Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Yenna 23:19, 14 kwi 2024


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Jeśli rozplenica ma być duża i ciemna to może po prostu Black Beauty?

A co do drzewek. Zimozielona thujka na pniu? Są żółtawe odmiany.
Albo ligustr aureum?


poza tym: czapki z głów. Genialny projekt. To po pierwsze. A po drugie: cudownie go opisujesz! Świetnie czytało mi się
____________________
Marta z Vengerbergu
olciamanolcia 08:18, 15 kwi 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Odnośnie projektu ze ścianką i rozplenicy- nie dawałabym ani moudry ani black beauty-choć obie czarne to nie sa zwiewne-dałabym lady U-jest bardziej strzelista albo Paul"s giant-ta z kolei ma pokrój fontanny.

Krzewy na pniu -nie lubię-nie doradzę. jesli już to wybrałabym ambrowce gum ball-razem z berberysami stworza przepiekny duet na jesieni
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
LIDKA 09:43, 15 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7315
Justyna dobrze mówi. Black beauty mam . Ona taka szeroka i przewieszająca. Cieniuje dużo ziemi wokół siebie. I giną pod nią drobne byliny.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 09:45, 15 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7315
Patrycja
Czy możesz mi zrobić ze 3 zdjęcia Twojej murawy tak z bliska z góry.
Rozkminiam mikrokoniczynkę.
Dziękuję.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 10:25, 15 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Trochę namieszam.
Z tego, co pamiętam Jagodaa swój berberysowy żywopłot cięła na przedwiośniu do ziemi. Dzięki temu gałązki krzewu były cieniutkie i delikatne. To bardzo ryzykowne posunięcie, bo może dojść do sytuacji, że krzew nie będzie miał w pewnym momencie sił na odbudowę masy. Tak bywa np. w przypadku corocznego cięcia dereni do ziemi.
Z drugiej strony berberys Erecta puszczony samopas to potężny, prawie dwumetrowy krzew rosnący w kształcie wachlarza. Jego gałęzie główne mogą mieć grubość nadgarstka. Można stosować zabieg odmładzający wycinając co roku 2-3 najstarsze gałęzie. Mam u siebie dwa 10 letnie egzemplarze Erecty i zaprawdę powiadam Ci, że wszelkie prace w ich pobliżu nie należą do przyjemności. Kolce z drobnych gałązek, mimo specjalistycznych rękawic, wyciągam czasem przez kilka dni.

Dobrze byłoby podpytać Jagodę jak ten żywopłot radzi sobie po kilku latach.

Pewnie zadasz pytanie, jeśli nie Erecta, to co?

Ładnie jesienią przebarwia się żywopłot z irgi błyszczącej. Ma go u siebie Mrokasia i bodajże Antracytowa Zuza. Taki żywopłot nie da jednak efektu odrębnych elementów, ale "ściany".

Ścianka jest budowlą masywną. Bardzo dobrze kombinujesz planując wokół niej zwiewne elementy.
Trzmielina na pniu moim zdaniem kompletnie do tego układu nie pasuje. To taki "wypierdek", który być może sprawdzi się na rabatce, która ma metr długości i 50 cm szerokości, ale nie w pobliżu tej ścianki. Zginie tam; kompletnie niewidoczna kompozycyjnie. Justyna podsunęła dobry trop z tymi szczepionymi ambrowcami, ale ten wybór znacznie podniósłby koszt tej rabaty.
Ktoś podsunął pomysł posadzenia za murkiem Grazielli. Faktycznie, pasowałaby ze względu na kolor pióropusza i jesiennych liści, ale będzie za niska. Liści nie będzie widać zza murku.

Trzeba by poszukać kandydata spośród tzw. wysokich miskantów, ale mających wąskie liście. Tu do głowy przychodzi mi miskant Silberspine. Trzeba by tylko pilnować jego odchudzania po 4-5 latach, bo starszym egzemplarzom zdarza się pokładanie źdźbeł rosnących z brzegu kępy.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
pestka56 15:19, 15 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Zgadzam się z Hanią co do berberysów Erecta. Też mam u siebie 2 krzewy kilkuletnie i to są już potwory, które wcale dobrze nie reagują na ostre cięcie.
Krzewów szczepionych na pniu w ogóle nie toleruję, więc także popieram ocenę Hani. U siebie mam tylko jeden krzew szczepiony na pniu, kalinę amerykańską (Viburnum trilobum V. americanum) 'Spring Red Compact'. To wynik pomylonego przez Szmita zamówienia. Jej uroda na szczęście rekompensuje ten pień i jeśli już chcesz coś takiego to polecam tę kalinę.

Jeśli chodzi o trawy, to trochę „powyzwierzęcam się”

Sadząc miskanty musisz pamiętać, że to są rośliny wieloletnie, które wymagają bardzo dużo miejsca. Zacytuję Tomka Grochowskiego: „Trawa, która dorasta do 3-4 m zajmie jakiś fragment rabaty. Piszę jakiś, bo wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, że miskanty to rośliny długowieczne. 20-letnia kępa odmiany 'Gracllimus' zajmie przy gruncie nawet 1,5 m. 30-letnia odpowiednio więcej. Większość odmian miskantów po 10 latach ma karpy o średnicy 0,8-1,2 m. Trzeba sadzić z głową.” Bywa nawet gorzej z tym miejscem, bo moje 3-letnie 'Noah' i 'Champagner' już mają przy gruncie po 50-60 cm, a to nie są wysokie miskanty.
Trawa, miskant, która ma przy gruncie 50 cm na wysokości wzroku tworzy fontannę z liści o szerokości minimum 150 cm, chyba że jest to np. bardziej strzelisty łaciaty 'Strictus'.
Piszę o tym, bo jeśli zostawisz za murkiem fontannowym zbyt mało miejsca, to miskant będzie się tam gniótł i nie pokaże swojego pokroju. Poza tym murek zasłoni trawę chyba do 1/3, a może nawet do połowy wysokości. Cała zwiewność trawy zostanie zablokowana.
Ja bym Miskanty sadziła obok, a nie za murkiem. Myślę, że musisz dobrze przemyśleć jaką odmianę miskanta posadzić, także dlatego, że niektóre zakwitają nisko nad kępą liściową, inne nawet bardzo wysoko.

Z miskantów o wąskich liściach i na 100% kwitnących w PL możesz wybierać: 'Adagio' (1,5m), 'Grosse Fontaene' (2,5m), 'Graziella' (2,1m), 'Kleine Fontaene' (1,6m), 'Kleine Silberspine' (1,5m), 'Sarabande' (1,5m). Nieco szersze liście mają 'Herman Muessel' (2,2m) i 'Silberspine' (2,0m). W zasadzie nie powinny kwitnąć wąskolistne 'Morning Liht' 91,7m) i 'Gracillimus' (1,8m). Piszę, że nie powinny, bo dotąd ze względu na zbyt krótki dla nich okres ciepły nie zdążały w PL zakwitać. Teraz to się zmienia. W nawiasach podałam katalogowe wysokości razem z kwiatostanami.
Jak widzisz szału ilościowego nie ma zważywszy, że odmian miskantów jest prawie 400 . A jeśli jeszcze odrzucisz te, które przebarwiają się niezgodnie z twoimi założeniami, to nie zostaje prawie nic.
Z ciekawych, a mało sadzonych w ogrodach odmian przyjrzyj się 'Boucle' (1,2m) ze względu na jego niezwykłe kwiatostany.
Już o szerszych liściach, za to wysokie, bo między 2,5–2,7m są: 'Ballerina', 'Lenda', 'Memory', 'Nishidake', 'Rosi' (ma imponujące 30–40 cm kwiatostany) i 'Silberfeder'.

Tyle o miskantach

Piórkówki japońskie też potrzebują dużo miejsca i mają tę wadę, że naprawdę późno ruszają. Tworzą ładne fontannowe kopuły. Jednak, gdy nie dostają odpowiedniej ilości wody oraz słońca zamieniają się w plaskate mopy i słabo kwitną. Bierz pod uwagę przeznaczając miejsce dla piórkówki, że jeśli dorasta do 1,0–1,2 m to potrzebuje miesca o średnicy ponad 1,5 m. Poza tym wysokość każdej trawy zawsze zależy od warunków, w ktorych rośnie.
Mam u siebie 'Red Head', 'Hameln' i 'Magic'. Katalogi podają, że osiągają one wraz z kwiatostanami odpowiednio 1,0m, 0,8m i 0,8m. Tymczasem u mnie wszystkie są o co najmniej o 20 cm wyższe, a nie nawożę traw ozdobnych. Dostają tylko trochę kompostu wiosną jeśli nie zapomnę.
Wybrałaś odmiany największe: 'Black Beauty' (1,0m), 'Paul's Giant' (1,5m) i 'Lady U' (1,5m), dlatego napisałam ci o wysokościach, które osiągają moje piórkówki.

Nie wiem co w ogóle wiesz o odmianach traw ozdobnych. Dlatego proponowałabym, żebyś popatrzyła też na niezwykle efektowne odmiany Calamagrostis Brachytricha (trzcinnik krótkowłosy, około 1,6m), którą Holendrzy nazywają diamentową trawą, bo tak pięknie łapie kwiatostanami kropelki wody. Bardzo ciekawe są odmiany Molinii caerulea (trzęślica modra), Andropogon hallii (palczatka Hallego, ponad 2,1m) i Andropogon gerardii (palczatka Gerarda), Stipa gigantea (ostnica olbrzymia, 2,5m). To są trawy efektownie kwitnące i niektóre przepięknie, intensywnie przebarwiają się jesienią.
____________________
Kasia
Patrycja_KG_Lu 19:48, 15 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
LIDKA napisał(a)
Patrycja
Czy możesz mi zrobić ze 3 zdjęcia Twojej murawy tak z bliska z góry.
Rozkminiam mikrokoniczynkę.
Dziękuję.

Na stronie nr 51 u mnie są cytaty dot. zalet i wad oraz pielęgnacji takiego trawnika. Siany w maju 2023, więc to bardzo młody trawnik. Z daleka różnicy nie widać, ale jak się chodzi to koniczyna przeważa w odbiorze.

Dla Ciebie być może nie będzie to najlepszy wybór. Wiem jak lubisz mieć ładny trawnik, pamiętam ile pracy włożyliście w jego dwukrotne zakładanie i że część chwastów wyrywałaś ręcznie. Nie wiem czy dobrze kojarzę, że pryskasz go preparatem antychwastowym. Mając trawnik z mikrokoniczyną to nie przejdzie, bo ten preparat by ją uśmiercił razem z chwastami. Jest to jeden z tych minusów wymienionych u mnie na stronie 51 lub 52. Dla mnie jego wady były do zaakceptowania, bo korzyści dotyczące nawozów, podlewania, koloru, ilości zabiegów corocznych mnie zachęciły wystarczajaco.

Z daleka wyglada jak inne trawniki. Kolor ładnie zielony. Przyglądając się zauważysz tu i tam białe kropki - kwiaty mikrokoniczyny. Pojawiają się przy dłuższej przerwie od koszenia.

31 grudnia 2023 rownież ładny kolorystycznie.

Zimowa szata.

Stan obecny po pierwszym w tym roku koszeniu 1,5 tygodnia temu. Zrobię zdjęcia jak wygląda świeżo po koszeniu, ale to dopiero w ten weekend.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 19:54, 15 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Marcin89 napisał(a)
Patrycja, zainspirowałaś mnie swoim rysunkiem do przemyślenia mojej rabaty między tarasami. Chyba wrócę do koncepcji z miskantami, seslerią, szałwią i kulkami zimozielonymi
I może ją asymetrycznie zrobię, bo będzie przełamanie symetrii tarasów.

Co nie wybierzesz na rabatę, będzie pięknie. Bo projekt jest dopracowany


Dziękuję za pochwały. U Ciebie to chyba największy dylemat z uwagi na spadający śnieg. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich roślin tam.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 19:58, 15 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
MagdaLenka napisał(a)
Projekt bardzo udany. Zbieram szczękę z podłogi...
Co do drzewka na pniu, to też od razu przyszła mi do głowy trzmielina.
Miskant może Graziella? Zdaje się, że spełnia wymogi.
Głosuję na rozplenicę Lady U, zaś mój drugi typ to Black Beauty (ta z kolei dobrze zgrałaby się z ciemną rzeźbą w tle).

Dziękuję. Nie sądziłam, że aż tak pozytywnie zostanie odebrany projekt tej rabaty. Wstępnie patrzyłam na zdjęcia w necie Grazielli jesienią. Dość mocno przebarwiają się jej liście, za to ma ładne pióropusze. Wezmę ją pod uwagę. Za to Lady U ma rzeczywiście duże szanse na stanięcie na podium tej rywalizacji o miejsce na rabacie.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 20:00, 15 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Wiaan napisał(a)
Jestem pod wrażeniem planu rabaty ze ścianką wodną. Super to wymyśliłaś. Ależ będziesz miała piękny ogród

Dziękuję. Jest mi bardzo miło, że tak przychylnie została odebrana przez Was moja wersja tej rabaty.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies