Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Doświadczalnia bylinowo-różana 2

Pokaż wątki Pokaż posty

Doświadczalnia bylinowo-różana 2

Anda 18:00, 15 sty 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33638
Bee napisał(a)
Ewo,

mam pytanie o sadzenie na piasku. Chcę posadzić rządek, właściwie przesadzić, agrestu na bardzo piaszczystej i przepuszczalnej glebie.

Czytałam o takim sposobie: na dno rowu na głębokości około 50 cm kładzie się nieprzekompostowaną materię organiczną. Przysypuje glebą rodzimą i sadzi rośliny oczywiście mocno ściółkując. Idea jest taka, że w głębokiej warstwie procesy rozkładu, kompostowania zachodzą bardzo wolno i taka warstwa powinna stworzyć barierę dla wody i materii organicznej wypłukiwanej z góry.

Czy to ma sens? Czy raczej się napracuję a po paru latach i tak się wszystko rozłoży?

Myślałam o wyłożeniu dna rowu drobnymi gałęziami z cięcia krzewów i skoszoną trawą.

Druga opcja, którą biorę pod uwagę to nieekologiczne położenie na dno warstwy wytrzymałej folii plastikowej.


Na piaszczystej glebie dostęp mikroorganizmów do tlenu w niższych warstwach jest większy niż w innych glebach. Przez to rozkład materii następuje nawet głęboko szybciej niż gdzie indziej. Nie słyszałam o tej metodzie, ale myślę, że może się sprawdzić. Na glinie na 50 cm głębokości nie dawałabym nieprzerobionej materii organicznej. Tam już jest więcej anaerobowych bakterii i robi się tak zwana kiszonka. Podobnie robi się bokashi, właśnie przy pomocy bakterii beztlenowych.

Na dno możesz dać bardzo drobno pocięte gałęzie i trawę, i dodać nawet strzępki kartonów. Jednak przysypując to dodałabym do ziemi macierzystej glinkę. Chyba można kupić w sklepach taką? Może jest Bentonit? I do tego kompost i perlit, który dobrze magazynuje wodę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 18:12, 15 sty 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33638
greg66 napisał(a)
Ewuś wszystkiego dobrego w tym Nowym Roku. Odnośnie wykładu ja mam ziemię piaskową już dawałem zrębki, ścięta trawę to pozostało mi jeszcze ziemia liściową. Lisci mam teraz mnóstwo jak ta ziemię zrobić fachowo?


Grzesiu, jak miło Cię widzieć
Ziemia piaskowa jest lekka, przez co materia organiczna bardzo szybko się rozkłada. By temu zapobiec warto dać ją trochę głębiej, np. zrębki na głębokość 20-30 cm. I koniecznie mulczuj taką glebę, żeby tak szybko nie wysychała.

Jak zrobić ziemię liściową? W kompostowniku. Np. kupujesz takie coś

https://www.obi.de/draht-zaungeflecht/metallzaun-6-eck-geflecht-verzinkt-25-x-25-mm-hoehe-100-cm-laenge-10-m/p/1539709

I robisz z tego taki kompostownik

https://beetfrisch.de/wp-content/uploads/2020/05/Komposter-aus-Metall-1-1024x683.jpg

Do tego wrzucasz liście i polewasz regularnie wodą, żeby były wilgotne, ale nie mokre. Po ok. roku masz gotowy kompost
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
LIDKA 21:21, 15 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7371
Dziękuję za pomoc z rozchodnikami.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Bee 09:13, 16 sty 2023


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 279
Anda napisał(a)


Może jest Bentonit? I do tego kompost i perlit, który dobrze magazynuje wodę.


Dziękuję za rady.

Mam Bentonit i nie zawaham się go użyć
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
greg66 18:09, 16 sty 2023


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4571
Dzięki, już wiem o co chodzi.

____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Szymka 18:40, 16 sty 2023


Dołączył: 20 lut 2021
Posty: 881
Anda napisał(a)


Tak, ale więcej niż z samego wykładu dowiedziałam się z jej książki, którą sobie zakupiłam. Podam Ci jej faworyty na suchy cień:
Carex umbrosa - Carexy to wg niej trawy z potencjałem na przyszłość w dobie zmian klimatycznych
Corydalis lutea i ochroleuca
Cyclameny wiosenne i jesienne - nie lubią cienia innych bylin nad sobą
Dryopteris filix-mas
Iris foetidissima
Lamium orvala
Lunaria rediviva - jej owoce długo zdobią zimą
Oxalis acetosella
Pachyphragma macrophylla
Persicaria macrocephala Red Dragon - nie rozłazi się
Waldstenia ternata


Musiałam najpierw rozszyfrować tą Łacinę

Dużo... jakby to powiedzieć... chwaścików

Pragnia syberyjska jest dobra. U mnie pięknie zadarniła pod sosną w głębokim cieniu i na piasku. Jedyne dobro jakie dostaje, to rozkładające się igły sosny i opadłe liście hortensji dembolistnej.
____________________
Kasia , okolice Lublina Ogród ciągłych zmian
Mgduska 19:35, 16 sty 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
U mnie pragnia sobie radzi, ale nie typowałabym jej na roślinę na suche miejsce. W czasie upałów strasznie mi więdła i wymagała podlewania. Za to teraz jest piękna, bo u nas pada co parę dni.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Agatorek 23:34, 16 sty 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Anda napisał(a)


Stajesz się ogrodniczką "pełną gębą"


Jeszcze tylko wysiewy i sadzenie plus wysadzanie karp dalii i będę miała level expert

To oczywiście żart. Jeszcze przez długi czas będę amatorem, może nie na zerowym poziomie, ale wiem, że jeszcze wielu rzeczy nie wiem .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Rench 17:05, 18 sty 2023


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 9086
Kupiłam gotową mieszankę z wermiculitemn, ale sam wermiculit też. W jakiej proporcji się go miesza z podłożem ?
Mam nadzieję że się uda, bo po otrzymaniu paczuszki okazało się, że jest tam zaledwie 10 ziarenek tego maku Czy po wysianiu trzeba troszkę okryć warstewką ziemi, czy tylko sypnąć i czekać ?
____________________
Renata`---- RRR - różane rozmaitości ------- A miało być tak pięknie
Dorii 19:48, 20 sty 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Dotarłam do twojego nowego wątku z maleńkim opóźnieniem ale najważniejsze że dotarłam i nadrobiłam nie tylko pismo obrazkowe.
Pismo obrazkowe oczywiście cudne a reszta jak zawsze interesujące :⁠-⁠D
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies