Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

mrokasia 12:07, 02 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18098
Może kalina japońska Kilimandżaro? Rośnie dość wąska jak na kaliny, pięknie kwitnie i ma spektakularne przebarwienia jesienne. Nie wymaga cięcia, nic jej nie żre. Tawuły szare/nippońskie. Żylistki.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gruszka_na_w... 12:44, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Mrokasia podsunęła dobry trop. Kaliny Rozeum dorastają do 4 m. Kaliny japońskie i tawuły w odmianach do 1.5-2 m. Trzeba by to jakoś sensownie posadzić, żeby uniknąć uskoków.
Podobną wysokość osiąga lilak Palibin, krzewuszka Variegata (kwitnie na różowo i ma biało-zielonkawe liście). Nieco wyższa jest irga pomarszczona (jesienią ma pomarańczowe owoce, przebarwia się). Można wybrać też którąś z odmian ketmii syryjskich (kwitną latem, mają ładne liście). Te wyższe krzewy można podsadzić niższymi (są takie żylistki i krzewuszki ozdobne też z liści).
U siebie w pobliżu kalin Rozeum mam posadzone lilaki węgierskie. Te w przeciwieństwie do zwykłych lilaków kwitną nieco później i przebarwiają się jesienią. Rosną podobnie do kaliny.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kordina 15:52, 02 kwi 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Krzewuszka Variegata, jest piękna, mam ją drugi rok
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Patrycja_KG_Lu 16:03, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2736
mrokasia napisał(a)
Może kalina japońska Kilimandżaro? Rośnie dość wąska jak na kaliny, pięknie kwitnie i ma spektakularne przebarwienia jesienne. Nie wymaga cięcia, nic jej nie żre. Tawuły szare/nippońskie. Żylistki.

Dziękuję za propozycje. Tawuły myślałam dać na przedpłociu jako żywopłot, ale to dopiero jak ogrodzenie frontowe zostanie zainstalowane. Nie słyszałam wcześniej o żylistkach. One pachną? Kiedy kwitną? W tym samym czasie co kalina Roseum czy innym?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 16:26, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2736
Haniu, moje trzmieliny to krasnoludki rozmiarowe przy Twojej sztuce na rabacie, lecz rownież pokazały już listki. Przyjrzałam się dziś rabacie trójkątnej i sadzona jesienią Hakonechloa odbija. A może to nie ona a jakiś perz przerósł?

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
pestka56 16:42, 02 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Sądząc po liściach, to Hakonechloa Moje udają, że padły.
____________________
Kasia
Gruszka_na_w... 16:56, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
To z pewnością hakone. Hamak wygląda świetnie, a trzmielina rośnie szybko. Moje nie były wiele większe, kiedy je wsadzałam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:58, 02 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kordina napisał(a)
Krzewuszka Variegata, jest piękna, mam ją drugi rok


Ona świetnie rozjaśnia zakątki ogrodowe i jest całosezonowo atrakcyjna, co jest jej wielką zaletą. Zielonolistne krzewuszki po okresie kwitnienia są takim sobie krzaczorem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Patrycja_KG_Lu 17:22, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2736
basia3012 napisał(a)

Pierwszy krzew to bez węgierski druga kolkwicja.


Ciekawie wygląda też podkrzesany. Jednak u mnie w tamtym miejscu raczej lepiej by pasował w naturalnej formie.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 17:34, 02 kwi 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ona świetnie rozjaśnia zakątki ogrodowe i jest całosezonowo atrakcyjna, co jest jej wielką zaletą. Zielonolistne krzewuszki po okresie kwitnienia są takim sobie krzaczorem.

Haniu moja krzewuszka kwitła jeszcze jesienią, więc długo
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies