Ot taka ciekawostka, nie ma to jak jednoznaczne przepisy i stabilny stan prawny
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
inka74 17:02, 08 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Mgduska napisał(a)
Ogrodnik cierpliwym być musi Przeczytaj, to usunę:

§ 36. 1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
Głupie pytanie - a to nie dotyczy szamba i domowych oczyszczalni? Czy kompost jest "ciekły"?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mgduska 17:12, 08 lut 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
inka74 napisał(a)
Głupie pytanie - a to nie dotyczy szamba i domowych oczyszczalni? Czy kompost jest "ciekły"?


Zapytałam męża, praktykującego w zawodzie, tam chodzi faktycznie o kompostowniki podziemne, posiadające pokrywy, wyloty, odpowietrzenia. Natomiast takie nasze, ogrodowe należy traktować jak śmietniki, stąd te 2 m od granicy działki.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Martka 18:13, 08 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Bardzo ciekawe rozkminki tu czytam. Mgdusko, nie wiedziałam, że są kompostowniki podziemne, a tu proszę!
Mary 18:59, 08 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3513
Mgduska napisał(a)


Zapytałam męża, praktykującego w zawodzie, tam chodzi faktycznie o kompostowniki podziemne, posiadające pokrywy, wyloty, odpowietrzenia. Natomiast takie nasze, ogrodowe należy traktować jak śmietniki, stąd te 2 m od granicy działki.

Bardzo ciekawa dyskusja. Nigdy nie zajrzałam do przepisów i na podstawie lektury różnych artykułów sądziłam, że moje kompostownika stoją niezgodnie z przepisami.

Ale nadal nie zrozumiałam skąd te 2 metry?
Skoro przepisy wprost mówią o kompostownikach to dlaczego dodatkowo mamy do nich stosować przepis o śmietnikach.
Art 36 powołanych przepisów zawiera tylko takie zapisy
>>>
3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz
zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3
do 50 m3
powinny
wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 – 30 m;
2) od granicy działki sąsiedniej – 7,5 m;
3) od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 10 m.
4. Właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach
sąsiednich odległości mniejsze niż określone w ust. 1 i 2.
5. Kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe oraz doły ustępowe mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy, w tym także przy granicy działek, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej,
pod warunkiem zachowania odległości określonych w § 31 i § 36.
6. Odległości zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 50 m3
od
budynków przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej
przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
>>>
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies